ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 25.11.10
AUG-2014

Un resort ok pentru cei 10 ani de functionare

Hotelul: mediu ca intindere, concentrat: piscine, baruri, un mini-parc de distractii (bucuria copiilor).

Camera: mai mica fata de alte hoteluri (rixos sungate, de exemplu), in care au incaput, totusi, un pat dublu, unul simplu si o mini-canapea. Baia curata, dotata cu cele necesare (cosmeticele nu sunt din gama lux, dar sunt ok).

Noaptea, peretii se dovedesc a fi destul de "subtiri", mai ales daca aveti parte de vecini galagiosi.

Curatenia: doar doua zile din cele 7 curatenia s-a facut inainte de ora 14, in rest am fost nevoiti sa refuzam serviciul pentru odihna.

Plaja: curata, cu nisip, sezlonguri suficiente, niciodata full, problema apare dupa ora 10 AM, cand incepe activitatea centrelor de sporturi cu motor. Atunci mirosul de carburant ars este deranjant, iar intr-o zi chiar si apa a fost poluata cu reziduuri.

Restaurantul principal: nu este unul luxos, iar daca nu mergeti in perioada torida este mai bine sa luati masa pe terasa. Mancarea este buna, cu seri tematice, nu au lipsit fructele de mare, de exemplu.

Bauturile: majoritatea sunt locale, cele de import, cu cateva exceptii, sunt contra-cost. Vinul este turcesc, dar ok, imbuteliat. Cafeaua este servita de la automate, doar la patiserie poti avea parte de un expresso adevarat.

Piscinele: mari, curate, insa orele de functionare ale aquapark-ului sunt nepotrivite, in special dupa-amiaza: 14,30-17,00.

Personalul: multi dintre ospatari erau plictisiti, probabil si pentru ca era final de sezon, iar unii dintre ei chiar iti pot strica seara. Receptia ok, cazarea s-a facut in 15 minute.

Concluzia: o alegere buna in special pentru familiile cu copii mici, insa de evitat daca sunteti in cautarea luxului. Cei 10 ani de functionare isi spun cuvantul...

Trimis de observatorul in 02.09.14 14:15:57
Validat / Publicat: 02.09.14 16:33:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: rixos sungate, cornelia diamond, rixos premium belek

VIZUALIZĂRI: 3638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (observatorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.09.14 17:57:25]

multumesc, urmaresc acest hotel pentru anul viitor...

o singura intrebare am -pisici, mate, cotoi sunt la acest hotel?

mersi de raspuns

[02.09.14 19:55:58]

@arub:

o singura intrebare am -pisici, mate, cotoi sunt la acest hotel?

Foarte tare întrebarea ta. Nu am fost la acest hotel, dar am îndoieli că vei primi un răspuns negativ. De ce? Pentru că eu încă nu am întâlnit în Turcia vreun hotel la care pisicile să nu dea târcoale terasei restaurantului sau altor locuri pe unde se mănâncă.

[02.09.14 21:01:00]

fara suparare ce intelegeti prin a da tarcoale?

[02.09.14 21:09:11]

@arub:

Cele mai curajoase mișună pe sub mese printre picioarele turiștilor care iau masa cerșind mâncare. Culmea este că deși hotelurile sunt peste medie, cu mâncare gârlă, totuși pisicile lor sunt slabe leșinate. Repet, nu știu care este situația la RW, dar m-aș mira să fie diferită de cea de la alte hoteluri similare. Majoritatea copiilor hrănesc aceste pisici, dar nu reușesc să pună mâna pe ele fiind destul de sperioase.

[02.09.14 21:16:42]

mersi mult de raspuns... dar noi la miracle cu m mic am avut parte de mult mai mult decat atat din partea pisicilor aristocrate

o seara ffaina... si nu o sa mai poluez rewiewul omului

[03.09.14 11:03:55]

@arub: sunt pisici, insa nu atat de multe incat sa devina o problema

[03.09.14 11:06:18]

@nicole33: ai dreptate, pisicile sunt la orice hotel, or fi crezand turcii ca le poarta noroc?

tene
    [04.09.14 15:58:04]

Am fost si eu la royal wings anul trecut, iar anul acesta am fost la fratele acestuia Royal Holiday, diferenta este de la cer la pamant, intr-adevar cei 10 ANI de functionare se vede la RW.

Dar cu toate astea ramane un hotel cu conditii de cazare si servicii de 5 stele adevarate, peste toate hotelurile de pe litoralul nostru!

RW este mult peste hotel vega si phoenicia luxury din mamaia, cu bune si rele, este mult peste hotelurile de 5 stele de la noi!

In schimb Royal Holiday este ceva uimitor, este in primele 3 hoteluri din antalya, ceva superb, camera este dubla ca dimensiune (47m), alta calitate a camerei, cada este prevazuta cu gemuri glisante, chiuveta este separata de toaleta, cu totul alt confort! intreg hotelul este diferit de rw.

De anul acesta numai la royal holiday voi merge, este ceva incredibil atat camera cat si intregul resort, iar la banii nu este mare diferenta, doar de cateva zeci de euro!!!

Merita sa incerci si royal holiday, pentru ca este altceva decat RW.

[04.09.14 19:52:10]

@tene: multumesc de info

[14.06.15 23:05:34]

Imi puteti spune fata de anul trecut ce s a schimbat cu privire la calatoria cu auto propriu in turcia. Pretul motorinei din ce am observat pe net a scazut. Este 6 lei. Iar la paritate euro lira este mai bine. Merg la sf lunii la royal wings si as dori ceva date mai noi daca se poate. Ptr oprire intermediara a optat Afyon. Multumesc

[14.06.15 23:13:12]

@m liviu -

La Shell motorina cea mai scumpă V Power are un preț care variază între 4,04 și 4,08 lire/litru, în timp ce benzina este 4,94-4,96 lire litrul. La celelalte benzinării de firmă prețurile sunt cam la fel. Mai ieftin, uneori mult mai ieftin, găsești la stațiile de alimentare no name, dacă ai curaj să alimentezi de acolo. Eu nu am riscat și nici nu recomand.

[15.06.15 09:01:35]

@nicole33: merci fain de informatie. Si eu ma feresc de statiile no name.

[15.06.15 22:04:25]

@nicole33: mai zi mi te rog hotelul unde are parcarea? Noi mergem cu masinile. Te intreb ptr caci nu am observat in poze. Merci

krisstinna
    [15.06.15 22:35:34]

@m liviu - Parcarea este mare, se află in fața hotelului.

[15.06.15 23:09:37]

@m liviu -

Cristina are dreptate. Parcarea este în faţa hotelului, dar în curtea acestuia, nu în exterior ca la Royal Holiday Palace și, în plus, este și acoperită, astfel că mașinile nu sunt în bătaia soarelui.

Voi încerca să pun eu o poză cu parcarea, dar încă nu am descărcat aparatul foto.

[16.06.15 08:29:17]

@nicole33: super. Eu credeam ca este in subteran. Dar daca este acoperita cu atat mai bine. Multumesc lui Nicole si Cristinei

arub, M'Liviu, nicole33, observatorul, tene
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Wings Hotel: