ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Pacaleala

Delta Dunarii este una din destinatiile de vacanta din tara noastra care trebuie vazute macar o data in viata. O persoana care nu a fost niciodata acolo isi face in primul rand griji din cauza tantarilor, insa principala problema o reprezinta ca peste tot serviciile, ce primesti pentru banii platiti.

Am cautat informatii despre cazari in Delta, dar cu toate astea pana la urma alegerea noastra s-a dovedit a fi gresita.

In primul rand acolo este obligatoriu sa nu depinzi 100 % de pensiunea-hotelul la care te cazezi, pt ca nu exista nici o posibilitate de cumpara chiar si banala sticla de apa.

Dupa multe cautari ne-am oprit la pensiunea EDEN din Crisan. Surpriza a venit cand am ajuns acolo si am constatat ca suntem dependenti de ei cu totul, fiind asezati pe cealalta parte a Dunarii, adica vis-a vis de satul Crisan. Sa iesi sa faci o plimbare, unde? Cum ieseai pe poarta pensiunii, in stanga si in dreapta loc viran, o groapa de gunoi plina cu peturi, maracini si balegar al vacilor care pe acolo circula libere.

Sa mergi in Delta si sa nu incerci macar sa mimezi ca pescuiesti mi se pare stramb. Am convenit cu proprietara pensiunii inainte de a merge de acolo ca ne da doua undite, cand le-am cerut ni s-a spus ca nu au undite, ca tot ce au sunt 4 undite stricate.

Pensiunea draguta, frumos aranjata, insa aerul conditionat nu facea fata, iar afara era canicula, televizorul din camera cu diagonala de 37 cm avea semnal prost spre deloc la satelit, una din tevile de la baie facea condens in asa fel incat vesnic era apa pe jos in baie, care pana la urma s-a infiltrat si a iesit prin tavanul de la parterul pensiunii.

Partea revoltatoare este ca toate cele 4 zile am servit la masa peste congelat. Mi se pare inadmisibil sa merg in inima deltei si sa ti se puna in farfurie peste congelat. In ultima zi, la micul dejun nu au avut o rosie sa puna pe masa, desi eram un grup de 6 adulti si 2 copii. Gasesc ca este de neacceptat ca la o pensiune de 4 margarete sa ti se puna pe masa un castravete curatat pentru ca era vested si un ardei care nu mai era de multa vreme proapat. Am cerut lapte dulce pentru copii au spus ca trebuie sa cumpere.

Fructe sau inghetata, nici poveste, desi am intrebat inante de a veni daca trebuie sa cumparam ceva si mi s-a spus ca nu avem voie sa consumam in interiorul pensiunii cu produse sau bauturi din alta parte.

Ca sa fie tabloul complet in ziua plecarii am vazut Autorizatia de functionare afisata la receptie si... mareeeeeeeeeeee surpriza, pe autorizatia emisa de ANT pensiunea si restaurantul au doar 3 flori si nu 4 asa cum se prezinta ei pe toate site-urile si asa cum apare si pe peretele exterior al pensiunii. Cum se cheama asta... inselatorie? Am verificat la ANT si bineinteles ca in scriptele lor pensiunea EDEN- Crisan este autorizata cu 3 flori (sunt la pozitia 8843 in Lista structurilor de primire turistice cu functiune de cazare clasificate), iar noua ni s-au cerut bani pentru 4 flori.

Bineinteles ca niciodata nu mai revenim acolo, insa este bine sa stie si altii pentru a nu pati ca noi.

Trimis de maia66 in 27.08.14 15:51:08
Validat / Publicat: 27.08.14 17:19:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRIȘAN.

VIZUALIZĂRI: 2711 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maia66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.08.14 17:02:07]

@maia66: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[27.08.14 18:40:36]

@maia66: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[17.06.15 13:03:26]

@maia66: Nu stiu ce era anul trecut dar acum ce am gasit noi acolo nu se regaseste in comentariul dumneavoastra.

maia66AUTOR REVIEW
[17.06.15 19:28:25]

@Edi78 - Vreti sa spuneti ca acum se prezinta ca au 3 stele, asa cum au fost acordate de ANT? Si ca folosesc pentru pregatitul mesei peste proapat in loc de peste congelat?

Inseamna ca au facut un pas inainte... desi eu am mari dubii! Pentru cati bani am platit, clar, nu recomand!

[17.06.15 21:19:53]

Eu 3 saptamani din luna mi le petrec prin hoteluri si pensiuni (munca) si pot spune ca bate multe hoteluri de 4 stele. si daca vrei in particular iti trimit poze cu pestele proaspat mancat.

Nasshu
[17.06.15 21:28:35]

@Edi78 -

Eu 3 saptamani din luna mi le petrec prin hoteluri si pensiuni (munca)...

Da ce job ai omule de esti mai mereu plecat? Vreau si eu sa stau numai prin hoteluri!

[17.06.15 22:26:23]

Crezi ca e o viata frumoasa nu ti as dorio.

Edi78, maia66
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Eden: