ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2014
DIN: Medgidia
ÎNSCRIS: 11.09.12
JUL-2014

Mult visata calatorie in America

In sfarsit am reusit sa ma apuc sa scriu despre experienta noastra in State. Desi am venit de aproximativ o luna, am fost atat de ocupati si obositi dupa aceasta vacanta ca abia acum am gasit timpul necesar, dar si dispozitia pentru a scrie.

Am avut o vacanta de vis, cu multe, multe locuri frumoase de vizitat si multe lucruri de facut.

Am plecat pe data de 9 iulie si ne-am intors pe 29. Zborul l-am avut cu Turkish Airlines, de la care am avut mari asteptari, am auzit numai de bine si ne-au dezamagit foarte mult. Am plecat de pe Kogalniceanu, aproape de casa, asa ca ne-a convenit acest aspect, nu a mai trebuit sa dam banii pe transportul pana la Bucuresti, iar biletul a fost la un pret cat de cat bun - in jur de 1300 euro pentru 2 persoane. Un alt aspect pozitiv, inainte de cele negative, a fost acela ca iti ofera unele servicii in avion pe care nu le-am mai intalnit la o alta companie - o cutiuta cu un balsam de buze, sosete pt avion, protectie pt ochi -cand dormi si cred ca mai era inca ceva. Apoi, iti aduc un prosopel cald, iar mancarea e destul de buna si de calitate (mai buna la dus decat la intors).

Aspectul negativ - dupa ce am urcat in avion la dus, am asteptat o ora si ceva pana cand avionul a decolat, timp in care nu s-a facut niciun anunt referitor la motivul pt care asteptam atat de mult. Intr-un tarziu, o insotitoare de bord ne-a spus ca de vina e traficul din Istanbul. Eram atat de stresati deoarece din momentul in care ajungeam in Istanbul, daca ajungeam la timp, intr-o ora si patruzeci de minute aveam zborul catre JFK. Bineinteles ca am ajuns cu 5 minute inainte de a se inchide check-in-ul si am pierdut zborul spre New York. Nu ne venea sa credem! Am insistat sa ni se dea voie sa mergem, am spus ca-i costa mai mult pe ei sa ne tina la hotel decat sa ne dea drumul sa mergem, dar in zadar. Ne-au spus ca avem doua variante - fie acceptam sa mergem la hotel in noaptea aceea si sa avem si masa asigurata si transportul si dimineata la 7:30 sa zburam spre JFK, fie sa plecam in scurt timp spre Londra si sa stam in aeroport toata noaptea si sa plecam de acolo tot dimineata. E lesne de inteles ce am ales. Hotelul a fost de 5 stele- Radisson, pe langa aeroport. Pana cand am plecat la hotel a durat vreo 3 ore, asa ca s-a facut aproape noapte. Zborul din Romania il avusesem pe la 3 dupa -amiaza. Eram stresati pt ca aveam lucrurile planificate - masina de luat din aeroport la o anumita ora si era platita, rezervarea la hotel si niste aranjamente pt seara cand ajungeam la Indianapolis, unele le-am pierdut iar altele a trebuit sa pierdem timp pt a le rearanja.

Asa ca la 4:30 dimineata ne-am trezit si am plecat spre aeroport de la hotel, dormisem vreo 4 ore. Cand am ajuns la aeroport si am inceput formalitatile am inteles de ce nu ni s-a dat voie sa plecam desi avionul era pe pista. Contolul si formalitatile pt State au durat vreo 2 ore- control amanuntit al bagajelor de mana, al aparaturii electronice si control corporal toate inainte de a urca in avion. Zborul a durat spre New York vreo 9 ore cred, fara intarziere.

In avion spatiul este foarte mic intre scaune, asa ca nu poti sta prea confortabil, insa am avut filme si muzica fiecare in fata sa, asa ca timpul s-a scurs un pic mai repede.

Un alt lucru ce m-a nemultumit a fost la intoarcere cand ne-am luat bagajele am vazut ca valiza rosie noua pe care mi-o luasem era rupta in doua locuri iar celalalt troller era asa de rupt din cusatura incat nu mai poate fi folosit. Am zis ca voi face o plangere, daca nu e prea tarziu.

Aceste aspecte au fost cele ce m-au dezamagit cu privire la aceasta companie, nu voi mai zbura cu ei. Dar am si invatat pe propria piele un adevar ce-l aflasem doar cu putin inainte de a pleca in vacanta, si anume-ca nu ar fi intelept sa-ti iei bilet cu timpul de asteptare pt transfer mai mic de 2 ore. Noi am avut 1:40 si am platit cu nervi si timp pierdut si oboseala.

Asa ne-am inceput frumoasa, planificata si mult asteptata vacanta in State.

Dupa ce am ajuns la JFK lucrurile au mers mai bine, in sensul ca am reusit cu indicatiile primite de la cei ce lucreaza in aeroport, sa ajungem la firma Budget pt inchirierea masinii. Aveam un pic emotii cu privire la ei deoarece am citit multe recenzii negative, totusi baietii nostri au spus ca pretul e unul foarte bun si ca vom risca. Am platit pt 14 zile in jur de 700$ pt un Dodge de 7 locuri, foarte incapator iar pt 5 zile am platit vreo 600$ tot pt un Dodge, dar cu 5 locuri. Pt prima masina am inchiriat-o pe net cu mult timp inainte, iar pt a doua cand eram in New York, de aceea diferenta mare de pret. In pret intra si casco si al doilea sofer, fara acestea iesi mai ieftin. Ne-au surprins in mod placut, nu am avut nicio problema cu ei, totul a decurs foarte bine, ne-am luat masina si acum in drum spre Indianapolis, pe autostrada, care credeam noi ca e la o aruncatura de bat de la aeroport, sau cel putin nu foarte departe. Cat ne-am inselat.

Baietii nostri (sotul meu cu un prieten) s-au gandit ca vor reusi sa se descurce fara un GPS, doar cu harti Google si un GPS pe telefonul sotului meu care nu stiam sigur daca va merge, si bineinteles ca nu a mers. Dupa 2,5 ore de mers in cerc intr-un cartier dubios cu multe, multe iesiri, am hotarat ca e nevoie de un GPS (BINEINTELES), asa ca am cumparat unul si am reusit sa iesim din cartier spre Indianapolis. Drumul ne-a dus prin mijlocul orasului, am trecut prin Holland Tunel, iar noi fetele eram super fericite ca vedem cladirile inalte, ca VEDEM NEW YORK-UL. Am calatorit pana dimineata iar la ora 8 am ajuns in sfarsit la Indianapolis. Drumul a fost obositor insa ne-am bucurat si de privelistea minunata. Am ramas uimita de cat de mult verde exista in America. Noaptea in Ohio mirosea ca la noi la munte. Totul e curat si civilizat. E placut sa mergi pe strazile lor insa se circula cu viteza mai mica decat la noi, limita de viteza era intre 50 si 70 mile, iar cand te grabesti sa ajungi la destinatie, te-ai bucura sa fie mai mare. Se circula totusi civilizat si te simti bine.

In Indianapolis am stat 5 zile la Hotel Staybridge Downtown convention centre, cred ca e titlul complet. Am platit 114 dolari camera cu taxe pe noapte, mic dejun inclus. Camera curata, mare, frumoasa. Mic dejun gustos-fructe, lactate, oua, bacon, cereale. Personalul amabil.

Un aspect negativ-cat timp am stat acolo ne-au facut curat doar o data in camera, alti prieteni cu care am mers au spus ca la ei s-a facut de 2 ori. Totusi, mi se pare putin pt un hotel ca acesta, cred ca 4 stele.

Multe hoteluri erau cam in aceeasi zona, in centru, relativ aproape unele de altele si puteai merge pe jos de acolo pana in zona mallului si a restaurantelor.

Am gasit si un supermarket foarte bine aprovizionat- Marsh se numea. De aici am luat apa si fructe, aveau si mancare gatita, diverse sortimente la preturi foarte bune.

Noi am fost pt un congres acolo, asa ca 3 zile le-am petrecut astfel, insa seara ne-am plimbat si am mancat in oras.

Centrul este placut, nu foarte mare dar cu destul de multe terase si restaurante, un mall si cateva magazine. Restul orasului, cat am reusit sa vedem, in imprejurimea hotelului parea cam pustiu.

Am mancat o friptura adevarata care mi-a incantat papilele, imi era dor de gustul fripturii de acolo. Am fost la un restaurant dragut, nu imi mai aduc aminte numele, insa un prieten ni l-a recomandat si nu am fost dezamagiti. Preturile cam piperate-o friptura era intre 47 si 65 $ fara taxe.

O alta seara am mers si am mancat in mall, la un restaurant asiatic-am platit cred ca 7 sau 9 $ fara taxe pt 3 feluri diferite- orez sau taitei si alte doua feluri-pui sau porc gatite diferit. Dintr-o portie am mancat doua persoane.

In alta zi am mers la Indianapolis Zoo, destul de mare si interesanta, multe animale si multi vizitatori, mai ales parinti cu copii. Ce nu mi-a placut au fost gorilele care erau tinute intr-o cladire speciala inconjurate de sticla si aratau destul de triste, era cam deprimant sa le vezi asa. Ele se pare ca erau vedetele gradinii, dar saracele nu prea aratau a vedete.

Am urmarit tot la Zoo un spectacol frumos cu delfini, a meritat. A fost foarte bine organizat si delfinii erau asa de scumpi si amuzanti! Ne-am simtit bine si asa a mai trecut jumatate de zi. Cealalta jumatate de zi am petrecut-o cu mai multi prieteni la un Barn, cu muzica si dansuri country in Nashvile.

O alta zi am facut shopping-am mers vreo 20-30 minute la un mall in afara orasului si acolo am gasit faimosul Macy's, acolo am facut cunostinta cu cel despre care sotul meu avea sa spuna-Imi vine rau de el, nu mai vreau sa-l vad. De ce? deoarece in toate 3 orasele-Indianapolis, Chicago si New York am mers in Macy's. Deja stiam raioanele, firmele unde sunt pozitionate si incepeam sa mergem la sigur. Preturile cele mai mici le-am gasit la Macy's in Indianapolis, mai ales la incaltaminte de dama. Eu am fost fericita sa-mi achizitionez cateva perechi de sandale si pantofi de piele, de calitate la un pret incredibil. Un ex. : o pereche de pantofi Tommy Hilfiger redusi de la doua sute si ceva de dolari la 50-60. Am fost incantati sa primim si reducerea de 15%pt clienti internationali, asa ca la reducerea oficiala mai adaugam si cea de 15%- incantati, incantati. Pt aceasta reducere trebuie sa mergeti de la inceput la biroul lor din magazin si sa cereti cuponul care e valabil cred ca vreo 2 luni.

La Chicago am prins o alta reducere de 20% si ne-au spus sa nu o folosim pe a noastra de 15 si sa o folosim pe cea de 20. Mi-a scris pe o hartie cu pixul si mi-a zis sa o arat cand platesc si asa am facut. A fost important sa o mentionam pt ca ei nu ti-o adaugau daca nu spuneai de ea.

Am fost incantati de reduceri dar nu au fost asa de mari cum m-am asteptat. Impreuna cu sotul meu am prins in Canada, in luna august, cu cativa ani in urma, reduceri mult mai mari, insa in comparatie cu asa-zisele reduceri de la noi, acestea sunt minunate, adevarate reduceri.

Cam atat din Indianapolis, dupa 5 zile am plecat spre Chicago. Voi scrie un review si despre aceasta a doua parte a calatoriei noastre. Voi posta si niste poze cu unele lucruri vazute in Indy.

A fost placut Indianapolisul dar nu m-as mai intoarce pt a-l revedea. M-am bucurat, dar nu a fost ceva spectaculos ca celelalte 2 orase pe care urma sa le vedem.

Trimis de meehi in 26.08.14 19:21:33
Validat / Publicat: 27.08.14 00:30:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meehi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Staybridge Suites Hotel Indy

webmasterX [27.08.14 00:25:03] »

@meehi:

In Indianapolis am stat 5 zile la Hotel Staybridge Downtown convention centre

Ne-am bucura dacă vei avea timp să detaliezi într-un review separat impresiile tale de la acest hotel.

webmasterX [27.08.14 00:29:35] »

Mutat la rubrica "Circuite, mini-circuite prin statele federației" (deja existentă pe sait).

Pami* [27.08.14 10:15:50] »

@meehi: Turkish Airlines nu are nici o vina ca chek in-ul pentru SUA dureaza atat de mult - mai ales dintr-o tara musulmana!

de aceea daca plecati cu destinatia SUA trebuie sa fiti la aeroport cel putin cu 3 ore inainte de decolare (cu orice agentie ati zbura).

Si daca nu ar fi avut intarziere ar fi fost aproape imposibil sa prindeti conectia !

Ultima oara cand am zburat noi spre SUA am avut un fel de interogatoriu inainte de a zbura. Ne-au intrebat cand am impachetat bagajele, cine le-a impachetat, unde le-am lasat pana sa zburam - daca le-am avut mereu sub supraveghere?

aiureli... ce sa-ti mai explic cat a durat check-in-ul cand am zburat dinspre Honduras cu destinatia SUA... take it easy: -) .

meehi [27.08.14 20:03:16] »

@Pami: problemele noastre cu zborul au aparut inca din kogalniceanu, cand una dintre angajatele de la ghiseu, care trebuia sa ne faca biletul direct spre New York, a inceput sa ne ceara o adresa de contact din locul unde vom sta, care este statul din care face parte Indianapolis, care e prescurtare... Bineinteles ca nu reusea sa introduca datele, ii dadea nu stiu ce eroare si a hotarat ca e mai bine sa faca ea doar biletul pana la Istanbul si acolo sa ne faca turcii restul biletului, adica sa stam la o alta coada s. a. m. d.

Nu inteleg un lucru - de ce se pune timpul asa de scurt de asteptare cand ai transferul, daca stiu ca nu reusesti sa te incadrezi cu toate formalitatile, mai ales cand mergi spre State si mai ales ca zburam cu aceeasi companie.

Ce stiu e ca atunci cand am zburat catre Canada cu Alitalia am facut escala la Milano, timpul intre zboruri a fost de 2- 2,5 ore. Nu am avut nicio problema, am ajuns la timp si am mai si asteptat ceva timp pana la imbarcare. Biletele au fost facute din Romania pana la destinatie.

Mi s-au parut cam dezorganizati. Cat am asteptat in Istanbul, cateva ore pana ne-am aranjat lucrurile si hotelul am vazut o gramada de oameni in aceeasi situatie cu noi, nu doar cei de la zborul nostru, care mergeau si ei tot spre New York, dar si de la alte zboruri, iar cand am plecat cu microbuzul spre hotel, erau acolo 3 microbuze pline cu oameni care aveau aceeasi problema-din cauza celor de la Turkish, pierdusera zborul.

Multi dintre angajati iti vorbeau de sus, un supervisor a fost mai amabil, dispus sa ne ajute, dandu-ne chiar telefonul lui sa sunam in State la firma de inchirieri masini pt a anunta ca nu vom ajunge la timp. Telefonul la care eram trimisi sa sunam in State se intrerupea dupa 2 minute si trebuia sa reiei intregul proces. A fost frustrant. Nu m-am asteptat la astfel de probleme cu ei. Problema a constat in asteptarile pe care le-am avut de la ei bazate pe aprecierile altora si pe reclama pe care si-o fac.

Acesta a fost un aspect negativ si doresc prin ceea ce am scris ca si ceilalti care doresc sa zboare cu ei sa stie la ce sa se astepte.

mcnegoita [14.01.17 15:00:30] »

Ati folosit card de debit la inchirierea masinii? Va intreb pentru ca eu am card de debit Visa si citesc pe multe site-uri ca americanii vor card de credit. Ce suma v-a blocat pentru masina. Ce companie a fost iar inchirierea ati facut-o din tara? As dori mai multe detalii daca se poate. In August 2017 am nevoie ca sa ne deplasam din Los Angeles in Las Vegas. Multumesc, Cristian

meehi [14.01.17 21:31:12] »

@mcnegoita: Am folosit card de credit. Nu ne mai amintim ce sumă a fost blocată. Închirierea am făcut-o online, din țară. Compania a fost Budget. Totul a decurs fără probleme. Noi am închiriat un Dodge de 7 locuri. Ai posibilitatea să bifezi unde vei lăsa mașina la sfârșit -in același loc de unde ai luat-o sau in altă locație, dar daca alegi a doua variantă, plătești in plus. Noi am inchiriat-o din aeroport, din JFK. La întoarcere am întrebat dacă o putem lăsa in aeroportul din Nework care era mai aproape de apartamentul nostru închiriat. Au fost de acord să o lăsăm in Nework, fără să plătim in plus.

Imi pare rău ca nu ne mai aducem aminte de sumă, dar au trecut doi ani si ceva de atunci.

Dacă mai aveți alte întrebări, va răspund cu plăcere.

mcnegoita [14.01.17 21:37:22] »

@meehi: multumesc, nu are rost suma. Pe mine ma deranjeaza cardul de credit. Eu am bani cash la mine si card de debit. Nu am nevoie de banii bancilor sa am grija lor. Dar o sa incerc sa vb la ing sau BRD sa vad daca imi pot elibera un card de credit atasat la contul current pe care-l am deja dar sa ma lase sa depun in cont si banii mei care sa aiba prioritate la plati efectuate. Eu am inteles ca un client prezinta mai multa incredere daca a fost verificat de banca dar eu nu vreau banii bancilor. In New York cand am fost in 2015 am platit peste tot inclusive garantia hoteliere cu card de debit.

meehi [14.01.17 21:45:14] »

@mcnegoita: Noi am folosit cardul de credit doar pt. plățile online pe care le-am făcut din țară -închiriat mașina, hotelul si apartamentul închiriat. Pt. restul cheltuielilor am folosit cash.

mcnegoita, meehi, Pami*
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, mini-circuite prin statele federației: