ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2014
ÎNSCRIS: 29.11.09
AUG-2014

încărcat de pe telefon!

Vis implinit

Am ajuns in Nevsehir in jurul orei 16.00, plecand din Bolu la 10.30 mergand lejer, fara graba. Pana la iesirea din Ankara se circula pe autostrada, apoi pe drum expres cu 2 benzi pe sens plus banda de urgenta. Intre Ankara si Nevsehir drumul in general este bun, aglomerat doar in unele zone in care se asfalta, fiind directionati pe contrasens.

In Goreme am ales cazarea la Royal Stone Houses din mai multe motive, printre care, referinte foarte bune pe site-urile de profil straine, raport calitate-pret, faptul ca proprietarii hotelului detin si firma autorizata sa organizeze zborul cu balonul. Hotelul este usor de reperat pe partea stanga la iesirea din Goreme catre Cavusin, fiind penultimul hotel, intre strada principala si hotel distanta este de aproximativ 50 de metri, formata dintr-o cale de acces paralela cu drumul principal, de un mic teren viran si de parcarea hotelului. Hotelul este alcatuit din 4 cladiri, king house (unde am stat noi), queen house, prince house si princess house (in care se afla receptia, sala si terasa de servit micul dejun, lobby, bucataria).

Cazarea s-a facut extrem de rapid, am fost serviti cu ceai si suc, ni s-a inmanat parola pentru wi-fi iar o angajata a mers cu noi sa ne arate camera. Am fost cazati in camera 11 situata la parterul cladirii king house. In holul cladirii in fiecare zi puneau pe masa intr-un bol mare fructe (piersici, portocale, mere), iar langa bol se gaseau farfurii si furculite. Camera 11 era compusa dintr-o baie imensa si un dormitor de dimensiuni apreciabile. Baia avea o cada mare cu hidromasaj, consumabile, prosoape, uscator de par, cantar. In dormitor se gaseau: un dulap cu seif, pat dublu matrimonial, pat single, canapea extensibila, masa cu 2 scaune, masuta, lcd vestel, minibar care se platea (bere, sucuri, apa plata, apa minerala, dulciuri), ac split, fierbator, 2 pahare, 2 cani de ceai, plicuri cu ceai si zahar. Internetul wi- fi functiona ireprosabil iar curatenie se facea in fiecare zi. Intr-una din zile ne-au lasat in camera un platou cu fructe.

Micul dejun bufet se servea in fiecare zi intre orele 7 si 10. Consta in lapte, cereale, ceai, cafea, aparat de cafea (cu lapte, ciocolata calda, etc.), oua fierte, omleta, salamuri, cascaval, diverse sortimente de branza, branza topita, unt, legume, fructe, produse de patiserie, dulceata.

Masa de pranz si seara se poate lua fara prbleme in Goreme, numarul de terase este destul de mare. un felul doi consistent costa intre 15 si 30 de lire, un suc este 4 lire, o apa plata la 1,5 costa 3 lire, o portie de cartofi prajiti costa 6 sau 7 lire. Noi am preferat sa mancam de fiecare data il alt restaurant pentru diversitate, iar pentru 3 feluri doi, doua portii de cartofi, un suc si o apa plata mare de lire am achitat intre 70 si 95 de lire, cu bacsis de minim 10% inclus. In Nevsehir exista un mall Forum Istanbul, iar la parter se afla si un magazin Kipa Expres, ca informatie pentru cei care vor sa-si procure bauturi, mancare sau altele. Noi am cumparat fructe, majoritatea mai scumpe ca in supermarketurile din Romania.

Pentru zborul cu balonul am apelat la firma Royal Ballons apartinand Dinler Group, proprietara hotelului in care am stat. In dimineata zborului am luat micul dejun intre 5 - 5.30, la 5.30 ne-am urcat in microbuz, in 5 minute am ajuns pe terenul de pe care urma sa decolam (zona situata peste drum de hotel), ni s-a facut un scurt instructaj, am zburat 60 de minute, dupa ce am aterizat am fost serviti cu sampanie si suc natural, ni s-au inmanat medalii iar microbuzul ne-a readus la hotel. Oferta standard Royal Ballons pentru zborul de 60 de minute 150 eur de adult si 75 eur de copil. Cele 4 baloane apartinand Royal Baloons care au zburat in acea zi au avut intre 14 si 17 turisti plus pilotul. Zborul a decurs fara probleme, a fost extrem de interesant, cel mai palpitant moment fiind aterizarea care a avut loc direct pe platforma de transport.

In cele 2 zile cat am stat in Cappadocia, am fost la Derinkuyu underground city (20 lire adult, copil « 12 ani gratuit), Goreme open air museum (20 lire adult, copil « 12 ani gratuit), Cavusin church (6 lire adult, 3 lire copil), Uchisar castle, Valea Porumbeilor, Cavusin. Daca esti cu masina personala timpul de deplasare intre Cavusin, Goreme, Urgup, Uchisar si Nevsehir este extrem de scurt, doar Derinkuyu este situat la circa 35,40 de minute de Goreme. Vizita in Cappadocia a reprezentat pentru noi un vis implinit.

In concluzie, zona super, hotel foarte bun cu 2minusuri: in camera noastra se auzea canalizarea din camera de deasupra si apropierea hotelului de o moscheie, fapt care a generat o mica pauza de somn incepand cu ora 4.45 in fiecare dimineata.

Trimis de narcisa in 01.09.14 23:21:54
Validat / Publicat: 02.09.14 00:54:01

VIZUALIZĂRI: 1998 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

[02.09.14 00:48:57]

Foarte bună recomandarea

Mutat în rubrica "Royal Stone Houses, GOREME / UCHISAR" (nou-creată pe sait)

-------------

------

@narcisa, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

narcisaAUTOR REVIEW
    [02.09.14 08:07:26]

@webmasterX: nu este buna localizarea, hotelul este putin mai la dreapta. Noi am folosit gps pentru a ajunge in zona iar pozitia corecta este 38.648512 respectiv 34.833331.

calatorul
    [15.10.16 23:43:42]

@narcisa: Un interior cu adevarat oriental multumim pentru informatii si pozele lamuritoare, interesant locul, chiar si cu cantarea de dimineata.

narcisaAUTOR REVIEW
    [17.10.16 20:41:16]

@calatorul: va multumesc pentru aprecieri!

calatorul, narcisa
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Stone Houses [Goreme]: