ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2014
AUG-2014
4 AD. + 2 COPII -- v: 8si 9 ani

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Un concediu dulce-amarui (mult prea amarui)

Buna seara tuturor, se pare ca suntem a doua familie care a trait experienta unui concediu in Grecia la ,,Valasakis Haus" in Vourvourou si care s-a decis sa va impartaseaca aventurile de aici. Am plecat spre aceasta destinatie cu mult entuziasm, iar drumul pina acolo parca ne prelungea asteptarea.

Prin Bulgaria am trecut repede (deja ne-au intrecut la capitolul infrastructura rutiera) si cind soarele incepea sa straluceasca mai tare deja eram la Makaza si apoi pe autostrada.

Dupa ce am coborit spre bratul Sithonia, drumul a devenit spectaculos si in ultima parte traversarea unei paduri de leandri a fost extrem de speciala. In sfirsit am ajuns la destinatie, o localitate mica ce serpuieste de-a lungul marii, iar in centrul acesteia locatia noastra.

Prima impresie a fost pozitiva se parea ca ceea ce era postat pe site-ul oficial si ceea ce vazusem din prima postare corespundea realitatii: o casa mare, cu parter si etaj (la parter se afla 6 studiouri, iar la etaj apartamentul), o curte mare si primitoare si peste toate marea care se afla doar la cativa metri de noi.

Proprietarul ,,d-nul" Valasakis (veti intelege mai tarziu de ce am pus ghilimele), ne-a predat apartamentul si apoi s-a facut nevazut.

Cum oboseala acumulata in cele 10 ore de drum isi spunea cuvintul dupa ce am despachetat am mers la plaja.

Primele zile au fost placute, cu multa liniste desi toate camerele erau ocupate, cu plaja si soare, dar, in acelasi timp au aparut problemele, prima impresie pozitiva a inceput sa se estompeze: exista dulap doar intr-o camera, in aceeasi camera exista si un televizor care nu functiona si un pat dublu, intr-o alta camera, mai mica in care se intra din bucatarie existau doar doua paturi suprapuse si ata; bucataria este utilata cu tot ceea ce trebuie (un aragaz electric, un frigider mare, dulapuri, vesela si tacamuri pentru 6 persoane, un aparat de prajit paine, un aparat de preparat cafea/ceai, o cana pentru fiert apa, un mixer), a treia camera, chiar la intrare este dotata doar cu o canapea extensibila (confortabila) si un pat de o persoana; baia este dotata cu o cabina de dus (cam deteriorata si cu mucegai la colturi), cu usa deteriorata din cauza apei care iesea din cabina de dus si din gaura de scurgere, toate usile si ferestrele au plase doar ca cele de la camerele cu vedere la mare nu erau functionale, nu se inchideau noroc ca nu prea am avut nevoie de ele; toate anunturile erau scrise in lb. greaca-engleza si germana (mai tarziu am inteles de ce).

Desi in urma corespodentei (scrise) intre noi si proprietar ni se garanta ca este apa calda non-stop am avut surpriza sa descoperim in ultimele zile ca nu avem nici un fel de apa timp de 2 zile (am reusit sa umplem 3 bidoane de apa plata pt. a avea la toaleta), iar apoi apa calda era cu program (o ora dimineata si 2 ore seara program pe care l-am aflat in ultima seara) minunat ce sa zic.

Curtea este mare cu 7 locuri de parcare si impartita in doua: partea care inconjoara cladirea principala si casuta de linga (care se inchiriaza si ea) si curtea din spatele casutei unde sunt maslini, un smochin mare si gradina de legume a proprietarului. Curtea principala este bine intretinuta de sotia proprietarului iar mirosul discret de tuberoze este minunat, la strada casa este umbrita de doi palmieri mari care sunt o sursa de umbra binevenita dupa-amiaza, iarba este tunsa

dar plaja nu este deloc intretinuta desi exista mai multe sezlong-uri nisipul nu este curatat, doar cosul de gunoi este golit de d-na Valasakis zilnic; intrarea in apa este destul de lina dar trebuie sa aveti grija la pietre care sunt destul de taioase si alunecoase si unele dotate cu arici, dar, si la iarba sau alge care sunt peste tot.

Cum in zona sunt si locuinte private si grecii sunt navigatori inascuti in apa sunt ancorate barci de diverse marimi ale acestora dar si ale turistilor (acestea totusi nu deranjeaza).

La inceputul sejurului am primit prosoape pt. 6 pers. si o singura rola de hartie igienica (norocul nostru ca am plecat dotati si la acest capitol) pt. ca timp de 5 zile nu l-am mai vazut pe d-nul Valasakis decat la masa din curte de sub un pin imens care face umbra si pe jumatate din plaja.

Desi in corespondenta noastra ni s-a confirmat ca in perioada sejurului se vor schimba lenjeriile de 2 ori in realitate acest lucru a fost facut doar o data si am ramas doar cu aceeasi rola de hirtie.

Mare pacat pentru aceasta casa, situata intr-o zona frumoasa, ca are un asa proprietar: lenes, rau, inflexibil, violent (din fericire doar verbal) si urat mirositor.

In aceeasi corespondenta am anuntat ca vom veni cu 2 masini si a spus ca este in regula avem loc doar ca, in a 4 zi la ora 22,00 a venit proprietarul si ne-a cerut sa mutam una dintre masini pt. ca nu sunt decat 7 locuri pt. 7 camere iar noi avem o masina in plus drept pt. care una dintre masinile noastre a stat sub smochinul din curtea din spate.

O alta cerere a fost aceea ca noi trebuie sa desfacem dopurile de la pet-urile folosite altfel e ,,big problem" nu am inteles de ce.

In toata perioada nimeni nu a venit sa ridice gunoiul din camere, sa mature sau sa schimbe lenjeriile. Atunci cind a adus lenjeriile curate acestea au fost lasate pe un scaun de pe terasa noi fiind cei care le-am schimbat, nu ne-a picat niciun rang dar este prima data cand avem o asa experienta, totusi cu celelalte familii de austrieci si germani lucrurile erau radical diferite.

Tot la etaj am avut si musafiri nepoftiti: o familie de sopirle care ne vizita seara si o pisica bolnava ce dormea doar la noi pe terasa.

Proprietarul are in atentia sa doar turistii din Germania si Austria, care sunt tratati cu tot respectul, pt. care ii primeste cu placere noi ceilalati suntem doar o sursa de bani care nu merita atentie si care are doar obligatii (mentinerea linistii, curatenie in camere, etc.).

In ultima seara am mers sa platim si cum am avut peripetiile descrise am considerat ca trebuie sa vorbim cu proprietarul despre toate probleme si sa cautam o solutie pt. ca nu corespundea nimic cu ceea ce era convenit in corespondenta cu acesta, noi fiind indreptatiti sa cerem o micsorare a sumei. Cand a auzit ca avem sa-i facem reprosuri a devenit violent verbal si ne-a amenintat cu politia, ca nu vrem sa-i platim, in aceste conditii am inregistrat toata convorbirea cu el pentru ca nu stiam de ce era in stare, a lipsit putin sa nu luam bataie (eram 2 femei contra unui ,,Zorba grecul") si ne tot ameninta cu politia desi noi am arata ca suntem dispusi sa platim, tot timpul a vazut banii pe care i-a si numarat.

Cum el ne ameninta cu politia si noi am spus ca sunam la protectia consumatorilor si la politie, ia cind a vazut ca suntem hotarite a plecat pur si simplu de linga noi.

Cand a revenit putin mai calm am cerut sa sune la politie sau sa ne elibereze factura fiscala moment in care s-a dezlantuit iadul, acesta refuzind in prima faza sa ne dea factura, apoi cand a venit cu facturile pe a noastra a completat-o dar ,,omisese" sa scrie si suma, a scris-o si pe aceasta, tot timpul folosind caractere grecesti iar noi am cerut in alfabet latin lucru ce ne-a dezvaluit faptul ca nu stie sa scrie asa de bine.

In timp ce discutam am observat un lucru important: pe facturile anterioare nu era trecuta suma totala ci doar acontul, deci CERETI FACTURA DE FIECARE DATA PT. CA ALTFEL EI NU DECLARA TOATA SUMA PE CARE O PLATITI.

In concluzie nu recomand nimanui aceasta locatie desi mediul natural este frumos oamenii ca ,,d-nul" Valasakis fac totul sa devina un cosmar.

P. S. : va recomandam cu caldura sa mergeti la plaja in orice alt loc de pe acest brat (este minunata plaja Porto Caras, perfecta pt. copii este plaja Agios Ioannis, sau plaja Lagomandra singura cu steag albastru, dar despre bratul Sithonia voi reveni cu alta postare.

Totusi imi pare rau ca nu l-am lasat sa vedem cum se comporta in continuare si daca chiar chema politia pt. ca in acele conditii chiar iesea in pierdere deoarece noi filmasem toata discutia cu el purtata in engleza si mai ales momentul in care numara banii recunostea ca e toata suma si i-a dat inapoi, mi-ar fi placut doar ca, a profitat ca avem cu noi 2 copii si nu doream sa-i supunem unei asemenea privelisti desi au asistat la discutia noastra aprinsa pe care mai bine ca nu au inteles-o.

Am uita un alt amanunt important statunea este una dintre cele mai scumpe drept pt. care sunt urmatoarele preturi: la supermarket berea la 500ml este intre 1,5 E si 3 E, paine cea mai ieftina este 1.4E, 1l lapte aprox. 2E, 1kg. pepene 0,30E, 1kg.rosii 2E, 1kg. cartofi 0,75E, 1kg. struguri 2E, 150gr. cascaval 2,3E.

Va recomand sa mergeti la cumparaturi In Sarti (cam la 25km. distanta) unde veti gasi un Carrefour expres sau la Nikkiti unde este un Lidl si preturile sunt acceptabile.

Pentru o iesire la restaurant sau taverna pregatiti-va sufleteste pt. ca preturile sunt mari (de ex. intr-o seara am fost in Ormos Panagias si la una dintre cele 3 terase de pe malul marii (singurele de altfel de acolo) pt. 1 portie de gavros prajiti, o dorada mica la gratar, o portie de creveti, una de caracatita si 2 beri + apa am platit 97E (nimic din partea casei).

In incheiere va doresc tuturor concedii placute oriunde veti merge.

Trimis de ana popa in 04.09.14 00:49:50
Validat / Publicat: 04.09.14 01:11:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos, Zakintos

VIZUALIZĂRI: 2641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ana popa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 usa dormitor mic toate balamalele sunt rupte

[04.09.14 01:05:38]

ana popaAUTOR REVIEW
[04.09.14 01:50:22]

@webmasterX: Buna seara, da aceasta este locatia.

ana popa
Alte impresii din această RUBRICĂValasakis House: