ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2014

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

O experienta balneara

Dupa o iarna intreaga de raceli si o luna continua de mucozitati pentru fetita mea de 2 ani jumatate, am decis ca trebuie sa facem ceva mai mult decat o vizitele la medicul pediatru. Asa ca am cautat pe internet, ne-am documentat printre prietenii cu copii mai mari care au avut aproximativ aceleasi diagnostice si am decis ca este necesara o cura la Baile Govora. Am studiat oferta de pe internet pentru Baile Govora si am rezervat pentru sfarsitul lui mai inceputul lunii iunie, 2 saptamani de tratament la Hotel Parc, Baile Govora. Rezervarea s-a facut direct la hotel, fara bilet de tratament, doar cu trimiterea de la medicul de familie si copia dupa certificatul de nastere al copilului. Pretul a fost pentru o camera dubla cu 1 adult si 1 copil cu 3 proceduri incluse de fiecare si bonuri valorice pentru masa.

Din Bucuresti, am ajuns foarte bine cu autocarul. Ne-a lasat in fata Hotelului Oltenia de unde am mai mers foarte putin pana la Hotel Parc.

Ajunsi acolo am fost cam dezamagita de aspectul hotelului. In pozele de pe intrenet arata mult mai bine. Cazarea a decurs ok, la fel si vizita medicala.

Camerele sunt vechi, antice si de demult, ca sa zic asa. Au incercat putin sa le renoveze in sensul ca sunt varuite proaspat, baile sunt reconditionate in sensul ca faianta si cada sunt vopsite nou, deci "igienizate". Asternuturile sunt curate. Salteaua este ok spre buna. Mocheta este de zeci de ani, de cand s-a construit hotelul si chiar daca femeile de serviciu o aspira are acelasi aspect de vechi si imbatranit. Frigiderul din camera functiona cat de cat ok. Exista si un televizor dar nu poti vedea cine stie ce. Anumite canale romanesti abia se vad.

problema cea mare este tocaria geamurilor. Poti baga mana printre tocarie si zidarie, cel putin in camera in care am fost cazate, si care am inteles de la unii dintre ceilalti vecini de hotel ca ar fi printre cele mai bune intrucat am platit si nu am venit cu bilet de tratament. Situatia geamurilor este la fel la toate camerele din ce mi-am dat eu seama si din ce spuneau ceilalti turisti. Este imposibil de stat acolo in momentul in care da frigul afara. Este necesara investitia in geamuri termopan, si asta cat mai urgent. Prea mult mobilier in camera si in plus vechi.

Per total, daca nu este foarte exigent, camera este ok, aspectul era de curatenie dar aerul de vechi nu a iesit cu toata zugraveala.

Baza de tratament. Aici este mult mai bine. Este recent renovata si destul de bine dotata. Veneau persoane de la Hotel Belvedere sa faca anumite proceduri aici, la Hotel Parc. Din pacate este f aglomerata si sala de asteptare cu scaune insuficiente iar timpul de stat intre proceduri este de 30 minute asa ca trebuie sa ai jucarii de acasa ca sa poti tine un copil ocupat si sa nu deranjeze cat de cat. Ca impresie generala, toti se grabesc sa faca procedurile, este aglomeratie mare mai tot timpul. Personalul este cat de cat amabil.

Restaurantul. vechi, vechi, vechi. Ti se repartizeaza o masa si doar acolo mananci. Am renuntat sa luam micul dejun acolo pentru ca timpul de asteptare era prea mare, omleta era arsa si imposibil de mancat pentru un copil, si per total prea scumpa pentru serviciile oferite. Am cumparat de la supermarketul Anabella (la 50-100m distanta de hotel) diverse pentru micul dejun si dimineata mancam in camera. Avand bonurile valorice, pranzul si cina o luam acolo dar trebuia sa bifezi cu pixul pe o hartie ce circula cu o zi inainte printre mese ce meniu alegi. Aici mancarea era cat de cat ok dar nu era cine stie ce varitate. Portii micute, numai bune pentru un copil. Trebuia sa soliciti expres - mai nesarat - pentru ca s-a intamplat sa nu putem manca din cauza ca era foarte sarata mancarea.

Posibilitati de distractie pentru copii = 0

Exista parcul mare dar daca nu ai de acasa jucarii, te vezi nevoit sa cumperi pentru ca acolo nu exista nici un loc de joaca. Parcul este renovat, alei frumoase, verdeata multa, liniste. Pardon, la intrarea in statiune exista un "loc de joaca" cu 2 leagane dar 1 e rupt, 1 balansoar putin stricat si inca ceva metalic, oricum este impropriu de folosit pentru copii si mult prea departe de mers pe jos din zona hotelurilor.

Poti vizita Rm. Valcea folosind autobuzele care circula regulat.

Exista alte hoteluri cu cazare mult mai buna si conditii de 3 si 4 stele dar bugetul nostru nu ne-a permis, in schimb Hotel Parc am inteles ca are cea mai moderna si mai dotata baza de tratament, de aceea este foarte solicitat.

Concluzia generala: daca nu esti pretentios, este ok.

Trimis de julyalina in 01.09.14 10:56:34
Validat / Publicat: 01.09.14 12:52:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GOVORA.

VIZUALIZĂRI: 4187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Parcul central Baile Govora

[01.09.14 12:51:53]

La primul review încărcat - unul bun, util & promiţător - @julyalina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel:

• pagină generată în 0.043345928192139 sec