Cabana Harțagu [Siriu]

Avatar giovanic
înscris/ă în 11.08.13
JUL-2014

Pensiunea HARȚAGU pe Valea Buzăului, o experiență neplăcută

Am vrut să merg și în altă parte, decât în zonele mereu căutate de turiști. Și am ales valea Buzăului. Am căutat pe net și am ales Pensiunea Harțagu. Am vorbit, se pare, chiar cu proprietarul, am plătit în cont și am plecat în ziua stabilită, undeva pe la sfârșitul lui iulie 2014.

Problemele au început când am ajuns acolo. În realitate, ceea ce se vedea pe net, era destul de departe de adevăr. Un miros oarecum neplăcut, iar cele ce se văd extrem de frumoase în calculator, acolo nu erau tocmai așa. Dar cum noi nu suntem foarte pretențioși, nu ar fi fost o problemă.

Ceea ce ne-a făcut să plecăm a fost discuția cu proprietarul, care voia neapărat să știe ce vom mânca în următoarele 3 zile și mai ales să comand și să accept să plătesc cel puțin 2 mese pe zi la pensiunea sa. Nu mai era nimeni cazat. Acolo nu au curent electric, ci au generatoare pentru a produce curent. Mie mi-a fost greu să mă decid dacă accept sau nu condițiile sale și mai ales să decid, cum am venit, ce și cât voi mânca în următoarele zile, eu și restul familiei (eram cu soția și cu doi copii). Nici nu a așteptat să mă gândesc, să îi dau un răspuns, că m-a rugat să plec, deși urcasem în cameră. A trimis un angajat să se asigure că nu iau din bunurile de acolo, m-a așteptat afară și mi-a dat banii înapoi, de față cu un alt angajat, ca și cum eu aș fi fost capabil să nu recunosc faptul că mi-a înapoiat banii toți. Deși, văzând situația, am încercat să îi spun că accept condițiile, nici nu a mai vrut să audă. M-a poftit afară - și gata. Nu mai spun ofensele adresate, în general despre neseriozitatea bucureștenilor. Începusem să mă tem că poate mă și lovește

Trebuie să recunosc că, deși am umblat și eu puțin prin lume, nu doar că nu am auzit să se fi întâmplat așa ceva, dar nu credeam că se poate întâmpla astfel de scene.

Însă, ”tot răul spre bine” a funcționat pe deplin în situația de față. Știam, de pe net, că, puțin mai sus, mai este o pensiune. Când am ales Harțagu, am avut de ales între cele două. Am plecat la pensiunea de mai sus, despre care voi face un material separat, și vreau să spun că acolo am găsit un adevărat paradis, din toate punctele de vedere - vezi impresii.

Impresii încărcate de giovanic in 01.09.2014 11:33:10

Validat / Publicat: 01.09.14 13:30:45

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (giovanic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2249 PMA (din 5 voturi) nota2

[01.09.14 13:15:41]

Mutat la rubrica "Cabana Harțagu [Siriu]" (deja existentă pe sait)

- - -

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazați efectiv la această unitate.

- adri-nico
[16.04.15 23:17:52]

As avea chef de o ieseala la aer curat si era cit pe ce sa aleg aceasta locatie. Multumesc pentru informatii. Ma duc sa citesc si despre cealalta pensiune.

- giovanic
[21.04.15 10:35:51]

@adri-nico - Cu multa placere. Nu vei regreta cealalta pensiune.