ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2014
ÎNSCRIS: 06.07.14
AUG-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Foarte nemulțumit

Hotel bunicel... mic dejun - bataie de joc

Prima data la Jupiter... cu emotii ca nu va fi ca la Mamaia si asa a si fost: (.

1. HOTELUL ESTE BUNICEL, curatenie ok (doar lenjeria, daca nu o dadeam noi jos nu ne dadeau alta, deci o lenjerie pt tot sejurul: - (), baia este dezamagitoare - cada de dus este de pe vreme lui Ceasca... patata de nu iti vine sa intri in ea. Se infunda mereu de la nisipul adus de pe plaja asta pt ca nu au un robinet/dus la intrarea in hotel sa te poti curata de nisip.

2. LOCUL DE JOACA - este pt. EXPOZITIE. Avand in vedere ca am luat cazare cu mic dejun am avut dreptul la 7 cupoane (7 nopti) de cate o ora fiecare sau contra cost 10 lei ora. Programul este de la 16-22, am prins zile cand era innorat si nu se putea sta la plaja... am fi stat acolo, dar era inchis... in alta zi la ora 5 am apelat noi la ei sa deschida si dupa o ora a aparut baiatul... deci la 18... Am ramas cu 4 cupoane nefolosite.

3. PLAJA. Am ales hotelul pt ca era aproape plaja... fiind cu copil mic, dar nu este practicabila, e neingrijita, murdara si miroase urat. A trebuit sa mergem la plaja mare care nu e f departe, dar noi faceam 15 min cu copilul...

Despre plaja (mare) Kiss fm - pretul la sezlonguri ffff mare 40 lei 2 sezlonguri, anul trecut la mamaia era 30 lei, in Grecia anul acesta 5 euro... deci un jaf.

4. MICUL DEJUN - ATENTIE - NU LUATI MIC DEJUN LA EI - ESTE O BATAIE DE JOC. Este adevarat ca nu pot compara micul dejun cu anii anteriori cand am fost la 4 stele la Mamaia dar nu ma asteptam la asa ceva:

-branza feta vegetala de cea mai proasta calitate de care nu se prea atingea nimeni

- cascaval taiat feliute subtiri... daca prindeai erai fericit, de obicei aduceau 6-10 feliute din jumate in jumate de ora

-rosii la greu

-castraveti la greu

-oua fie fierte, fie omleta plina de ulei, fie fripte tot inontand in ulei, niciodata mai multe feluri in aceeasi zi

-mezeluri cam 4 feluri de f proasta calitate care tot asa erau aduse pe rand, cu taraita

-iaurt Danone simplu si cu fructe tot daca aveai noroc il gaseai sau le cereai ospatarilor si veneau cu 4 buc, nu mai mult

- unt vegetal: -) (daca te uitai la ingrediente vedeai ca este vegetal)

-gem cu polonicul, cel mai probabil cel din galeata

-ceai 2-3 feluri

-lapte (nu in fiecare zi)

-cereale... adica fulgi de porumb si cateodata bobite cu cioco

-se intampla sa ai norcul sa gaseti cateva clatite f proaste la gust sau chec

- lubenita la micul dejun ?!!! si cateva mere

- aaa..., si sa nu uit de suc... santal cica... adica Giusto la 2 litri care se turna intr-un stativ pe care scrie santal, o doamna a facut scandal ca niciodata cand vrea suc nu este si ca in fiecare zi trebuie sa ii roage sa aduca, de fapt asa se intampla cu toate felurile de mancare... tavile erau mai tot timpul goale... recunosc, noi suntem precauti cu ce mancam si pretentiosi, dar nu ma suparam daca din toate cele enumerate mai sus se gaseau in cantitati suficiente pt toti clientii si nu sa te duci si sa tot verefici daca au mai adus.

Programul micului dejun este de la 7-la 9,30... noi mergeam pe la 8 sau mai tarziu, poate cei care mergeau la 7 aveau din toate felurile... dar in concediu nu vreau sa imi pun ceasul sa sune pt md -ul lor plin de e-uri.

La ora 9,30 nu mai gaseai nimic... totul se strangea, ma rog nu era mare lucru de strans: -).

Concluzia mea este ca la Mamaia e mult mai bine... si cu putin efort gasesti cazare la acelasi pret (anul trecut cu aceeasi bani am fost la Mamaia hotel de 4 stele in conditii de lux) deci se poate...

5. RESTAURANT - ce recomand este ANTIK f frumos amenajat, mancare buna multa si pret bun...

Daca mergeti la Jupiter am inteles ca la Cometa, care are 2 stele, este similar cu Meteor, au aceeasi intrare, ma gandesc ca preturi mai mici.

Trimis de d_aia in 24.08.14 20:46:22
Validat / Publicat: 24.08.14 21:46:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Mamaia, h modern, h malibu

VIZUALIZĂRI: 3003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (d_aia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cada veche si infundata

[24.08.14 21:46:44]

@d_aia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[24.08.14 23:54:44]

@d_aia: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[16.07.15 09:57:08]

Spune-mi si mie unde ai stat la Mamaia la 4 stele la pretul de la Meteor ca sa ma duc si eu?

Eu am luat aici la EB cu nici 900 lei pentru 7 nopti in full sezon in August (o sa revin cu impresii si poze). In Mamaia nu gaseai nici la 3 stele la acest pret sau macar apropiat.

Oricum, in Mamaia nu mai calc pana cand nu se linistesc cu muzica la maxim de la "clubuletele"/terasele de pe plaja, muzica ce ne zdrangane in creieri toata noapteade sar geamurile hotelurilor.

d_aiaAUTOR REVIEW
[17.07.15 00:03:17]

@gdm - In 2013 am fost la Hotel MALIBU, din 24.08 platesti 5 si stai 6 la 1260 lei cu mic dejun. E adevarat ca acum au ridicat si ei preturile... nu mai este asa ieftin. Hotelul este primul dinspre Constanta si era liniste calitate ce sa mai vb.

In 2012 fusesem la H. Modern in centrul statiunii, acolo era galagie.

Anul asta am vazut oferta faina la Mamaia hotel Aurora, dar nu mai vrea sotul - tot legat de galagie, aveau preturi bune dupa 15 august cu o noapte gratuita la 1460 6zile+1 gratis, cu mic dejun.

Pretul platit de tine la Meteor e f bun, noi luam cu o luna inaine de plecare si am dat anul trecut 1260 lei plus ac, Daca vrei aer conditionat in camera se plateste 18 lei / zi. Daca aveti si mic dejun mergeti pe la 8 sa prindeti ceva sau si mai repede ca e saracie maree.

Ce ne-a mai deranjat la METEOR - LOCUL DE JOACA CARE ERA MAI TOT TIMPUL INCHIS, NOI FIIND CU CAPILUL MIC...

Un sejur frumos va doresc, noi anul asta incercam Neptunul si sper sa fie ultimul sejur petrecut in tara.

[17.07.15 00:07:49]

@d_aia

In 2013 am fost la Hotel MALIBU [... ] In 2012 fusesem la H. Modern in centrul statiunii

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

anca.rebecca
[15.08.15 10:56:46]

@d_aia - Timp de trei ani consecutiv am ales sa petrec concediul in statiunea Jupiter, iar anul trecut in 2014, ca si locatie de cazare am ales hotel Meteor. Ca si cazare ne-am simtit confortabil, camere spatioase, pat matrimonial mare, dar la capitolul curatenie, asa cum si tu ai mentionat, a trebuit sa cerem noi cameristei schimbarea lenjeriei caci aceasta... uitase sa o faca.

Scriu acest ecou ca un zambet la amintirea micului dejun pe care l-ai descris atat de fidel.

Ne trezeam de dimineata la ora 7 ca sa mergem la restaurant, tocmai pentru a mai prinde ceva produse si pentru a justifica cheltuiala facuta la achizitionarea biletului cu mic dejun bufet suedez inclus.

Un mic dejun saracacios si ca prezentare si ca diversitate... tavite cu doar cateva feliute stravezii de branza, cate foarte dar foarte putin din fiecare sortiment de mancare, astfel incat atunci cand ajungeai sa te servesti te gandeai evident si la cei ce asteaptau la rand in spate... sa prinda si ei cate o felie de branza ... bolurile cu gem din care serveai cu polonicul... daa ne-am amuzat pe banii nostri, desigur.

Dozatorul de suc se umplea la deschiderea restaurantului, suc de proasta calitate... iar atunci cand dozatorul se golea, ghinion pentru cei care abia soseau la masa si care ar fi dorit un pahar de suc pentru copil... dupa foarte mult timp mai catadicseau ospatarii sa aduca suc.

Ma amuzam de seful de sala (cred), un domn mai in etate... era singurul care muncea si se agita continuu, ca sa zic asa... el analiza tavitele si concluziona daca este cazul sa mai aduca 5 felii de branza sau nu... el aducea mancarea de la bucatarie sau ducea tavile goale... cat despre ospatari erau o armata dar se miscau in reluare sau nu se miscau (fie serveau si ei cafeaua, fie schimbau impresii cu turistii pe la mese). Sa tot fii ospatar la hotel Meteor.

De la experienta micului dejun la Hotel Meteor din 2014, am hotarat sa nu mai achizitionez sejururi la mare cu masa inclusa.

Anul acesta am ales vecinii - hotel Cometa, camera dubla superioara, camera ok spatioasa, curata cand ne-am cazat, mobilier simplu dar nou, pat mare cu saltea super confortabila... dar si aici camerista a "uitat" sa schimbe lenjeria de pat si ar fi trebuit sa o faca la un sejur de 7 nopti, nici nu am mai cerut caci am avut parte de o camerista suparata pe viata, prosoapele o singura data le-a schimbat cand i-am cerut noi si nu din initiativa ei.

Ne-a placut hotel Cometa mai putin persoana de la curatenie.

[15.08.15 10:59:09]

@anca. rebecca

iar anul trecut in 2014, ca si locatie de cazare am ales hotel Meteor.

[19.08.15 08:31:52]

@d_aia - Ca sa iei mai ieftin incearca in prima sesiune EB care este prin NOV/DEC si poti sa primesti 40-50% reducere. Din fericire ne-am hotarat devreme unde mergeam vara - cu ajutorul colegilor AFA - si am reusit sa luam biletul pe... 30 dec .

La Meteor nici nu ai nevoie de AC daca iei camera cu vedere spre nord unde nu bate soarele deloc iar pretul de anul acesta era 20 lei/noapte. Voi reveni cu un ecou putin mai incolo.

Ca sfat general: daca nu stii sigur ca primesti mancare buna si indestulatoare atunci cauta pe la mai multe agentii pana o gasesti pe cea care poate face rezervarea fara masa. Noi asa procedam de fiecare data.

Pentru anul viitor ne gandim tot la Jupiter (in sfarsit am reusit sa dormim noaptea in concediu oameni buni!) sau Mamaia dar mai spre sud, undeva dupa Victoria sau Flora fiindca am auzit ca acolo nu sunt atatea surse de zgomot ca in centru sau nord.

[19.08.15 08:34:48]

@anca. rebecca - La Meteor s-a aspirat si facut curatenie zilnic, prosoapele au fost schimbate zilnic si doar la lenjeria de pat a trebuit sa le reamintesc ca nu au schimbat-o dar s-a rezolvat in 10 minute. Au fost extraordinar de saritori, de zambitori si de serviabili cu turistii.

anca.rebecca, d_aia, gdm
Alte impresii din această RUBRICĂMeteor Hotel [Jupiter]: