ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2014
ÎNSCRIS: 06.06.12
AUG-2014

Din nou la Hotel Nobel

Salutare turisti romani,

Avand in vedere experienta foarte placuta de anul trecut la acest hotel am decis sa revenim si in 2014 la NOBEL, cu atat mai mult cu cat am citit multe impresii negative despre locatiile la care am intentionat sa mergem din Sunny Beach!

In fine, nu am vrut sa riscam ratarea concediului asa cum au patit-o altii la hoteluri cu renume in statiune si de aceea am ales o oferta deoebita pret/calitate la acelasi hotel si sincer nu am avut ce regreta.

NOBEL ofera numeroase facilitati in comparatie cu hoteluri similare, de exeplu, amplasament foarte bun fata de plaja si de Nessebar, parcare gratis (care ne-a scutit de 60 leva), mancarea foarte buna, piscina superba, curatenia si dotarea camerelor cu aer conditionat, frigider, LCD, balcon, spatiu de joaca pentru copii si piscina mica pentru acestia, etc.

Am fost cazati imediat, desi am ajuns mai repede, la ora 11, personalul foarte amabil si vorbitor de limba engleza, s-a facut curatenie in fiecare zi, prosoapele se schimbau zilnic, iar asternuturile de pat la 3 zile.

Despre mancare ce pot sa spun, decat ca noua ne-a placut iar desertul... deosebit! Nu pot sa cred ca cineva care a fost cazat aici poate sa spuna ca a facut foamea sau nu avea ce sa aleaga din atatea feluri de mancare, fructe, prajituri etc. Chiar nu pot si nu vreau sa cred acest lucru! Nu intru in detalii vis a vis de meniu, insa daca cineva doreste sa afle exact in ce a constat masa de dimineata si seara - bufet suedez - ii voi raspunde personal pe msg. Concluzia este ca mancarea a fost buna in comparatie cu alte hoteluri, fapt confirmat si de alte persoane cazate aici! Acum, daca cineva este obisnuit numai cu caviar si alte fineturi sa dea peste 2000 euro si sa aleaga Turcia, insa in cazul meu, la 320 euro/2persoane/7zile, chiar nu am ce sa le reprosez celor de la NOBEL.

Repet, este doar opinia mea, asta nu inseamna ca cineva nu poate avea alta parere care trebuie respectata!

In rest, asa cum am zis, hotelul are camere frumoase si spatioase, dotate cu tot ceea ce este necesar, este situat in partea de sud a statiunii si ofera conditii de cazare si masa foarte bune, are si piscina interioara, sala de gym, casa de schimb valutar la receptie, sens in care, il recomand celor care vor sa stea aici.

Exista wi fi in hotel, dar trebuie sa platesti parola, tariful era parca de 10 leva/ora sau 35 leva/saptamana!

De asemenea, exista minimarket chiar la hotel, iar alaturi gasesti tot ceea ce doresti la magazinele deschise recent de complexul GaLeon, aflat chiar langa Nobel. Statia de autobus este la 200 m daca doriti sa vizitati Nessebar, biletul costa 1,30 leva/pers, exista si trenuletul care te lasa aproape de hotel si costa 3 leva, iar distanta pana la plaja este de 150 m.

Acestea fiind zise, trebuie sa recunosc ca a fost un concediu minunat si asta datorita lui NOBEL, pe care il recomand cu incredere tuturor!

Trimis de lucy68 in 31.08.14 11:04:46
Validat / Publicat: 31.08.14 11:35:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach - Hotel Calypso

VIZUALIZĂRI: 4157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucy68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 obiectiv turistic din Nessebar

[31.08.14 11:31:39]

puiutea
    [27.12.15 14:52:32]

Salut! O întrebare, vă rog : cât de liniștit e (era!) hotelul, atât ÎN el cât și ÎN ZONA, te poți odihni după amiaza și noaptea? Vreo "strategie" în solicitarea camerei (10 euro included ?

Mulțumesc frumos, sănătate și La mulți Ani!

lucy68AUTOR REVIEW
    [28.12.15 08:26:45]

@puiutea -

Bună,

Hotelul este linistit, situat în partea de sud a staţiunii, în apropiere de Nessebar. Sunt vreo 3 staţii de autobus pana acolo! Am ales acest hotel tocmai pentru amplasamentul său şi anume, să nu fim chiar în centrul staţiunii sau zona aglomerată!

Noi am avut camera în lateral, la etajul 2 cu faţa spre plajă parcare şi implicit chiar deasupra terasei Sebian Grill.

Cu siguranţa te poţi odihni după amiază. Seara cânta o formaţie, muzică sârbească, dar programul lor ţine până la ora 23.30, maxim 24.00. Noi nu am avut probleme în acest sens, dimpotrivă chiar era plăcut după plimbarea de seara sa stăm in balcon la o bere si să ascultăm muzica sârbească! Am avut vecini cupluri cu copii mici în hotel. Te poti orienta si să ceri camera în altă parte, nu cu vedere spre piscină sau terasă. (Sunt convins că 5 sau 10 euro fac minuni!!!) Au fost chiar amabili din acest punct de vedere cei de la recepţie. Eu am primit camera pe care am solicitat-o în rezervarea agenţiei de turism, unde am precizat exact ceea ce doresc: etajul 2, vedere spre mare, parcare gratuită, etc. Am fost de 2 ori la acest hotel şi pot spune că totul a fost OK, vorbesc de 2013 şi 2014. În rest, vă doresc mult soare şi o vacanţă frumoasă! Până atunci, La mulţi ani! Un An Nou mai bun cu sănătate!

Cu consideraţie, Lucy68

puiutea
    [28.12.15 08:42:40]

@lucy68 - Mulțumesc foarte mult pentru informații, este exact ce doream să aflu, nu prea suntem nici mâncăcioși, nici pretențioși la masă, dar măcar să ne putem odihni!

Vă doresc toate cele bune dvs. și întregii familii, La Mulți Ani cu sănătate, liniște și... bani (pentru concedii, evident!)

lucy68, puiutea
    Alte impresii din această RUBRICĂNobel Hotel: