ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2009
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
MAY-2008

Domul catolic din Szeged

Rataceam pe starzile Szegedului cu cativa prieteni si familia mea, intr-o zi frumoasa de primavara, prin centru, in cautarea unei pizzerii! Iar eu, mai curioasa din fire, o luasem putin mai inaintea celorlalti pe strada! La o mica intersectie... am ramas cu adevarat socata, chemandu-i si pe ceilalti, care nu stiau ce am patit! N-am cum sa uit nicicand ziua aceea, pentru ca e speciala cu adevarat, de aceea nici acum, pe acest site de turism, nu am cum sa nu amintesc de ea si de ce am descoperit atunci!

Era Domul Catolic din Szeged! O biserica uriasa cum nu mai vazusem in viata mea, decat poate Catedrala Sfantul Stefan din Viena!

Eram cu totii muti de uimire. Imediat am facut inconjurul ei si sincer, ne-a cam luat ceva timp si din cauza ca e colosala, dar si pentru ca e fascinanta! Apoi am incercat sa-i facem poze, dar credeti ca e simplu, ca nu ne incapea in cadru, atat e de mare, doar de foarte departe am reusit sau, pe bucati! Farmecul ei consta si in faptul ca e asezata intr-o zona foarte linistita, pe o strada unde am vazut doar biciclisti si pietoni. Iar linistea aceea o face si mai speciala si pe noi ne indeamna la meditatie si rugaciune. Am putut intra si in interior sa o vizitam si am ramas la fel de impresionati, mai ales ca si noi toti eram de religie catolica.

Vreau sa va spun ca Szegedul e un oras frumos, situat pe raul Tisa, e al patrulea ca marime din Ungaria, iar populatia e majoritar catolica!

Biserica Catolică desfăşoară serviciile religioase după mai multe rituri, între care cel mai răspândit este ritul latin, practicat de Biserica Romano-Catolică.

Domul Catolic din Szeged, sau "Fogadalmak Temploma" (Biserica Legământului) - Catedrala episcopală are o capacitate de 5000 de locuri. În interior se găseşte o orgă cu 9000 tuburi (a treia din Europa),

... De obicei vizitarea bisericii este contra-cost, dar dacă vizitaţi obiectivul în cursul slujbelor religioase se poate si fara a plati... încercând să nu îi deranjaţi pe participanţii la slujba!

Imi doresc sa mai revin acolo, poate candva, tot primavara si de ce nu, chiar la slujba de inviere, de Paste! Sa -mi auda urechile cum bate clopotul acela de 9 tone!

Trimis de georgiana in 10.12.09 15:34:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, Mako, Hodmezovasarhely

VIZUALIZĂRI: 4925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Domul catolic
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Costi
[18.12.09 10:49:54]

Si aici, copy-paste:

"Conducătorul Bisericii Romano-Catolice este episcopul Romei, Papa, care este urmaşul Sfântului Petru.

Biserica Catolica ajuta credinciosul creştin să străbată drumul spiritual către Dumnezeu, trăind dragostea reciprocă prin sacramente (botez, mir, euharistie, pocăinţă, maslul, preoţie şi căsătorie), prin intermediul cărora credinciosul se va mântui. "

Aproape identic, citim aceste lucruri pe:

http: //ro. wikipedia. org/wiki/Biserica_Romano-Catolic%C4%83

şi pe:

http: //wapedia. mobi/ro/Biserica_romano-catolic%C4%83

şi pe: http: //www. romania. gov. ro/index. php? page=biserica-romano-catolica

Iar asta:

""Fogadalmak Temploma" (Biserica Legământului) - Catedrala episcopală are o capacitate de 5000 de locuri. În interior se găseşte o orgă cu 9000 tuburi (a treia din Europa),

Are al doilea clopot ca mărime din Ungaria (8600 kg). De asemenea, în interior se găseşte o importantă sculptură intitulată "Isus pe Cruce". În faţa catedralei se găseşte Turnul "Sfântul Dumitru", o rămăşiţă a unei biserici din secolul al XIII -lea. "

este de pe:

http: //szegedkaali. blogspot. com/2008/03/atractii-szeged. html

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[18.12.09 11:48:46]

Apreciez ca fragmentele copiate sunt, in acest caz, substantiale, asa ca retrag punctajul acordat automat. Cred ca nu e nevoie sa mentionez explicit si Avertismentul dat georgianei, sper si cred ca si l-a insusit de mult!

In ce priveste masurile luate la sesizarile primite astazi: as vrea sa observati ca o judecata matematica si milimetrica poate fi sperata doar la modul teoretic. Un Regulament nu se poate aplica mecanic -- e nevoie de interpretarea umana pentru a-l pune in aplicare. Daca vreti un fel de arbitru sau judecator care sa INCADREZE fapetele incriminate. Ei bine, sunt convins ca un asytfel de rol (asumat de mine si de moderatori) nu va putea intotdeauna multumi pe toata lumea, dar asta e situatia. Imi rezerv acest drept - de a judeca dupa Regulament si dupa cum consider eEU ca e echitabil si in interesul site-ului si al comunitatii.

mcosmin
[25.12.09 23:41:01]

Sarbatori fericite

Cristian_h*
[03.01.10 23:57:21]

webmaster , am rugamintea sa atasezi aceasta melodie ca fond sonor , este alegerea autoarei eu doar am depistat-o !!!

personal imi place foarte mult atat vocea cat si partitura !

[04.01.10 01:35:57]

adaugat inspirata alegere ca ilustratie muzicala textului

adrian2010
[07.07.10 23:47:00]

Am fost de multe ori in Szeged, dar nu am vizitat aceasta biserica!Acum ca ne-ai oferit niste informati voi incerca sa ajung si eu!

400 PMA se indreapta catre tine!

magdalena
[10.07.10 11:28:09]

Ma faci sa imi doresc sa ma opresc neaparat aici!

Spune-mi, ai idee cat costa biletul de intrare?

Unde putem schimba bani in oras si cum ajungem la Dom si la pizzerie?

georgianaAUTOR REVIEW
[10.07.10 13:05:44]

@magdalena,

Nu stiu cat costa biletul.

Bani ori schimbi din Arad, la iesirea din tara pe unde tu intentionezi sa iesi, de la oficiile de schimb valutar, ori acolo, la banci sau daca esti in vreun hypermarket de-al lor e mai simpla procedura, tinand cont ca nu stii limba.

La Dom vei ajunge de la aleea pietonala care strabate parcul, inaintand si apoi cand aceasta se termina, sa o iei la stanga si vei pati la fel ca mine, adica vei fi uimita intalnind-o in cale, biserica aceasta imenasa, care nici macar n-o poti cuprinde in poza!Cand il vei intalni pe Atila din poza nr 17 ,sigur mergi spre stanga! In ce data vei fi acolo??

Sejur placut in Szeged iti doresc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
magdalena
[10.07.10 13:24:51]

Multumesc @Georgiana! Ar trebui sa fiu la sfarsitul primei decade a lunii august, dar nu stiu exact.

Vom decide cand ne intoarcem spre tara abia in vacanta noastra.

[21.12.19 09:54:29]

Mutat în rubrica "Domul din Szeged, SZEGED" (nou-creată pe sait)

adrian2010, Costi, Cristian_h*, georgiana, magdalena, mcosmin
Alte impresii din această RUBRICĂDomul din Szeged: