ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2014
ÎNSCRIS: 11.06.14
JUL-2014

Către satisfăcător

Nota generala 7

Pentru ca dupa ce ne hotaram asupra destinatiei de vacanta, alegerea locului de cazare este urmatorul punct fierbinte, m-am gandit sa scriu cate ceva despre impresiile cu care am plecat de la Hotel Platon Beach din Olympic Beach .

Am citit review-uri despre acest hotel pe diverse site-uri, n-am reusit sa-mi fac o parere, unii il catalogau ca "horror", altii "excelent" ca si raport calitate/pret, alti si-au mentinut o pozitie moderata.

Am facut rezervarea + plata cu 1 luna si ceva inainte de plecare (hotelul incaseaza 100% in avans). Ce mi s-a parut ciudat este ca: seara am rezervat, iar dimineata cand sa merg la banca sa depun banii surpriza: bancile erau inchise fiind Rusaliile. Am dat mail la hotel sa explic situatia, iar inapoi am primit un mail intr-o engleza dubioasa, de la insusi managerul hotelului, in care imi explica ca imi retine camera pentru cateva zile si ca pretul este de 85 euro/ camera 2 pers cu mic dejun inclus.

Asta in conditiile in care la intermediar pretul era de 70 euro/ camera 2 pers cu demipensiune.

In ziua in care am ajuns la hotel, era in jur de ora 10 dimineata.

Stiam ca check-in-ul este de la 12 in sus, insa m-am gandit ca au vreo camera de bagaje ceva asa c-am mers hotarata la receptie. La receptie nu era nimeni, dar ne-a vazut si a venit unul dintre ospatari (cum aveam sa aflu mai tarziu cine e). Am intrebat daca au un locsor unde sa las geamantanele pana la ora cazarii, iar tanarul, vizibil incurcat mi-a mai aratat inca o data cu degetul pe rezervarea pe care i-o fluturam eu, ca de 12 in sus se face check-in-ul.

Ca sa-l scuz, tot mai tarziu m-am prins ca nu stia engleza, insa cred ca din semne se intelegea ce doream.

In fine, fiind vb de doar 2 ore, am luat valizele si am plecat cu sotul la o cafea, revenind la ora stabilita.

Ne-am cazat imediat, nu cred ca a durat 5 minute.

Camera. Mica, dar am inteles ca si grecii, asemenea olandezilor, au tendinta sa construiasca camerele mici. Mobilierul era genul acela masiv, "butucanos" cam vechi, insa nu pot spune ca ma deranja chestia asta, doar nu-l luam acasa cu mine. In rest, pat de mijloc, noptiere, una scunda, una inalta cu oglinda si-un scaun, o masuta mica, inca un scaun langa ea si un minifrigider. Aer conditionat si un balcon mare, patratos unde putreai sa gasesti o masa dintr-un fier ceva, tot foarte greu (fereasca sfantu' sa dai vreun picior in ea), 2 scaune (din acelasi material). Erau cam ruginite si lasau ideea de murdarie.

Foarte important: nu eveau plasa = big problem pentru ca te mancau tantarii! La propriu.

Baia era , cum altfel, decat mica. Bateriile vechiute si ele, la chiuveta nu prea se-nchide apa, gresia si faianta, mai ciobite, mai patate cu silicon cred ca era.

Vederea din balcon: in fata aveam o mare parcare, in spatele parcarii era o cosmelie si un tarc cu oi, cand priveai in stanga era strada care ducea in afara statiunii, iar in dreapta marea.

Curatenia. Zilnic se stergea pe jos in camera, lenjeria nu mi-am dat seama cand era schimbata, sincer. Nici noi n-am mancat/ varsat lichide prin pat, iar doamnele de la curatenie intindeau asa bine patul de- aveai impresia ca lenjeria acum a iesit de la spalat/calcat.

Personalul. Nu prea am interactionat cu el… Erau 2 baieti imbracati la pantalon negru, camasa alba, iar in rest se purtau haine normale, cam ciudat sa-i vezi in blugi, cu tricouri largi. Unul dintre ospatari era mai prietenos, intreba la cina daca ne-a placut mancarea, daca a fost bun, de altfel cand am plecat l-am salutat, am dat mana, a fost ok. In rest parca erau roboti, isi vedeau de treaba fara sa schimbi cu ei vreo privire. O tipa ma enerva, toate cele 7 nopti/ 8 zile cand am stat acolo am vazut ca era non stop plictisita, obosita si irascibila.

Mancarea. Cam slabut. Nici eu, nici sotul nu suntem pretentiosi sau gurmanzi, insa cred ca se putea mai bine. La micul dejun, fara exagerare, acelasi lucru: cereale din malai si altele din ciocolata, miere, marmelata de cirese si de caise, unt, margarina (uneori isi facea aparitia si un bol de smantana), un cascaval de slaba calitate zic eu, si 1 sau 2 feluri de salam/ sunca, tot de calitate slaba si oua. In 2 dimineti au fost oua fierte si in restul de 5 dimineti oua prajite. Eu mai m-am descurcat cu cerealele, insa sotul are intoleranta la lactoza si din start 70% din ce era la bufet, nu putea manca. Nu am vazut o maslina la micul dejun desi eram in tara maslinelor, o rosie, un castravete, nimic de genul asta. Aaa, mai puneau cate un castron de pepene rosu.

Seara, erau numai salate, tot cam aceleasi: niste paste fainoase micute cu sos rece din ulei de masline si verdeturi 7 seri din 7, fasole (fie boabe, fie verde) 7 seri/7, “cuscus” 7/7, rosii si masline (dar astea nu in fiecare seara), frunze de salata. O data au mai pus o salata de sfecla rosie cu maioneza, de 2 ori au fost si ciorbe: de fasole, cealalta nu stiu ptr. ca n-am mancat. Desertul: pepene rosu, galben, prune, struguri sau nectarine (nu toate simultan, in fiecare seara un anume tip de fruct). Nectarinele ni le-a adus separat, pe o farfuriuta la masa, cate 2 de persoana.

Tot la cina, dupa ce mancai salatele alea venea felul principal. Acesta a fost diferit in fiecare seara, mai gustos si in porti pe care le mancai integral cu greu. Am avut: cotlet de porc si cartofi prajiti, chiftele marinate cu orez, snitel de porc cu piure, ardei umpluti, peste pane si cartofi la cuptor. Daca “picai” pe un fel care nu-ti placea, nu aveai alternativa. De baut, seara numai apa (dimineata erau cafea si 1 sortiment, maxim 2 de suc la dozator). Urat era faptul ca la masa de dimineata foloseau pentru suc niste paharele! Doamne, deci eu aproape ca le folosesc la pus tuica la mine acasa.

In sala de mese, seara, iar aveai de furca cu tantarii! In fata salii erau lounge bar fara geamuri, fara nimic, toti tantarii intrau cum voiam. Fara sa te dai cu Autan nu se putea. Eu si cu Autanul ala tot m-am procopsit cu muscaturi.

Ca parte buna: hotelul e foarteee bine pus. Iesi din hotel, dai de o bucata verde cu cativa palmieri unde e si statia de autobuz, apoi e plaja. Nu trebuie sa mergi printre stradute, nu nimic. Eu de pe plaja mergeau la toaleta numai in camera.

Sezlongurile se platesc separata, 2-3 euro, depinde. Un baiat de la hotel va poate servi, contra cost evident, cu racoritoare si ce doriti.

O alta parte buna era spatiul de relaxare din fata hotelului, masute si canapele albem flori peste tot, liniste, vedere la mare… Acolo beam dimi cafeaua.

O ultima observatie, noi in permanenta erau obositi si adormeam bustean noaptea, insa se aude zgomot destul de puternic: de la strada din apropiere unde trec masini, scutere. Pe latura cealalta a hotelului de la o taverna cu karaoke.

Concluzie: Dau nota generala 6,50 - 7. Daca mai calatoresc pe litoralul grecesc ma gandesc serios sa merg pe self catering si intr-una dintre multe vile albe si pline de flori.

Trimis de florinux in 25.08.14 11:58:13
Validat / Publicat: 25.08.14 14:27:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon (privind drept in fata)

[25.08.14 14:39:10]

benescu75
[25.08.14 15:36:13]

Dupa cum stie mai toata lumea de pe AFA, in grecia 90% din demipensiune e teapa. Asa ca ai patit ce pateste apropae oricine care merge pe varianta asta deci nu te considera cumva nedreptatita. Asta e situatia acolo. In rest pare ca ai avut un concediu destul de bun.

[25.08.14 15:48:46]

@webmasterX:

M-am uitat pe harta, pare ok. Coordonatele folosite sunt cele de jos, nu?

40°14'28.7"N 22°35'15.4"E

40.241315,22.587617

[25.08.14 15:58:43]

@florinux: cele găsite de noi sunt

40.24122900 N, 22.58763300 E - (neconfirmate încă)

Cele indicate de tine mai sus ar fi "mai" riguroase?

[25.08.14 16:00:15]

@benescu75:

Auzisem de problema cu demipensiunile. Am facut alegerea si din comoditate, sa nu stau sa-mi bat capul in fiecare dimineata unde si ce sa mananc.

Avantaj mie ca la hotel avand zilnic numai cereale si oua nu-mi lua mult sa ma hotarasc ce vreau

[25.08.14 16:06:31]

@webmasterX:

Nu-mi dau seama daca-s mai riguroase. Mi se pare ca nu-s mari diferente, eu le-am luat de pe Google Maps.

benescu75
[25.08.14 16:09:26]

@florinux: Foarte tare, si eu sunt comod din fire dar nu in Grecia .

benescu75, florinux
Alte impresii din această RUBRICĂPlaton Beach Hotel: