ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2014
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.09.13
JUL-2014

Agrement in jurul Iasului: Hamak

Desi stiam de multa vreme de aceasta zona de agrement, abia acum cateva saptamani am reusit sa ajungem si daca ar fi fost dupa sotul meu nici atunci n-am fi mers, pentru ca accesul e dificil, pe drumuri cam desfundate. Am convenit insa ca daca vrem natura trebuie sa ne despartim de asfalt si am pornit catre sud, iesind din oras prin cartierul Bucium. Nu stiu sa va spun de cate ori si in ce directie am cotit pana am ajuns, dar obiectivul este pozitionat si poate fi gasit usor pe Google Maps pentru cine nu cunoaste zona - sat Pietrarie, comuna Barnova, judetul Iasi: Hamak. Citez de pe site-ul lor:

"Din Iasi, cel mai usor ajungi cu masina, urcand prin Bucium, spre satul Pietrarie. Cand vezi indicatorul spre Schitul Tarita, trebuie sa faci la dreapta. De acolo, urmareste indicatoarele Hamak, pana la destinatie. Distanta din centrul Iasului (Palatul Culturii) – Hamak: 12 km"

Ultima bucata de drum am mers mai ceva ca barca pe valuri, dupa care sotul a tras pe dreapta si ne-a invitat mai departe pe jos. Am mai mers cateva minute, dupa care am ajuns in parcarea propriuzisa (noi am abandonat nava inainte de vreme :)). Pe un teren destul de larg in fata noastra se vedeau cateva cladiri, un lacusor, padure si carari in toate directiile, parca si un teren de sport, dar nu mai retin exact acum. Am pornit entuziasti sa exploram si am inceput cu partea stanga in care se afla grajdul cailor. Cateva exemplare frumoase, bine facute si bine intretinute, cu privirea luminoasa si parul lucios se aflau inauntru si unul exersa afara in padoc in compania unui calaret si a unui instructor.

Am trecut mai departe cu gand ca ne intoarcem imediat ce terminam turul, dar n-am mai apucat pentru ca ne-am "impotmolit" in "Park Aventura" de unde d-rele mele n-au mai vrut sa plece. Am luat asadar bilete (20 lei/copil parca, 2 ore). Bilete e impropriu spus, de fapt au primit cate o bratara pe mana, bratara pe care n-am mai putut-o scoate decat cu foarfecele, acasa. In zona unde incep toate traseele se afla si un chiosc de lemn cu rol de receptie si magazie totodata. O tanara angajata le-a pus fetelor cate un "ham" si o casca, iar un baiat, tot angajat al parcului le-a facut instructajul cativa pasi mai incolo, unde intre 2 copaci era amenajat un traseu "mostra" de 2 m lungime, unde sa invete sa foloseasca in siguranta carabinele, corzile, etc. In cateva minute erau echipate si instruite, asa ca ne-am impartit vrend-nevrand pe doua echipe, sotul cu cea mica au pornit pe traseul mov (incepatori), iar eu cu cea mare pe traseul galben. Practic fetele au pornit pe trasee, pe sus, noi pe sub ele, cu aparatul foto, respectiv telefonul in mana sa le imortalizam peripetiile. Si au cam fost :) De vreo doua ori a trebuit sa chemam in ajutor si instructorul, ca au "cazut" (ramanand tinute in coarda de siguranta, fireste). De unde sperasem la 2 ceasuri de liniste pe o banca, am avut parte de 2 cesuri de alergatura printre copaci, cand la vale cand la deal, ca ma strigau cand una cand alta sa le admir. La final eram cu totii obositi si ne-am indreptat spre restaurant, sa bem o limonada si sa mancam ceva. Pe terasa de jos nu erau locuri, dar la etaj am gasit si am reusit sa ne si hotaram asupra comenzii dupa ce am salivat cateva minute cu meniul in mana, apoi d-ra ospatar ne-a avertizat ca e aglomerat si dureaza 50 - 60 de minute pana vine comanda, asa ca am renuntat. Am baut doar limonada, care ne-a fost adusa pe loc.

In drum spre iesire am aruncat o privire catre lacusorul amenajat pentru pescari, cu pontoane de jur imprejur si la casutele tip camping, cu terasa de pe partea cealalta de lac, foarte cochete si imbietoare. Mai mult nu am vazut, ca ne-am grabit spre casa, alungati de foame, dar avem de gand sa mai mergem, ne-a placut si locul cu toate amenajarile sale, in buna prietenie cu natura, ne-au placut si "jucarelele" - exista si un panou de escalada, inalt, dotat cu prize de catarat si cabluri de asigurare - si personalul - instructorul de la Aventura Parc mai ales, un baiat nu doar amabil, ci si foarte priceput la catarat si la salvat printesele atarnate de sfori prin copaci...

Din imaginile de pe site-ul parcului imi dau seama ca au mai ramas locuri neexporate, sper ca data viitoare sa ne plimbam si sa vedem mai mult, sa ne relaxam pe o banca pe malul lacului in timp ce se plimba fetele cu caii, sa ascultam muzica la vreun spectacol live si poate sa gustam si un bulz daca tot e vorba de "blues&bulz" pe-acolo... Si nu in ultimul rand sa vedem si hamacele de la care se trage numele parcului, am inteles ca sunt instalate mai multe in zona...

Trimis de dannaa in 26.08.14 23:45:42
Validat / Publicat: 27.08.14 02:09:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 8419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea: Imclusiv pe masina scrie Hamak. :) In fundal restaurantul si in padurea din spatele acestuia - Park Aventura.

webmaster26 [01.12.19 15:32:17] »

Mutat în rubrica "Zone de agrement în Iași și împejurimi, IAȘI" (nou-creată pe sait)

dannaa
Alte impresii din această RUBRICĂZone de agrement în Iași și împrejurimi: