ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2014
AUG-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagita

Am fost la hotelul Atlas in perioada 5 - 12.08.2014. Transportul a fost pe cont propriu, biletul ce cuprindea cazarea si masa, cumparat printr-o agentie de turism.

Am ajuns la hotel in jurul orei 12. Am fost 2 familii. Cealalta familie are un copil in varsta de 6 ani. Desi am ajuns la ora respectiva si am dat voucher-ele, ni s-a spus ca bratarile pentru serviciul UAI si cartelele de la camera ne vor fi date dupa ora 14.30. Am inteles chestiunea cu camerele pentru ca eliberarea camerei de catre turistii cazati anterior acolo se face pana la ora 12.30 si trebuia sa fie facut curat in camera.

Ceea ce mi s-a parut foarte jignitor pentru noi {romanii}, a fost chestiunea cu bratarile. Cum sa-i explici unui copil ca nu poate bea un suc de la dozator pentru ca nu are bratara? Asa incat a trebuit sa ne ducem la lobby bar, sa platim si sa-i luam copilului un suc rece.

Sa nu va inchipuiti ca sucul era ceva grozav. Chiar daca pe dozator scria numele unei faimoase bauturi racoritoare (P...), si suratele ei, ceea ce se servea era TEC-ul nostru de dupa Revolutie.

Si noua adultilor ne era sete; plecasem foarte devreme de acasa. Si noi a trebuit sa platim la lobby bar pentru un pahar de suc / bere. Berea - acceptabila.

Asa incat, sfat: luati-va si cateva sticle de apa minerala / suc din Romania. Sunt de 1000 de ori mai bune decat apa / sucurile servite la hotel.

Am spus ceva mai sus "pentru noi (romanii) ". Pe parcursul sejurului am observat de MULTE ori cum turistii nemti de exemplu erau cazati si li se dadeau bratarile INDIFERENT de ora la care se prezentau la receptia hotelului. Probabil ca euro ai lor aveau un miros mai placut pentru vecinii nostri decat euro proveniti din Romania.

Dupa ce ni s-au dat camerele, pe la 14.50, ne-am dus si am servit ceva la snack bar. Mancarea de acolo desi nu foarte variata, era buna. Punctul FORTE: inghetata Nestle - delicioasa, diverse sortimente.

Ulterior, ne-am dus la piscina. Atat piscina de copii cat si cea pentru adulti, MULT PREA MICI pentru capacitatea hotelului. Asa incat daca erai amator de piscina si nu te trezeai dimineata la 7 ca sa iti pui prosopul pe un sezlong, cand te duceai ca omul normal la 9 - 9.30 nu mai gaseai libere decat ceva scaune de la barul piscinei.

La piscina de copii desi erau 2 topogane cu apa, foarte rar mergeau. Si se mai gasea si cate un parinte care sa le foloseasca...

Mancarea si bauturile internationale au fost foarte bune, diversificate; chiar si cei mai mofturosi puteau gasi ceva. Salatele - un punct forte pentru restaurant.

Programul de UAI la bauturile internationale fara plata era pana la ora 23. Intr-o seara, ne-am dus la 22.50 sa luam cate un pahar de bere. Ni s-a spus ca programul s-a incheiat si daca vrem sa bem, trebuie sa platim berea - care era de la dozator. In schim, un grup de tineri nemti din spatele nostru, a fost servit fara NICIO problema. Bauturile care erau la liber / non stop erau sucurile de la dozator si apa.

Hotelul este foarte bine amplasat pentru cine vrea sa faca macar putina miscare in drumul spre / de la plaja. Este pozitionat foarte aproape de centru dar mai sus fata de plaja. Pentru a ajunge acolo, trebuie sa urci / cobori 80 de trepte printr-o zona neamenajata si de ocolit atunci cand te intorci din plimbarea de seara (pe intuneric). In rest, zona foarte buna, linistita. Am avut norocul ca in hotelul nostru sa nu fie niciun grup mare de tineri nemti - care sunt foarte galagiosi.

A!!! Era sa uit... Daca vreti sea view si platiti - o suma considerabila - pentru aceasta, veti fi foarte dezamagiti. Poate doar daca va urcati pe acoperisul hotelului sa aveti sansa de a vedea - undeva la orizont - o linie mica ce inseamna marea.

Camerele sunt mari, paturile comfortabile. Ceea ce mi s-a parut putin "ciudat", a fost faptul ca desi pe voucher se vedea clar ca suntem un cuplu, ni s-a dat o camera cu 2 paturi separate, nu o camera cu pat dublu. La intrarea in camera si in baie era gresie, restul era parchet. Parchetul de la noi din camera era jumatate umflat. Am aflat ulterior ca erau si camere mochetate. Doar ca nu erau pentru romani???

Camerista care era in partea de etaj unde am avut eu camera, cred ca era cam certata cu ceea ce inseamna curatenie. De ce? Parchetul si gresia din baie nu ne-au fost spalate decat 1 data, dupa ce m-am dus la receptie si m-am plans de faptul ca prosoapele nu ne-au fost schimbate 2 zile la rand. Cand am fost la receptie, de asemenea am reclamat faptul ca desi era sejur de 8 zile, lenjeria de pat nu fusese schimbata. De ce trebuie sa ma duc in concediu si sa ma enervez din cauza unor lucruri atat de mici dar pentru care platisem???

Poate nu as fi sesizat toate acestea daca perechea cealalta cu care am fost, nu ar fi avut niciuna din problemele de curatenie pe care noi le-am avut. Ei au fost cazati la alt etaj decat noi.

Per ansamblu, experienta a fost destul de frumoasa dar pentru anul viitor m-as gandi daca mai merg acolo sau nu.

Trimis de Raluca D in 01.09.14 15:35:12
Validat / Publicat: 01.09.14 17:46:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur & Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 3955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Raluca D); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.14 17:46:14]

Bun review de debut - merită remarcat

@Raluca D: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

sunflower
    [01.09.14 18:38:55]

@melena, ce nu ți-a plăcut?

sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂAtlas Hotel: