ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2014
ÎNSCRIS: 03.08.14
AUG-2014

Casele de vacanta Luca si Vicentiu - un refugiu mai mult ca perfect in Tara Maramuresului

Intr-o decizie luata in ultimul moment - eram decisi sa plecam in Austria, ne-am redirectionat catre o zona pentru care aveam programata de ceva timp o vizita, catre Maramures. Stiam din discutiile cu prietenii ca sunt o multime de lucruri de vazut in zona, asa incat am inceput cautarea cazarii. Din multitudinea de oferte, am avut sansa sa aleg “Casele de vacanta Luca si Vicentiu” din Botiza, in special datorita parerilor pozitive de pe net. Trimis mail, telefonat, discutat, rezervat – doua camere duble cu demipensiune. Spre bucuria noastra ne-au fost oferite camerele din Casa Vicentiu.

Drumul pana acolo s-a oprit mai intai in Cluj cu cazare la Vila Park din apropierea centrului.

Ziua urmatoare folosind GPS-ul telefonului am pornit la drum. Traseul ales de acesta ne-a dus prin Dej, Targul Lapus si mai apoi peste munti catre Botiza. Drumul superb doar cu o mica problema la scurt timp dupa ce am trecut de Grosii Tiblesului, s-a terminat brusc drumul asfaltat, transformandu-se intr-un drum de munte. Pot doar sa spun ca este superba zona care este traversata, nefiind parcurs de multe masini am gasit o multime de fructe de padure chiar pe marginea drumului, iar o masina cata de cat OK il poate parcurge fara probleme. Distanta estimata de drum anevoios (aproape forestier, zona de padure pe care se circula cu camioane cu lemne) este de 10 km. La un moment dat, cu 8 km inainte de Botiza, in varful unui deal, a reaparut soseaua asfaltata.

La intrarea in Botiza, nestiind exact pozitia sau intrarea catre locatie – vina mea, vad o bodega pe marginea drumului si ma opresc sa intreb pe unde sa o iau. Surpriza, cele doua personaje masculine in varsta de la masa (erau singurele) ma asigura ca nu exista nicio pensiune cu acest nume in Botiza (m-au asigurat ca stiu tot ce misca, mai ales ca sunt proprietari de pensiuni). Deja incepusem sa am transpiratii reci pe spate, platisem avansul pentru cazare. Imi continui drumul catre centru si decid ca, cel mai simplu mod de a gasi drumul, este sa il sun pe proprietar. Urmez indicatiile - drumul catre pensiune incepe din centru, catre manastirea Botiza (cam 4 km) si mai apoi dupa inca vreun km, pe partea dreapta cu o alee in panta, ajungi la “Casele de vacanta Luca si Vicentiu”. Ne-a asteptat la poarta doamna Maria care ne-a oferit toate informatiile necesare pentru viata in zona. Orice imagine care ne-am facut-o pana atunci despre locatie ne-a fost spulberata de realitatea loculului. Pentru oameni iubitori de natura, peisajul care se intindea in fata noastra era “bestial”. Si asta chiar din fata caselor fara sa fii nevoit sa te cateri pe cine stie cate dealuri, sa poti admira frumusetile locurilor.

Dar sa discutam despre cazare. Sunt doua case vechi maramuresene din lemn (la exterior, ) restaurate, la interior fiind amenajate modern. Am fost cazati in casa Vicentiu care are doua camere duble cu baie proprie la etaj, la parter fiind o bucatarie mobilata modern, echipata cu accesorii de calitate, o camera de luat masa si un living cu canapele si fotolii plus baie proprie. Impresionanta a fost calitatea lucrarilor executate in interior si exterior, plus scara de lemn catre etaj, care este visul oricarui posesor de casa de vacanta. Casa Luca se compune din 4 camere duble fiecare cu baia ei – nu am avut sansa sa le vedem (am fost singurii locatari ai pensiunii) dar sunt sigur ca sunt la fel de bine realizate ca si casa Vicentiu. In plus veranda casei Luca de unde iti poti savura cafeaua de dimineata face toti banii. Pozele atasate consider ca sunt “no comment”. In curte sunt doua foisoare superbe, doua leagane din lemn si un gratar cu toate ustensilele necesare pentru un barbeque. Surprinzatoare a fost dimensiunea domeniului – daca pot spune asa, sunt cateva mii de metri patrati cu iarba, fan si flori, finalizati in partea din spate cu o bancuta care iti ofera cateva moment de liniste si intimidate, plus o priveliste de neuitat asupra zonei. Suplimentar la 50 metri distanta de pensiune este un izvor cu apa minerala ferogazeificata.

Micul dejun si masa de seara – avand demipensiune, se iau la o alta pensiune, cu aproape un km mai la vale, in apropierea manastirii – Vila Costinas Aurelia. Pot spune ca distanta nu a fost nici cea mai mica problema avand in vedere calitatea mancarii. Aveai nevoie de o mica plimbare de seara dupa ce treceai pe acolo. Produse proaspete, in marea lor majoritate de casa, singurele care nu erau de acolo erau ceaiul, cafeaua si zaharul. Este surprinzator cum se poate face o masa delicioasa cu cateva produse si multa “dragoste”.

Atasate sunt si cateva poze cu zona din jurul sau din apropierea pensiunii. Botiza este in mijlocul zonei de unde poti ajunge la majoritatea locurilor importante de vizitat. Cimitirul Vesel, Sighetul Marmatiei, manastirea Barsana, Mocanita, cascada Cailor – sunt locurile vizitate de noi in perioada sejurului de 4 nopti.

Recomand cu caldura cazarea in “Casele de vacanta Luca si Vicentiu”.

Trimis de levasi in 28.08.14 21:46:25
Validat / Publicat: 28.08.14 22:52:09

VIZUALIZĂRI: 3743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (levasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul catre Botiza
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 EUR pe cameră

[28.08.14 22:50:52]

Excelentă recomandarea

Articolul a fost mutat în rubrica "Casa de vacanță Luca și Vicențiu [Botiza], [ALTE LOCURI]" (nou-creată pe sait)

------

levasiAUTOR REVIEW
    [29.08.14 12:06:53]

@webmasterX: Locul setat este exact.

lucavicentiu
    [01.10.14 15:03:24]

Va multumim foarte mult pentru frumoasele cuvinte adresate caselor de vacanta Luca & Vicentiu din Botiza.

Este o mare bucurie pentru noi atunci cand, dumneavoastra - oaspetii nostri dragi - ne spuneti ca v-ati simtit minunat la casutele noastre.

Ne dorim sa nu dezamagim niciodata si sa facem tot ce ne sta in putinta pentru ca dumneavoastra sa reveniti cu drag la Botiza, ori de cate ori doriti.

Cu deosebit respect,

Vali

NB lucavicentiu este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT