ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2014
DIN: CS
ÎNSCRIS: 12.10.13
AUG-2010

Bienvenidos a Fuerteventura!!!

Intr-un week-end ploios de martie, mi-a picat in mana o revista in care era prezentata aceasta insula, aflata la 100km de coasta Africii, a 3-a ca marime din grupul canarelor.

Imediat am inceput sa caut pe internet mai multe informatii, sa ma uit dupa oferte si am decis: spre sfaristul lui august vom zbura acolo impreuna cu baietelul nostru de 3 ani. Cu o luna inainte de plecare am inchiriat o masina (am cerut si scaun special pentru copii, obligatoriu pe insula) pe care urma sa o ridicam din aeroport.

Drumurile pe insula sunt excelente, cum veti vedea si in foto, totul este semnalizat iar principalele puncte turistice foarte usor de gasit. am primit si o harta a insulei pe care atractiile turistice erau trecute si cu ea ne-am descurcat in cele 7 zile cat am stat.

Am ales cazare in statiunea Costa Calma, in sudul insulei: strand lat, nisip fin, apa turchiz…de o culoare ireala. In zona se vorbeste spaniola, germana si engleza... nu au fost probleme sa nu ne intelegem cu cei de la hotel sau magazine., strand. Norocosi sau nu, noi nu am avut parte de vantul despre care citisem ca bate si spulbera nisipul de pe plajele din sudul insulei. am avut 7 zile cu maxime de 30 grade, cer senin si apa calda.

Jandia Playa este inca una dintre plajele recomadate familiilor cu copii si nu numai. Am intrat pe plaja in dreptul Farului Jandia, unde este partea neamenajata (fara umbrele si sezlonguri) si dupa cateva ore petrecute acolo, am facut o plimbare prin nisip, pe malul oceanului pina in dreptul promenade (Hotel Riu sau Robinson Club) unde se gasesc umbrele si sezlonguri dar unse era si mai aglomerat. In statiune se gasesc si 2 centre comerciale, Centrul Faro fiind unul dintre ele cu tot felul de suveniruri, cosmetic, parfumuri si electronice.

In apropiere de Costa Calma am vizitat La Lajita Oasis Park, format dintr-un zoo, o gradina botanica cu multe specii de cactusi si partea de unde se pleaca in safari cu camile. In parc exista la anumite ore spectacole cu papagali, crocodile, etc.

O alta statiune si plaja pentru familii cu copii, mai ales prichindei asa ca al nostru este Costa Caleta: un mic port de yachturi, un acvariu (Explorer Oceanarium) si laguna cu apa mica si nisip fin unde cei mici se pot balaci in voie…cam asta am gasit in zona.

Nu puteam ajunge in Fuerte fara sa nu vedem nordul insulei, Playas de Corralejo, paradisul surferilor. in zona se gaseste si Parque Natural de las Dunas de Corralejo.

Fiind insula vulcanica, in Fuerte pe langa plajele cu nisip fin si deschis la culoare se gasec in cateva locuri si cele naturale, cu nisip negru.

In continuare las pozele sa spuna mai mult decat 1000 de cuvinte sis per s ava inspire pentru o vacant ape insula primaverii vesnice!

Trimis de osna in 27.08.14 10:31:12
Validat / Publicat: 27.08.14 12:20:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (osna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 playas de corralejo

[27.08.14 11:04:04]

@osna: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin insula Fuertaventura: