ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2014
ÎNSCRIS: 08.07.09
AUG-2014

Amsterdam - Capitala libertatii

Mely feat Club Project - Free

Amsterdam, capitala mondiala a bicicletelor, a libertatii si tolerantei, a coffee shop-urilor, si nu in ultimul rand cunoscut pentru celebrul cartier al felinarelor rosii. Sa discutam mai intai despre latura culturala a orasului. Pentru cei interesati de muzee, va puteti cumpara cardul " I AMsterdam" pentru 24,48 si 72 h. Cel de 72 h costa 67 de euro si va ofera acces nelimitat pe toate mijloacele de transport in comun (tramvaie, metrou, autobuze) ale GVB-ului. Atentie, nu sunt incluse mijloacele de transport pe care scrie "Conexion". Pe langa acestea, aveti acces gratuit la Rijksmuseum, Hermitage, muzeul Van Gogh, casa Rembrandt, Oude Kerk (cea mai veche catedrala din Amsterdam), muzeul de stiinta si tehnologie Nemo, un tur gratuit al Amsterdam Arena, muzeul marinei etc. Merita macar sa dati o fuga prin aceste muzee, pentru a intelege cine au fost si sunt olandezii.

Amsterdam-ul, cunoscut si sub numele de Venetia Nordului, este mult mai bine structurat decat "sora sa " italiana. Cele mai multe muzee sunt amplasate relativ aproape unele fara de altele, asa ca odata ajunsi in Leidseplein, totul pare o joaca de copii. Transportul in comun functioneaza cu o precizie de ceas elvetian. Nu va speriati daca ati ratat ultimele tramvaie in jurul orei 00:30, veti gasi cu usurinta un autobuz de noapte care urmeaza aproape acelasi traseu ca unul de zi. Metroul este de asemenea ultra-modern, sistemul de taxare (barierele) semanand izbitor cu cele din Paris. Cardul "I amsterdam" trebuie compostat la fiecare iesire si coborare din tramvaie, autobuze etc. Daca insa nu aveti cardul va puteti cumpara bilete chiar din tramvai, atat vatmanul/soferul cat si controlorul care sta la mijloc va pot vinde biletele.

Atmosfera din Amsterdam este extrem de pozitiva. Toata lumea, indiferent de ce probleme au acasa, la serviciu cand merg pe strada toti zambesc. Absolut toata lumea vorbeste engleza foarte bine, deci nu va faceti probleme daca nu cunoasteti limba lui Van Gogh. In ciuda valului masiv de emigranti de toate natiile si religiile pamantului, pe strada majoritatea sunt blonzi. Sunt foarte multi emigranti din Surinam (fosta Guiana Onlandeza - capitala Paramaribo, situat pe coasta nord-vestica a Amercii de Sud, invecinandu-se cu Guiana Franceza), dar nu putem sa nu tinem cont ca aceasta a fost sub dominatie olandeza pana in 1975. Dar dupa cum spuneam, toata lumea este foarte amabila, este un oras in care iti doresti sa te ratacesti pe Gracht-uri (canale) si sa ajungi in cele din urma in piata Dam. Totodata este un oras foarte sigur, dar totusi este recomandat sa aveti grija unde va tineti actele, banii etc.

Cartierul felinarelor rosii poate parea pentru unii un loc odios si grotesc, depinde si cu ce stare de spirit mergeti. Ca sa zic asa, business-ul adevarat incepe abia dupa orele 22:00 cand nici nu mai ai loc sa mergi pe si asa ingustele strazi adiacente gracht-urilor. Peste tot in vitrine, domnisoarele va fac cu ochiul si va indeamna sa... :) fiecare isi imagineaza ce doreste, glumesc :). Tineti cont de faptul ca sub nicio forma nu aveti voie sa faceti poze vitrinelor in care se afla domnisoarele, altfel riscati un scandal "de proportii". De indata ce soarele isi face simtita prezenta dimineata, cartierul pacatelor parca se transforma intr-un mielusel bland, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat cu o seara inainte. Va indemn insa sa mergeti si sa va faceti o impresie.

Cam peste tot unde este cate un coffee shop, pe strada se simte un miros de "mahoarca" cu imi place mie sa zic, mai exact miros de canabis. Este un miros foarte asemanator ca atunci cand esti bolnav si iti miroase gura urat. Lumea care iese din astfel de localuri, este foarte "vesela" din cate am vazut, dar nu sunt agresivi, doar putin mai mult suresctitati.

Fabrica de bere Heineken - aveti 25% reducere pe baza cardului, insa si asa platiti in jur de 13 euro. Dar eu zic ca merita, veti descoperi procesul fabricarii berii, degustati ce-i drept doar 2 beri de 0.25 l si la sfarsitul turului primiti cadou un pahar. Pe baza tichetului de la intrare primiti gratuit o cursa cu vaporasul fabricii pana in Rembrandtplein.

Muzeul Madame Tussaud's, situat chiar in piata Dam, este asemanator celui de la Londra, doar ca este mai mic. Ca sfat, va recomand sa mergeti cat mai aproape de ora inchiderii, pentru a evita cozile masive. De asemenea aveti 25% reducere pe baza cardului. Inauntru regasiti figurile de ceara ale presedintilor americani Obama, J. F. K, G. W. Bush, Dalai Lama, Papa Ioan Paul al II-lea, Rafael Nadal, Daniel Craig, Lenin, Gorbachiov etc.

Puteti face o croaziera pe canale, gratuit, in baza cardului cu plecare de langa Centraal Station sau Reijksmuseum. Eu am ales-o pe cea de langa Centraal Station, dureaza cam 1:30h, vaporasul este acoperit pentru este totusi destul de racoare.

Vremea in Amsterdam a fost pe sistemul din Anglia, adica ploua o jumatate de ora, se opreste si tot asa. In cele 4 zile petrecute acolo, nu am avut mai mult de 17 grade si noaptea 8.

Tot este Olanda cunoscuta ca fiind "Tara lalelelor", va puteti cumpara bulbi de lalele de la aproape orice comerciant de suveniruri cu preturi cuprinse intre 5-10 euro. Le puteti lua fara nicio problema in avion. Va invit sa incercati un burger sau o crocheta de la unul din resataurantele tip "cutie postala". Ce sunt acestea mai exact, sunt niste localuri cu autoservire, imaginati-va un panou mare cu niste cutii postale, ca cele din scara blocului, in care bagati 2.2 euro (numai monede) pt un burger, sau 1.6 euro pt o crocheta. Daca insa nu aveti marunt, exista in local cate un aparat care va schimba bancnotele in monede.

Ca alte informatii, daca mergeti cu masina, pretul este de 1.7 euro/litrul benzina de 95 iar pentru un litru de motorina platiti 1.35 euro/litru, prefixul telefonic este +31 sau 0031.

Se spune ca daca nu ai vazut Amsterdamul in tinerete, degeaba il mai vezi. Asa ca va doresc sa vizitati acest super oras. Nu va pot spune decat vacanta placuta si sa auzim de bine. Voi atasa si poze cu descrierile de rigoare.

Trimis de andreip2 in 27.08.14 23:48:23
Validat / Publicat: 28.08.14 01:06:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 5514 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreip2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Pe o strada din cartierul felinarelor rosii (Red Light District)

webmaster [28.08.14 00:59:05] »

Unul dintre cele mai îndelung- aşteptate debuturi (de autor review) de pe AFA -- la 5 ani de la înscriere!

Cu un review FOARTE BUN, însă -- să zicem c-a meritat aşteptarea - candidat la "MG"! (dacă nu erau deja scrise atâtea altele bune, probabil că era selectat)

@andreip2: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

andreip2 [28.08.14 01:55:01] »

@webmaster: Va multumesc foarte mult! Motivul pentru care nu am scris pana acum, poate parea ridicol. Pur si simplu am uitat ca am cont si astazi cand am vrut sa-mi creez unul, am constatat ca eram deja inscris. In orice caz, inainte de orice calatorie am citit cam tot ce se putea de pe AFA la rubrica respectiva. Voi reveni si cu alte review-uri. Numai bine!

mireille [28.08.14 09:31:27] »

@andreip2... ma bucur ca ai fost in Amsterdam si hai sa dam noroc... eu iubesc berea Amstel... foarte frumos articol de debut, si fiindca ai inceput cu un oras drag mie si f cunoscut, da-mi voie sa-ti pun ca eu il iubesc si la o varsta mai coapta, sufletul meu pt el e vesnic tanar... orasul asta e cocosat de istorie veche, arhitectura, arta, iti trebuie o vacanta lunga, lunga sa gusti toate feliile pitoresti... are 50 de muzee, in Museumplein sunt doar cele must-see... nu am reusit in viata mea de turist de cursa lunga, sa vad decat 10, lista de asteptare e lunga... imi plac mai mult cele mici.

Ce iubesc eu in acest oras fericit sunt casele vechi, patriciene cu ,,gulere '', cu ferestre mari, ce imbratiseaza canalele, frontoanelele triunghiulare si curtile interioare din cartierul boem Jordaan... da si imi plac la nebunie bicicletele.

Si sa nu uitam ,,cartierele ''lunecatoare, unde corabii vitregite de catarge au devenit dormitoare, la linia trotuarelor.

Sunt f multe de spus despre Amsterdam... din experienta mea, nu absolut toata lumea vorbeste engleza f bine, depinde de segmentul de varsta...

Astept sa scrii si alte impresii... ne vom intersecta probabil pe ,,drum ''...

webmaster13 [28.08.14 10:06:26] »

krondia* [28.08.14 16:47:29] »

Cardul "I Amsterdam" asigură şi intrarea prioritară la muzee? Am făcut acum un scurt calcul şi cred că este avantajos cardul câtă vreme la Rijksmuseum, Hermitage, Van Gogh am plătit la fiecare 15 euro.

Referitor la biletele de autobuz, din experienţa proprie am constatat că se pot cumpăra doar de la vatman. Am asistat odată şi la un episod mai neplăcut când coada la uşa din spate era atât de mare încât, după minute bune de staţionare, tramvaiul şi-a închis în cele din urmă uşile şi a plecat, lăsând pe peron mai multe persoane care aşteptau să îşi cumpere bilet. Posibil însă să se fi depăşit şi numărul maxim de călători acceptat.

Aştept cu interes şi celelalte reviewuri.

andreip2 [28.08.14 18:02:08] »

@krondia: La Van Gogh este coadă separată pt card. La celelalte nu mai stiu pt că nu era deloc coadă şi am intrat în mai puţin de 5 minute

mireille [28.08.14 19:06:23] »

@krondia: buna, luna trecuta eu am folosit in Amsterdam pentru intrarea la muzee, Museum Card... am sa detaliez alta data avantajele folosirii lui... nu am stat la nici o coada.

Eu stiu ca acest card ''I Amsterdam'' asigura intrarea prioritara la muzee, in functie de valoarea cardului, o zi, doua sau trei... mai multi bani, mai multe muzee, e inclusa si croaziera pe canale Vreau sa intervin si sa precizez ca pentru Rikjsmuseum, se acorda doar o reducere de 2.50, intrarea este desigur 15 euro... daca gresesc Andrei poate sa ma corecteze.

andreip2 [28.08.14 19:51:55] »

@mireille: Aşa este. La Rijksmuseum într-adevăr este o reducere de 2.5 euro. În cer scuze dacă am zis că e gratis.

andreip2, mireille
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amsterdam şi împrejurimile: