ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2014
DIN: tg. mures
ÎNSCRIS: 04.07.10
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 11,13

Am fost acolo (de 3 ori, de 2 ori la pescuit cu "baietii" in 2012 si 2013 si cu familia in 2014) si dupa ce am revenit (dupa ultimul sejur) am citit ce a scris lumea pe aici.

Nu stiu exact ce asteapta unii de la o pensiune si de la Crisan, dar eu am gasit tot ce doream sa gasesc.

Pensiunea, in general, nu este un hotel, are standarde mai coborite, dar intre pensiuni aceasta pensiune este un de top. Fac delta de 15 ani si am vazut cam tot ce exista cazare in delta, de la "grajd" cu 4 paturi in camera si 2 wc-uri pe hol pt 20 de persoane pina la hotel de 4* sau hotel plutitor.

La pensiune camerele sint curate, marimea camerei este absolut suficienta, baia curata (doar dus, fara cada de baie), apa calda non-stop, aer conditionat, plase de tintari, TV (nu l-am deschis), adica tot ce trebuie pentru o cazare super decenta, presupunind ca nu mergi in delta ca sa stai in camera.

Pretul este de 80 de lei pe camera de 2 persoane este foarte decent zic eu, cel mai mic pe care l-am platit vreodata raportat la conditiile de cazare. Cineva se plingea ca le-a cerut mai mult decit era intelegerea initiala, intrebarea mea este citi au fost si citi au stat intr-un pat? Am vazut caz in care au venit 7 persoane intr-o camera cu 2 paturi si binenteles ca vroiau sa pltesca pretul de camera...

Referitor la mincare, mic dejun nu luam nici cind eram cu gasca la pescuit si nici anul acesta cu familia, copii au mincat cereale (aduse de noi) iar laptele a fost din partea casei, adica gratuit. O cafea e 2 lei si e ok dpdv calitativ.

Masa de amiaza de asemenea am sarit-o fiind plecati la plimbare.

In schimb cina este fabuloasa, gatita de "marea maestra" Vasilica, cu specific pescaresc, atit ciorba cit si felul doi fiind extraordinar de bune si in nici un caz nu se compara cu mincarea de restaurant nici macar din Sulina. Copiii nu consuma peste dar si mincarea "traditionala", adica pui si porc a fost foarte buna.

Cind am fost in sejur de 7 zile nu am mincat acelasi fel de mincare de ori, de fiecare data am primit altceva. Ce as reprosa la mincare ar fi ca in cazul pestelui prajit uleiul ar trebui schimbat mai des.

Berea si apa la 2l este 4 lei la pensiune, probabil ca la magazin e mai ieftina cu vreun leu dar sa nu uitam ca in delta costurile de aprovizionare sint mult mai mari decit pe "continent", totul se transporta pe apa, neexistind drumuri pina la Crisan, si cum zicea cineva, e pensiune nu magazin.

Cineva a scris ca nu stiu ce a cerut si nu au vrut sa ii dea de la pensiune, trebuie sa stiti ca in Crisan nu exista nici un mall sau hypemarket, doar 2 sau 3 magazine mici, daca aveti nevoie de ceva special trebuie sa va aduceti de acasa. De asemenea nu exista cinema, discoteca, spa sau alte modalitati mondene de petrecere a timpului.

Barca costa 100 de lei pe zi (cea de 15 cai, fara insotitor) si in vreo 6 ore de mers a consumat benzina de vreo 100 de lei. De asemenea consider ca pretul este foarte bun, niciodata nu am gasit barca cu motor mai ieftina cu exceptia cazului cind am primit-o "gratis", adica inclusa in cazare.

Daca nu va incumetati sa porniti singuri la plimbare cu barca cu motor, insotitorul are un pret, iar daca barca are motor mai mare si consumul va fi mult mai mare. Sa nu uitam ca aceste motoare necesita intretinere, care nu este ieftina si nici la indemina, iar cea mai ieftina elice costa vreo 400 de lei si se rup destul de usor si de des.

Personal mai apreciez la aceasta locatie ca are ponton propriu chiar in fata pensiunii, fiind amplasata pe faleza Dunarii, terasa la ponton si in spatele pensiunii, gratar, sculele de pescuit se pot pune in interiorul locatiei, se asigura gratuit congelare si depozitarea pestelui si eu consider ca personalul, atit patronii, d-nul Vali si d-na Claudia, cit si Vasilica si baietii de la barci sint foarte ok.

Din pacate poze nu am facut, noi am mers sa vedem delta...

Trimis de muri in 02.09.14 01:21:25
Validat / Publicat: 02.09.14 01:44:11

VIZUALIZĂRI: 1557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (muri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

benescu75
[02.09.14 16:12:43]

As fi vrut sa vad poze, dar ultima afirmatie "noi am mers sa vedem delta" mi se pare esenta unei vacante de acest tip. Foarte tare.

benescu75
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Puiu Valentin: