ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2014
ÎNSCRIS: 30.06.14
AUG-2014
single

încărcat de pe telefon!

Nei Pori / Pieria. Vacanta de vis.

Nei Pori. Loc mirific tocmai potrivit pentru vacanta. In urma cu doi ani am petrecut un sejur de șase nopți si mi-a părut rău ca n-am stat mai mult. Ce sa faci dintr-un timp atât de scurt? Nu am văzut împrejurimile, cum ar fi Olimpul si Litochoro sau Platamonas, Leptokaria si Katerini. Pasiunea de a descoperi ceva nou și-a spus cuvântul.

Pentru vacanta din 2014, am decis: Nei Pori, sejur de 12 nopți. Am achiziționat sejurul printr-o agenție de profil la începutul anului si am așteptat sa treacă timpul.

Lunga așteptare a luat sfârșit si, la 4 august, aproape de miezul nopții am plecat spre Grecia. A doua zi, dimineața, la ora 09:00 treceam prin Vama Promachonas. Doua ore si jumătate mai târziu eram in Salonic. Am făcut un popas de doua ore. Autocarul ne-a lăsat in fata Catedralei Sf. Dimitrios. Am vizitat acest lăcaș in august 2012 si, in consecință, am ales sa fac o plimbare pana la faleza portuara trecând pe lângă ruinele romane, parcul cu statuia lui Venizelos si Piață Aristotel (in precedenta trecere prin oraș am făcut același traseu). Eram incantat, insa abia așteptam sa ajung in Nei Pori. Am plecat din Salonic in jurul orei 13:20. Doua ore mai târziu am ajuns la destinație.

Cazare rapida la vila Ocean Hills, despachetarea bagajelor si fuga la plaja pentru baie si soare.

Pe toată durata sejurului am stat la plaja șapte zile, nelegate intre ele, numai in același loc: Venus Beach (distanta de 150 m. de vila). Plaja lata, curata, cu nisip fin si personal de deservire profesionist. Pentru un șezlong si umbrela trebuie sa consumi ceva. Primești gratuit o sticla cu apa plata la 0,5 l. De fiecare data comandam un caffe frape in valoare de 3,50 euro. Timpul petrecut pe plaja era de obicei intre orele 08:30 si 16:30. La amiaza serveam un gyros (3 euro) sau tzatziki la casoleta (1,60 euro). La camera reveneam pentru o scurta siesta. Seara, la plimbare prin stațiune.

Plecam din dreptul terasei Venus/Afrodita pe Bldv. Posidon către celălalt capăt al stațiunii. De-a lungul întregului bulevard, paralel cu plaja găsești taverne si terase una lângă alta. Pe partea opusa sunt magazine mici, cafenele, alte taverne si vile. Practic este zona cea mai animata la lăsarea serii. Fiecare loc are farmecul lui aparte.

Personalul de la taverne încearcă sa te atragă (agate) cat mai elegant cu putință. Nu ști la care sa te oprești, fie la Ammos, Stelios, Paradise, Azzuro, Volcano sau Cryssos, Kyma, Apolo, Dionyssos, ca sa enumăr câteva. Am rămas fidel la doua dintre ele: Kyma si Dionyssos (aici, unul dintre băieții care servesc este roman get-beget). La meniu asemănare perfecta, dar diferă modul de preparare. In rest, curățenie, armonie si servire ireproșabilă. Pentru antreu, felul întâi, am preferat saganaki (3 euro), mushroom (3,50 euro), crochete de cașcaval (3,50 euro) si halloumi (3 euro). La capitolul specialități va recomand, dar nu impun cu forță, următoarele: costițe de miel sau de porc la 8 euro porția; file de pui (8 euro); friptura de vita sau de porc la 8,50 euro porția; mix grill (8 euro), calamari (7,50 euro), file peste spada (8,50 euro), peste proaspăt la grătar/tzipurah (8 euro); salata verde sau salata greceasca la 3 euro (destul de consistente). La retragere către vila mergeam pe partea opusa, pe National Road si Bldv. Alexandru Megas pentru a intra prin magazine sau sa cumpăr fructe de la vânzătorii ambulanți.

Așa cum mi-am propus înainte de începerea sejurului, mi-am făcut timp pentru a vizita si împrejurimile. Pe Olimp am mers in excursie organizata pe data de 8 august (vezi impresii). Platamonas se afla la 5 km de Nei Pori. Am plecat sâmbătă, 9 august, cu trenulețul (titicar) din centrul stațiunii. Prețul unei călătorii este 3 euro. In micul orășel am vizitat aproape toate magazinele si am cumpărat cate ceva.

Cel mai mult mi-a plăcut portul turistic si zona care înconjoară colina pe care se află Castelul Medieval din sec. al XV-lea. Ca sa urci pana acolo plătești 2 euro, dar nu stiu daca se merita. Alti turiști au povestit ca locul nu este amenajat prea bine pentru vizitare. Am făcut câteva fotografii apoi am luat masa de prânz la taverna Tedas aflata la malul marii. Din meniu am ales caracatiță la grătar (10 euro) si salata verde (3 euro). M-am întors in Nei Pori pe jos, de-a lungul plajei. La camera eram frânt deja.

Apropo! Plaja din Platamonas este măricica, dar conține multe pietre (preferata mult de turiști germani, danezi si norvegieni).

Reședință Prefecturii Pieria este Katerini. Am zis sa vad orașul fara sa trec prin Paralia. Am plecat in dimineața zilei de 11 august, cu trenul (un fel de săgeată albastra). Călătoria dus-intors a costat 6,30 euro dus/intors, iar condițiile de călătorie sunt extrem de bune. Durata de mers, fix 18 minute. Poti admira amestecul de peisaj montan si marin din mersul trenului.

Pana la Katerini se fac doua opriri, in Leptokaria si Litochoro. Din gara am mers pe Bldv. Leon Iasonidi - Str. Isokraton - Bldv. 19 Mayou - Bldv. Kassandru pana in Centru care este principala zona comerciala. Preturile sunt mai mari decât la Nei Pori. Terasele si tavernele erau pline deoarece localnicii sunt in siesta (era trecut de ora 12:00), in fata unei cafele si a unui pahar cu apa plata. Clădirile sunt moderne din cauza ca orașul s-a dezvoltat enorm in ultimele doua decenii. Principalele obiective turistice sunt: Monumentul Independentei, Sediul Prefecturii si Parcul Central (o adevărata oaza de recreere).

Ultima ieșire in particular a fost in Leptokaria, un mic orășel aflat la aproximativ 6 km de Nei Pori. Evident, am mers cu trenul, plătind 4,40 euro dus/intors. Gara se afla chiar in centrul orășelului. La stânga se lăsa zona rezidențiala, iar la dreapta satul turistic. Am parcurs Bldv. Ioannis Metaxa pana in zona centrala. La marele bulevard converg multe străduțe laterale pavate cu dale de piatra. Magazine si taverne străjuiesc ambele parti ale bulevardului. Clădirile sunt construite in stil modernistic, dar am văzut si volute mai cochete cu acoperiș si structura combinata lemn si piatra. Am închis vizita cu un scurt tur pe plaja. Foarte mica si îngustă. Te sufoci. Multi turiști cazați aici prefera sa urce in tren cu saltele si colace pentru a face plaja in Nei Pori.

La atât s-a rezumat întregul meu sejur. Zilele si nopțile au trecut destul de repede. In dimineața zilei de 18 august eram reîntors acasă cu bateriile încărcate, dar cu noi planuri pentru sejurul următor tot pe tărâm grecesc.

Trimis de ovidiuyepi in 04.09.14 10:10:28
Validat / Publicat: 04.09.14 10:45:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P47 Scurt popas la Salonic în drum spre Nei Pori. Respect legea și nu traversez pe culoarea roșie la semafor.

alinaro [04.09.14 10:56:22] »

@ovidiuyepi: Mi-ati adus aminte de primul si singurul meu contact cu Grecia de pana acum, Nei Pori in august 2011.

Si mi-a placut si "recomandarea": La capitolul specialități va recomand, dar nu impun cu forță, următoarele...

ovidiuyepi [04.09.14 12:53:39] »

@alinaro: Va mulțumesc pentru apreciere.

puiutea [04.09.14 13:11:19] »

Foarte bun review-ul, foarte amanuntit, detailat, mai ales preturile. Vacante multe si frumoase!

Rodel [04.09.14 15:27:22] »

Am vizitat Nei Pori în 2003 când nu era o stațiune dezvoltată ca azi. Sejurul meu a fost în Platamonas, dar făceam plajă în Nei Pori: o plajă largă, cu nisip fin și un peisaj încântător, în care muntele se întâlnește cu marea. Mă bucur că ți-a plăcut și te-ai simțit bine în frumoasa Grecie. Nici nu se putea altfel!

ovidiuyepi [04.09.14 17:43:58] »

@ovidiuyepi: Va mulțumesc pentru aprecieri

ovidiuyepi [04.09.14 17:46:26] »

@ovidiuyepi: Mulțumesc frumos pentru aprecieri.

Cesere [04.09.14 19:06:37] »

Pizza marinara la azzuro era fenomenala si servea o doamna din ro careia-i transmit sanatate si toate cele bune. asa da roman. yassas

roxi-nico [09.07.17 20:11:44] »

Buna, cu ce ati ajuns din Salonic in Nei Pori?

ovidiuyepi [16.07.17 00:31:10] »

@roxi-nico: Am ajuns la Nei Pori cu autocarul agentiei de la care am cumparat sejurul.

alinaro, ovidiuyepi, Rodel, roxi-nico
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nei Pori: