ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2009
ÎNSCRIS: 10.08.09
JUN-2008

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

O vacanta de vis

Am avut anul trecut o vacanta de vis pe care vrem sa o repetam si anul ce vine pentru ca ne-a placut foarte mult acest hotel.

In primul rand nu este un hotel foarte mare ci niste mici hoteluri cu 1-2 etaje si cu 8-10camere pe etaj care se gasesc imprastiate intr-un imers parc cu palmieri si vegetatie luxurianta. Fetita mea chiar a zis "mami aici este raiul" hotelul este de 4 stele adevarate, mancarea f buna, peisaje superbe piscinele excelente, apa f calda temperatura f placut (nu f cald).

Noua ne placut extraordinar de mult.

Trimis de Valentina69 in 10.12.09 15:03:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya

VIZUALIZĂRI: 2152 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Valentina69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 TOBOGANELE DE LA PISCINA SARATA
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -50 PMA (din 1 vot)

webmasterXY*
    [10.12.09 15:27:40]

Valentina69, te rugam sa renunti la scrierea cu litere mari: sunt greu de urmarit astfel de texte.

Multumesc!

[10.12.09 15:29:40]

ok am inteles

andre386
    [11.12.09 19:19:34]

m-ar intersa si pe mine daca este in oras sau in afara lui si cum era animatia

[14.12.09 08:39:29]

Da este la vreo 7 km de Kusadasi, iar animatia era spectacole frumoase sar in rest pe plaja mai mult cu rusii se organizau.

Corina70
    [14.12.09 10:10:41]

buna,

am o singura observatie de facut : in fiecare seara, trecand pe langa acest complex, se simtea foarte puternic mirosul de canalizare (ca sa nu zic altfel...); nu stiu daca in alte zone ale complexului se facea simtita "duhoarea", dar cu certitudine ii deranja pe cei care stateau in vilele din zona accesului pe plaja Long Beach (parca asa se numea...)

mario 110
    [14.12.09 10:29:26]

cit a costat/ pers? ce regim de masa ati avut? la ce distanta era de plaja?

[14.12.09 11:13:49]

intai raspund Corinei

Mirosul nu se simtea sub nici o forma dar pana la vile era un parc cu foarte multa verdeata si era ceva distanta de la hotel pana la vile. Deci in zona centrala a complexului nici vorba de asa ceva, o fi fost vreo canalizare ceva prin aceea zona nu stiu.

Oricum era o curatenie exemplara, si sa nu confuzi pt ca exista si Hotel Ephesia care e ceva mai incolo si e un hotel inalt cu multe camere.

[14.12.09 11:18:59]

Mario sa stii ca noi am dat f putin in jur de 75E/noapte camera cu trei paturi (de fapt noi am platit 2 adulti si cand am ajuns acolo ne-au dat un apartament cu camera cu pat matrimonial si una cu 2 paturi cu toate ca noi aveam doar un copil)

Masa a fost AI si a fost super buna si cu de toate, iar hotelul era pe plaja se vede si din poze, de la piscina cu apa sarata coborai 2-3 scari si erai pe plaja, iar piscina cu apa dulce era pe un ponton in mare si coborai iarasi pe plaja.

A fost super, noi in vara vrem sa mergem iar...

Corina70
    [14.12.09 11:34:28]

Nu, nu confund, deoarece am stat la Batihan, langa Ephesia "simplu", dar ne plimbam seara si treceam pe langa gardul ce inconjoara complexul Ephesia; chiar la iesirea de pe faleza, la coltul strazii era o ditamai gaura de canalizare, care era practic vis-a-vis de vilele de culoare caramizie, aflate la marginea complexului. Mirosul chiar se simtea si era puternic...

Din alte impresii si postari am retinut faptul ca in Kusadasi nu exista canalizare, apele "menajere" sunt colectate in fose septice, si intr-adevar in fiecare zi trecea masina de vidanjare pe strazile din zona.

[14.12.09 13:05:45]

ok se poate, ne-am plimbat si noi pe la vile, nu chiar pana la plaja dar oricum era distanta f mare de la gard la hoteluri si nu se simtea nimic

mario 110
    [02.01.10 17:57:41]

75 de euro pe noapte pt. 2 adulti si un copil in regim AI? super bine! deci fara transport! sa inteleg ca ati mers cu masina personal? va rog sa-mi dati mai multe detalii referitoarea la traseu, costuri, etc.

va multumesc anticipat!

[02.01.10 22:09:35]

Da am mers cu masina personala, am plecat dimineata la 4.00 dimineata am intrat in Bulgaria pe la Giurgiu-Ruse si am traversat Bulgaria prin Velico Tarnovo, nu e drumul f bun dar oricum mai bun decat la noi. Am intrat in Turcia pe la Edirne, am urmat Ecabat am traversat cu feribotul pana la Canakale(vezi review-ul despre Canakale si hotelul Truva) la ora 18.00 eram aici. F frumos drumul numai pe langa mare. Am dormit aici la hotel Truva, si a doua zi am plecat spre Kusadasi cu oprire la Troia la ora 16.00 eram deja la hotel, unde ne-au cazat imediat super dragut

vio_andu_gaby
    [04.02.10 08:57:40]

buna ziua vroiam sa va intreb ceva de aquapark ,se plateste ceva, sepoate juca toata ziua?multumesc

[04.02.10 10:49:58]

Aqua Parc la Ephesia Holiday Beach Club nu era, erau 3 tobogane frumoase intr-adevar la una din piscine si nu se platea nimic.

La Aqua Parkul di Kusadasi n-am fost.

manuta_1969
    [11.02.10 12:45:30]

buna ziua ma numesc dan si sunt din buc.doresc sa stiu dac ati fost cu masina si dac ati trecut de kusadasisi cum ajung acolo va multumesc am mai fost prin zona. daca drumul spre hotel este cel care trece pe langa hotelurile surmeli adaland richmond sau altul.

[11.02.10 13:50:43]

Da am fost cu masina si intradevar am trecut de Kusadasi (de fapt nici nu am intrat) si hotelul este undeva la vreo 7 km de Kusadasi, este pe langa hotelurile Fantasia si Batihan.

Se merge pe Bulevardul Suleyman Demirel se face un sens giratoriu si se intra pe strada Orhan Gazi.

Daca ai GPS e mai simplu, noi am bagat coordonatele de pe Google Earth si ne-a dus exact in fata hotelului.

andre386, Corina70, manuta_1969, Valentina69, vio_andu_gaby
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Holiday Beach Club [Long Beach]: