ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2014
ÎNSCRIS: 07.01.11
AUG-2014

Mocanita Sovata

Sunt cateva locuri interesante de vizitat in apropiere de Sovata, insa acum voi face referire la plimbarea cu mocanita.

Calatoria incepe in Gara Mica din Sovata. Sunt 3 intervale orare de plecare: 11:00; 13:30 si 17:00. Costul unui bilet pentru adulti este de 20 Ron dus sau 30 Ron dus - intors.

Initial am vrut sa mergem sambata, insa desi am ajuns cu 40 minute inainte de plecare, nu am mai gasit locuri libere. Asa ca am amanat excursia pentru o zi in cursul saptamanii si am mers in gara cu o ora inainte de plecare pentru a fi sigur ca gasim locuri.

Se formeaza un fel de rand in ordinea sosirii, iar biletele se iau direct din mocanita, dupa urcare. Deci nu puteti cumpara bilete cu loc dinainte.

Noua ne-a placut foarte mult plimbarea cu mocanita. Se trece prin zone superbe, cu dealuri si pajisti de o frumusete rara, cu case cochete in stil ardelenesc.

Calatoria dureaza o ora, iar la capat - Campul Cetatii, fie alegi sa ramai in mocanita si sa te intorci la Sovata, fie cobori si poti merge la Hanul Pescaresc si la Pastravarie care se afla la 4 km departare. Este o masina care contra sumei de 5 Ron ofera transport pana acolo. Noi am mers si nu am regretat.

Este o zona minunata, iar pastravaria merita vazuta. Sunt mai multe bazine foarte bine amenajate, se poate pescui chiar (ofera ei undite contra cost) sau servi un pastrav foarte foarte gustos la Hanul Pescaresc.

Intoarcerea cu mocanita este la orele 12:00,14:30 si 18:00.

Insa partea mai delicata este la intoarcere. Daca alegi sa te intorci cu aceeasi cursa cu care ai venit, de exemplu plecare din Sovata ora 11 si retur Campul Cetatii ora 12:00 iti poti pastra locul. Insa daca nu te intorci cu aceeasi cursa cu care ai venit, sunt slabe sanse sa mai gasesti loc pe scaun, asa ca te asteapta o calatorie de o ora in picioare.

Iar proprietarii (care de altfel se ocupa de insotirea pasagerilor si distribuirea biletelor) chiar recomanda turistilor care coboara pt pauza de 10 minute la Campul Cetatii sa lase ceva pe scaun sa-si pastreze locurile ca sa nu le ocupe cei care vor sa urce pentru intoarcere. De parca nu sunt si acestia tot clientii lor si nu tot de la ei au achizitionat biletele dus intors. Mi s-ar parea corect sa existe undeva mentionat acest lucru cand cumperi bilet dus-intors, cel putin stii la ce sa te astepti.

Se poate intampla (cum ni s-a intamplat si noua la intoarcere) ca unele persoane sa fumeze, iar personalul mocanitei nu le interzice acest lucru. Fiind vagoanele mici si pline, pentru un nefumator poate fi deranjant sa dea cineva fumul direct pe tine.

Insa aceste mici neplaceri sunt intrecute de frumusetea peisajului si farmecul calatoriei cu mocanita.

Merita pe deplin o astfel de excursie daca ajungeti in Sovata.

Trimis de SpookyD in 02.09.14 21:41:40
Validat / Publicat: 02.09.14 22:21:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 9391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SpookyD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster33 [02.09.14 22:20:59] »

Mutat la rubrica "Descoperă zona Sovata - Praid" (deja existentă pe sait).

izabiza [27.07.15 07:39:23] »

Foarte utile aceste informații, mai ales pentru mine care ma documentez pentru o noua escapada in zona Sovata-Praid și încerc să găsesc atractii diferite față de sejurul anterior. Multumesc.

Mocanita are doar vagoane închise sau si din acelea deschise cum are cea de pe Valea Vaserului?

webmasterX [30.07.15 11:46:50] »

Mutat în rubrica "Mocănița Sovata - Câmpu Cetăţii, SOVATA - PRAID" (nou-creată pe sait)

izabiza [30.07.15 11:52:32] »

@webmasterX - Buna idee. Orice mocanita merita un loc special, pe site, pe lista lucrurilor de făcut și in tolba noastra cu amintiri... (y)

izabiza [02.08.15 10:15:25] »

@webmasterX - iată ce am găsit:

Ca orice mocăniță care se respectă are și un site al ei, în care găsim informații detaliate despre istoric, traseu, program tarif și video.

mocanitasovata.ro

webmasterX [02.08.15 13:01:36] »

@izabiza - acel site este trecut în rubrica Mocăniței încă de la inființarea ei.

De altfel majoritatea rubricilor - care dețin un site propriu - au această informție.

În acest caz poți vedea aici.

izabiza [02.08.15 17:35:54] »

Scuze, am observat acest lucru, la alte postari, dar la mocanita nu l-am observat. Ce-i drept zona aia in care e trecut de obicei link-ul, lesne poți scapa din vedere informatiile.

izabiza
Alte impresii din această RUBRICĂMocănița Sovata - Câmpu Cetăţii: