ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2009
ÎNSCRIS: 04.07.09
APR-2007

Buyukada - excursie placuta cu plecare din Istanbul

Muzica turceasca

Stiati ca daca ajungeti prin Istanbul va puteti alege, in schimbul a numai cateva lire, cu o „croaziera” draguta pe mare, de vreo 3 ore jumate? Eu am aflat absolut intamplator… Acum doi ani mi-am propus o vacanta linsitita si relaxanta in Istanbul, fara obiective de atins, in care sa fac doar „ce-mi vine” pe moment. Dupa vreo doua zile, plictisita totusi de nefacut nimic, am zis ca avem nevoie de o gura de aer proaspat, de o schimbare. Si-atunci am mers in port, la Eminonu, unde fusesem de atatea ori sa cumpar macrou prajit de la pescari, si-am intrebat pe cineva unde mi-ar recomanda sa plec pentru cateva ore, pe mare. Primul raspuns a fost Buyukada. Asa am aflat eu ca acest loc exista…

Buyukada este cea mai mare dintre Insulele Printesei, un arhipeleag de noua mici insule din Marea Marmara. In cartile de istorie numele insulei este legat de cel al imparateselor bizantine Irene, Euphorosyna, Theophano, Zoe si Anna Dalassena, despre care se spune ca au fost trimise aici in exil. Leon Trotki si-a petrecut si el aici patru ani din viata, dupa ce Stalin a hotarat sa fie deportat din Uniunea Sovietica.

Ca sa ajungi in Buyukada, trebuie sa iei ferrybotul din Istanbul. Din portul Eminonu sunt cateva plecari pe zi – recomandarea mea este sa plecati mai devreme, noi am pierdut prima „cursa” si de aceea am avut foarte putin timp de stat pe insula, pentru ca ultimul vapor pleaca inapoi „spre lume” pe la 5 dupa-masa. Drumul a durat aproape doua ore, dar timpul a trecut foarte repede, pentru ca pana sa ajungem la destinatia finala am oprit si in alte insule (din pacate nu am avut timp sa coboram, sa ne plimbam). Dar cei care ne-au facut sa nu simtim trecerea timpului au fost niste turci, vanzatori ambulanti. Barbati in toata firea, bine imbracati (unul din ei in costum), ne-au vandut toate porcarelele pe care nu am fi crezut vreoadata ca o sa le cumparam intr-o astfel de plimbare: creioane colorate, bloc-notesuri, pixuri la set si la „oferta”, brelocuri, storcatoare de lamai (cate 3 la set, sa poti da si cadou). Ce mai, oamenii astia cred ca ar fi putut vinde chiar si castraveti gradinarului! Un talent deosebit au turcii astia, cand e vorba de comert: imediat cum urcau pe vas (la fiecare statie coborau ca sa faca loc altui vanzator) isi alegeau un loc bun, cat mai in mijlocul turistilor, asteptau sa ne punem in miscare si-apoi incepeau, cu o voce puternica, sa ne demonstreze ce pot face produsele lor. Din calculele noastre, tipul cu lamaile a avut cea mai mare vanzare, dar pe buna dreptate: a stors o multime de lamai, ca pana si cei mai sceptici si neindemanatici sa fie siguri ca „dispozitivul” lui (o palnie mica de plastic) face minuni si stoarce tot!

Ajunsi pe Buyukada, am constatat ca acolo nu exista masini… Hm, plimbarea motorizata planuita pe vapor s-a dus, iar in scurtul timp pe care il aveam pana la ultima plecare spre Istanbul nu am fi putut sa vedem prea mult daca mergeam pe jos. Facem totusi o tura de recunoastere, si dam de „statia de taxiuri” locala: plina de cai si trasuri. Sotul meu e mult prea delicat ca sa suporte mirosul lasat de animale… singura nu ma incumet sa ma duc. Aflu ca mai exista o ultima modalitate de a vedea insula: pe bicicleta. E randul meu sa stramb din nas: sunt gravida, cred ca nu e cel mai destept lucru pe care l-as putea face… Si-atunci hotaram sa ne intoarcem spre mare, cu regretul ca nu am apucat sa vedem mare lucru din aceasta insula. Ne promitem totusi ca vom mai ajunge pe aici, sa ne bucuram de linistea si de senzatia de calm traita pe strazile inguste, printre casutele cu portocali in curte. Trebuie sa fie grozav sa vezi toate astea intr-o plimbare linistita pe bicicleta…

Intorsi pe malul marii, ne amintim unde suntem: turcii ne saluta in toate limbile pamantului pana afla de unde suntem, dupa care ne invita in restaurantele lor. Majoritatea localurilor au in fata un acvariu de unde iti poti alege hrana, sau daca nu macar o vitrina frigorifica unde se rasfata, pe bucati pe gheata, pestele proaspat prins sau fructele de mare. Nu prea au preturi afisate, asa ca singurul criteriu pe care am mers noi in alegerea restaurantului a fost linistea… Care ne-a costat cu varf si indesat: un peste dorada maricel (pentru doua persoane), o salata (mare, e drept), paine, mujdei si lamaie ne-a costat peste 100 de euro! Am fost socata cand am auzit pretul! Pana si la Nisa, pe Promenada, am mancat mai ieftin… dar asta e, nu am stiut sa intrebam daca pretul anuntat intial pentru peste e la suta de grame sau la portie. Am plecat totusi zambind de acolo… ce mai, turcii ne-au aratat din nou ca sunt experti sa-ti scoata banii din buzunar si tu sa li-i dai cu placere.

Trimis de lizuk in 09.12.09 15:26:53

VIZUALIZĂRI: 5852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ok, asta era vaporul la care ar fi trebuit sa ajungem... prea tarziu, il asteptam pe urmatorul

mili1983 [09.12.09 20:39:48] »

Ai mare dreptate. Asa sunt turcii. Ei sunt cei mai buni in vanzari. Dar cum ai spus si tu...te fac sa te simti bine si sa dai banii cu placere.

Frumos review!

Alex_Macedo [09.12.09 23:19:56] »

... hmmm... Buyukada a fost unul si cred ca si azi mai este, dar de alta factura, din fief-urile KGB-ului... linistea de atunci, neschimbata acum... prin lipsa "patru-rotilor" si alonja lunga fata de Istanbul a facut viata mai linistita pentru cei ce traiau cu un revolver sub perna!!... oricum, la 100 de "oiro" o dorada, as fi simtit ca trebuie sa-mi bag un guvide in nas... asa... de calmare!!... dar... ce conteaza cand vacanta este pentru zambete!!

Placere a ochiului,pentru scrierea ta!... Bravo lizuk!!

Heart in the right place!

lizuk [10.12.09 11:43:18] »

Alex, nu stiam dar ce spui tu despre Buyukada are logica... desi la o prima privire pare un orasel cu oameni foooarte linistiti si fara "preocupari" din astea. Altfel, cu dorada, noroc ca a fost buna buna ca altfel nu stiu daca mai zambeam...

Cristian_h* [27.12.09 18:50:05] »

doar asa ca sa o ambitionam pe lizuk !

webmasterXY* [28.12.09 00:02:47] »

Atasat melodia propusa de Cristian.

lizuk [31.12.09 01:50:08] »

Ok, am o problema la calculator... nu mai pot asculta nici o melodie atasata. Cristian, sper ca ai "pus" ceva ca lumea. Merci!

ancamariagadea* [07.01.10 14:43:23] »

Buyuk Ada este intr-adevar o insula deosebita care are vile superbe si o padure frumoasa de pini. Merita sa petreceti o zi aici!

hadrianus* [18.03.10 21:07:45] »

CATRE LIZUK // CE FACE BURTICA ? – SA VA TRAIASCA // AM CITIT CELE SCRISE DE D-STRA // ZECEMINUS // DE ACEEA IMI PERMIT SA VA DERANJEZ CU RUGAMINTEA SA-MI RECOMANDATI O AGENTIE, HOTEL IN ISTANBUL, ORICE SA MA POATA GHIDA SA "RISC" IN APRILIE O PRIMA IESIRE DIN ROMANIA DE CATEVA ZILE CU AUTOCARUL IN ISTANBUL // DEOCAMDATA, DOAR ATAT // MERCI IN ADVANCING, STIMA, ADRIAN < 0744 481 910 > PS: PRECIAZM CA DISPUNEM DE O SITUATIE FINANCIARA MODESTA, LUCRAM LA STAT ...... // 18o32o1o

lizuk [18.03.10 21:38:31] »

O sa te certe webmasterul ca ai scris cu majuscule...

"Burtica" mea are aproape doi ani jumate, in curand va gusta si el dintr-o excursie prin Istanbul... Mi-a facut placere sa ma uit pe oferte, mi s-a facut si mie dor de duca. O sa va trimit pe privat cateva, la preturi excelente (99 euro transport, 3 nopti cazare la 3 stele cu mic dejun si un tur al centrului istoric)

hadrianus* [18.03.10 21:52:26] »

0-- felicitari pt burtica !!! si la o burtica reusita se cere inca o burtica la fel de reusita !!!!!!! succes ! spor la treaba // va tin pumnii !

1-- merci pt promptitudine si pt sperante // nu am experienta in unele... chestii // si daca tot ma va certa webmasterul sa afle ca nu stiu de o astfel de restrictie si in plus sunt cam chior... de, anii de munca //

2-- as vrea sa plec cu autocarul, deh, e mai ieftin si in plus mai casc ochii pe fereastra si daca am transportul si cazarea asigurata acolo sunt convins ca ma descurc singur sa vad in 2 zile cateva obiective turistice mai insemnate // stima, adrian //

3-- urmeaza sa caut 'butonul' cu care sunt amenintat ......

================

acum e ok ?

lizuk [18.03.10 21:56:24] »

adrian, ti-am trimis deja pe mail cateva oferte si majoritatea au transport cu autocarul inclus. In ceea ce priveste zilele, ai cel putin trei la dispozitie in toate variantele gasite de mine

un sfat: sterge repejor adresa ta de mail, daca vrei sa nu-ti fie incarcata de spamuri... daca vrei sa continuam discutia, o putem face ori aici ori pe privat (dai clic pe numele meu, se deschide o casetuta si acolo gasesti un buton cu trimite mesaj - textul scris acolo va ajunge direct la mine, prin email). Succes!

Admin [18.03.10 22:06:25] »

n-as putea EVER sa cert un om atat de TONIC precum hadrianus.

Iar promptitudinea cu care s-a conformat unor cerinte pe care probabil nu le cunostea nu a facut decat sa-mi confirme intuitia - e un user din categoria 'ne-am tot dori astfel de membri'

hadrianus* [18.03.10 22:10:17] »

ok web99 // nu pot decat sa apreciez textul si continutul... intotdeauna am inteles si am ascultat numai de vorbe bune // apropo, eu fac parte din categoria celor ce in copilarie alergau pe trotineta cu rulmenti si mai stiau - caci invatau la scoala - si cum functioneaza o sonerie electrica // urari de bine // aa

lizuk [18.03.10 22:14:15] »

Adrian, daca vrei sa iti faci idee si de alta varianta de transport spre Istanbul, poti citi si aici :

click aici

Ai primit mesajul cu ofertele? sper sa gasesti ceva pe gustul tau

Alex_Macedo, ancamariagadea*, Cristian_h*, hadrianus*, lizuk, mili1983
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Insulele prinților - Buyukada, Heybeliada etc: