ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2014
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 27.08.14
    MAY-2014

încărcat de pe telefon!

Vacanta perfecta in locația perfecta

Inainte sa alegem unde plecam in vacanta, am citit cateva comentarii despre Mauritius... unele frumoase, altele nu prea. Spunea la un moment dat cineva care a fost acolo, ca a fost o vacanta nereusita, ca au gasit șobolani in baia camerei, ca au stat la hotel din cauza vremii, dar acum dupa ce m. am întors chiar cred ca trebuie sa fii ghinionist sa ai parte de asa ceva in Mauritius.

Noi am plecam spre Mauritius din Bucuresti cu escala in Paris, am avut o singula escala. Am ajuns la destinatie la 12 ziua, am avut transferul asigurat de Meyers. Drumul a fost destul de ciudatel pana la hotel, ne speriasem un pic pentru ca nu parea deloc turistic, este multa saracie acolo. Stradutele erau foarte inguste, trebuia uneori autocarul sa iasa de pe carosabil, sa aiba loc ambele masini :)) trestia de zahar era pana in inima soferului :)) darrrr ajunsi in apropia hotelului, parca ne reveneam la viata :)

va recomand zona grand bay sau mai exact, zona N-V a insulei, este destul de populata si este aproape cam de toate punctele insulei.

asa cum am scris si in rvw despre hotel, cum am pasit in receptia hotelului, efectiv am ramas muti. s-a dus toata oboseala drumului. personalul foarte a mabil, ne-a oferit toate informatiile necesare. ajunsi in camera, am fost din noi surprinsi de ce am gasit... o camera imensa, un balcon cu vedere la ocean, o baie imensa si foarte draguta, cu cada si cabina de dus, arata de o mie de ori mai bine ca pe internet.

In prima zi, dupa ce am desfacut bagajele, am zis sa mergem sa mancam. am rugat la receptia hotelului sa ne cheme un taxi (acest hotel avea taxiuri proprii) am dat peste un nene de care nu ne-a placut, i-am zis sa ne recomande un restaurant unde se mananca bine si ne-a dus undeva destul de izolat, cred ca era o cunostinta de-a lui, la un moment dat vine chelnerul si ne intreaba... ii dam si soferului sa bea o cola... ? asta nu ne-a placut. tranferul de la hotel pana in grand bay este in jur de 1300-1500  (cca. 130-150 de lei) rupii dus-intors si te asteapta cam 2-3 ore.

- a doua zi in receptia hotelului era o tanti de la o agentie imobiliara care iti recomanda fel si fel de excursii. mai exact, a vea o carticica unde era trecut absolut tot ce era de facut in Mauritius. este bine sa vorbiti cu ea, sa o intrebati de preturi pentru fiecare excursie si sa plecati. nu luati nicio excursie de la hotel pentru ca este foarte scump! seara am cerut din nou un taxi cu care de altfel am si ramas pe toata perioada. am negociat cu el, l-am inchiriat pentru 4 zile cu 1200-1500 lei. adica nenea venea sa ne ia de la hotel la ce ora doream si sta dupa noi pana cand vroiam sa ne intoarcem la hotel, in plus atunci cand ne astepta, sta dupa noi, nu avea voie sa ia alte curse, ne. a spus ca el este doar angajatul hotelului si nu are voie sa ia clienti decat pe cei de la hotel. ii spuneam de seara ce program avem si la ora fixa ne astepta la poarta. avem nr de tel al lui, daca va intereseaza cu mare drag il recomand. este de incredere, ne-am lasat in masina gentile, aparatul de fotografiat, conduce prodent, nu depaseste viteza :) cand ne-a dus in grand bay am gasit fix in centru un punct cu excursiile in mauritius si ne-am dus cu carticica. la hotel cand am vb cu tanti aceea, noi am facut in felul urmator, am luat 2 carticele, pe una am scris pretul zis de ea si pe cealal ta am notat noi niste preturi mai mici :)) si bineinteles ca ne-a oferit pret mai mic decat ce notasem si acolo am cerut oferta exact pe ce ne interesa pe noi, mai exact scuba si am mers pe o insula Ile aux Cerfs cu cataramanul.

- a 3 zi dimineata am planuit excursia in insula Ile aux Cerfs, includea si transfer de la hotel, la 8.30 am fost luati la 5.30 adusi. Excursia a fost superba!!! pe cataraman am fost vreo 10-12 persoane, dar persoanlul de acolo ireprosabil. am avut pranzul si baututrile incluse in pretul excursiei, ne-au gatit gratarul pe barca, a fost distractiv, s-a dansat, am oprit la un moment dat in mijlocul oceanului, peste in jur vedeai numai apa si cand am coborat din barca sa facem snorkeling, apa era pana la brau!! absolut superb!! tot in aceasta excursie am vazut si o cascada, nu mai stiu cum se numeste:(va recomand sa mergeti!!

- a 4 zi am mers la scuba!!! wow!! daca va placeti, sa nu ratati sa faceti s i daca nu ati facut pana acum, va recomand cu toata inima!!! noi am ales din intamplare un centru de scuba si a fost cea mai buna alegere. am fost la Seaman Dive Centre este o placere sa faci scuba cu oamenii de aici. noi am luat prima scufundare de la agentia de care va spuneam mai sus, dar urmatoarele dati am negociat direct cu nenea de acolo, daca mergeti aici va dau numarul persoanei care are centru sa vb direct cu el. eu am facut pentru prima data scuba aici si abia astept sa repet experienta. am vazut pisica de mare si multi, foarte multi pesti colorati!! daca vreti ei va pot oferi si o sesiune de poze din apa si filmari, noi am ales asta ca aparatul pe care-l aveam nu a rezistat la o adancime de 10m si am ramas fara :))

- a 5-a si a 6-a zi am petrecut-o tot la scuba :))) a fost fascinant! nu te duc intr-un singur loc unde sa te scufunzi, de fiecare data am fost in locuri diferite si tot timpul am vazut minunatii sub apa.

- a 7-a zi am ales sa mergem la Pamplemousses, o imensitate de pamanat verde, cu copaci superbi! este de vazut! si langa el este si fabrica de trestie de zahar pe care am vizitat-o. aici puteti sa gustati foarte multe sortimente de zahar si bineinteles de cumparat.

- a 8-a zi am ales sa mergem La Vanille Crocodile, unde am vazut cel mai gigant crocodil din lume si niste testoase uriase. au un restaurant unde se mananca foarte bine, sotul meu a ales carnea de crocodil... eu nu am avut curaj sa incerc :)

- a urmat o zi de stat la plaja, macar sa nu plec la fel de alba precum venisem

- in penultima zi am ales sa mergem la Chamarel, pamantul in 7 culori, care chiar are 7 culori. este ceva ce nu cred ca mai ai ocazia sa vezi, arata absolut superb!

nu ne para rau pentru niciuna din cele vizitate, imi pare rau ca n-am avut timp sa me rgem si in safari park, dar am zis ca asta facem data viitoare :)

legat de mancare, se poate manca oriunde, noi cel putin nu am nimerit niciun loc unde sa nu fie buna mancarea ,,pentru 2 persoane o masa copioasa ne-a dus in jur de maxim 150 lei, poate cea mai scumpa.

nu am zis nimic de Port Louis... pe noi nu ne-a impresiat foarte tare, am mancat la un restaurant unde privelistea era frumoasa, era fix in port unde se vedea tot oceanul si vapoarele si am vrut sa mergem sa vedem si noi ceva magazine din centru. ne-a indrumat taximetristul unde este centrul mai exact si am dat de fapt peste o multime de oameni care-si vindeau produsele pe paturi pe jos, era ceva gen targ. deci acela a fost centrul Port Louis. am plecat foarte repede :) la plecare taximentristul s-a oferit sa ne duca intr-ul loc stiut doar de localniri, pentru ca internet nu citisem nimic de el, era un deal de unde se vedea to t Port Louis, o priveliste superba.

o lista cu lucruri pe care sa nu le faceti nu am, pentru noi totul a fost perfect.

Trimis de bianca.gaman in 28.08.14 12:25:01
    Validat / Publicat: 28.08.14 13:30:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAURITIUS.

VIZUALIZĂRI: 10184 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bianca.gaman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adri-nico [28.08.14 14:39:36] »

Mai, mai, mai... dar nici o poza? Noroc ca am aruncat un ochi pe dreapta si am vazut poze incarcate de la alt autor, asa ca am stiut despre ce era vorba.

Foarte frumos scris. Pe unde ne mai plimbi in reviewul urmator?

bianca.gaman [28.08.14 15:06:31] »

O sa pun si poze doar ca trebuie sa anung la un laptop, de pe telefon nu se incarca, sunt prea mari.

Dupa multe articole citite, ne indreptam spre zanzibar inca nu stim perioada

adri-nico [28.08.14 15:10:31] »

@bianca. gaman: ei, nu la asta ma refeream. ci ce destinatii mai ai in tolba, pentru noi, curiosii.

bianca.gaman [28.08.14 15:28:54] »

@adri-nico: aaa este prima pe genul acesta. O sa ma apuc sa scriu despre fiecare in cele in care am fost

simihaian [31.01.15 07:42:56] »

Mergem intr-o croaziera in oceanul indian, mauritius, seychelles si madagascar. Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa ne vaccinam impotriva malariei?

Multumesc mult

claudiat [05.05.17 14:54:42] »

@bianca. gaman: Poti sa imi spui cat a costat excursia cu catamaranul la Ile de Cerfs? Multumesc

adri-nico, bianca.gaman, claudiat, simihaian
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mauritius: