ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2014
ÎNSCRIS: 24.07.12
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 12 ani

Hotel intre pesteri

Hotelul este situat la o plimbare de 10 minute de centrul localității Goreme și are vedere de pe terasă la o mare parte din vale. Parcarea privată este de fapt un loc de maxim 3 mașini pe intrândul din fața hotelului dar chiar nu este problemă pentru că am fost singurii din hotel care erau cu mașina, restul din Noua Zeelandă, Japonia și Italia erau cu avionul.

Inițial rezervasem o noapte dar la căteva zile am primit un mail din partea proprietarului care ne făcea o ofertă de zbor cu balonul și tururi printr-o firmă cu care colabora, prețuri pe care verificându-le am văzut că erau mai mici decât ce văzusem noi pe internet. Cu siguranță am fi ieșit mai bine dacă negociam cu agențiile la fața locului dar fiind într-un loc necunoscut, limitați ca și timp, știind că în sezon poți să nu prinzi loc la balon, am preferat să mergem la sigur. Oricum prețul oferit era cu 20 Euro mai ieftin decât ce am găsit noi și compania era nr. 2 pe Tripadvisor și la tur ieșeam toți 4 cam cu 30 de lire mai puțin. I-am scris personal și i-am spus că dacă ne mai dă o reducere la cazare mai stăm încă o noapte, luăm și balonul și turul. A mai scăzut 10 Euro și de la cazare și am făcut rezervarea.

De pe poarta hotelului intră în curte, de aici în dreapta e recepția. Proprietarul foarte amabil, vorbitor impecabil de limba engleză atât el cât și soția. Am observat că vorbea și cu fiica de vreo 10 ani tot în engleză probabil pentru a învăța.

Curtea destul de mică, pavată cu piatră. Sunt camere atăt la parter cât și la etaj. În curte e o măsuță cu fotolii, o fântână de decor și un furtun (chiar ne-a fost de mare ajutor seara când veneam prafuiți de pe drum). Camera noastră a fost cea mai simplă. Era un fel de imitație de peșteră dar mai mult o încercare. Foarte pompos denumită: camera cu arcade. La parter, imediat pe dreapta, cu un geam care dădea spre un mic intrând al curții unde își ținea proprietarul motocicleta.

De pe ușa de lemn din curte se intra într-un mic hol, drept în față în baie și la dreapta în cameră.

Camera destul de mică pentru cele 3+1 paturi, dulap, 2 noptiere, veioze, lampă cu picior și o măsuță. Pe pat am găsit prosoape care au fost schimbate a doua zi și papuci cu sigla hotelului. Paturile confortabile se doarme bine.

Ce era interesant erau ușile care se deschideau ca la bunici pe vremuri, nu era o clanță propriu-zisă ci mai mult una redusă la câțiva centimetri.

Baia mică, cabina de duș cu uș, articole de igienă: săpun la dozator și un șampon mare de 1 litru cu un miros ciudat.

Din câte am înțeles celelalte camere sunt mai bine organizate dar și prețul e altul iar pentru noi clar nu se justifica.

Camera nu avea nici un sistem de răcire (avea în schimb calorifere pentru iarnă). Nici măcar un ventilator ceea ce a creeat un disconfort chiar dacă noaptea stăteam cu geamul deschis. Spre dimineață se răcorește dacă aveți răbdare. Ni s-a spus că se dorește păstrarea autenticității și de aceea nu este aer condiționat, frigider și televizor. Dacă la ultimul nu i-am dus lipsa parcă primele două nu mă supăram dacă erau. E adevărat că atunci cănd am vrut un suc mai rece proprietarul ne-a pus gheață la dispoziție.

Micul dejun se servește pe terasa situată la etaj, priveliștea este la o mare parte din vale. Mâncarea suficientă, fără a excela, sunt mai multe 3-4 feluri și calde și reci, deci te saturi garantat. Chiar nu am motiv să mă plâng de micul dejun dar deși nu plec la drum cu așteptări prea mari, am citit înainte un comentariu referitor la micul dejun la acest hotel: “este cel mai bun mic dejun pe care l-am mancat in 2 saptamani in Turcia” și cred că de aici tonul meu alfel îi lăudam.

Recomand acest hotel pentru: localizare, amabilitatea și ajutorul oferit de proprietari fără care sigur nu am fi văzut atâtea în zonă (chiar și pe cont propriu am mers la sigur cu indicațiile date de proprietar), raportul calitate/ preț corect.

Trimis de Gabise in 02.09.14 22:35:26
Validat / Publicat: 02.09.14 23:17:00

VIZUALIZĂRI: 1788 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera cu arcade cu o intalniti pe site-ul hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 12.00 EUR pe cameră

[02.09.14 22:38:31]

[02.09.14 22:58:24]

@webmaster98: E OK. Straduta pe care e hotelul nu apare pe harta dar pozitia e aceea. Un reper pentru cine merge la acest hotel, din strada Karsi Bucak se merge pana apare pe dreapta un loc de joaca pentru copii. Chiar inainte de acest loc de joaca este strada pe care e hotelul.

Dabator
    [02.09.14 23:33:01]

@Gabise: Am onoarea primului vot. Foarte interesant hotel.

[02.09.14 23:38:11]

@Dabator: Multumesc. Erau multe hoteluri frumoase in zona dar si prețul pe masura

alinaro
    [03.09.14 10:16:27]

@Gabise: Superbonus pentru descrierea acestui hotel super interesant (mi-a placut forma camerei).

[03.09.14 12:24:34]

@alinaro: Multumesc mult pentru aprecieri. Am ezitat mult in a alege aceasta camera sau una din celelalte care seamănă si mai mult a pestera

luciaoradea
    [03.09.14 12:37:05]

@Gabise:

Foarte originala camera, intr-adevar. Felicitari pentru review si o locatie bine aleasa. Si pretul mi se pare super ok!

alinaro, Gabise, luciaoradea