ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2014
ÎNSCRIS: 30.07.12
JUL-2014
3 AD. + 2 COPII -- v: 4 ani si 1 an

Grifid Arabella

Nu am vrut neaparat sa scriu acest review deoarece am considerat ca sunt destule review-uri pozitive pe care le-am sconsiderat elocvente dar dupa cele 3 noi postari negative din aceasta vara am considerat oportun acest review pentru a lamurii unele aspecte de la Grifid Arabella.

Nu mai comparati Bulgaria cu Romania si invers deoarece mentalitatea oamenilor e aceasi in general, fiecare doreste ceva pentru el, sa castige bani usor, isi vede propriu interes. Comparatiile cu Turcia din nou nu isi au rostul deoarece nimeni nu compara Turcia cu Dubai, Cuba, Dominicana, Seychelles, Thailanda, …

Haideti sa ne raportam intotdeauna la banii pe care ii platim raportat cu serviciile oferite de respectiva locatie. Si eu sunt uneori dezamagit de serviciile hoteliere si de aceea incerc sa aleg dintre acelea care isi merita banii. Incerc sa evit litoralul romanesc pentru ca aici chiar nu mai e nimic care sa merite apreciat in comparatie cu vecinii nostri bulgari.

Sa las totusi discutiile care nu au legatura directa cu Grifid Arabella si sa expun cum a fost situatia noastra la acest hotel.

RECEPTIA:

Am ajuns la aproximativ 11:20, am parcat masina in fata hotelului si ne-am dus direct la Receptie sa vedem daca putem fii cazati. Dupa o verificare a rezervarii, camera noastra nu era gata dar ni s-a ofeit contra sumei de 20 Leva / camera bratariile de culoare aurie pentru adulti si cele albe pentru copii, avand acces la bar cat si la masa de pranz care se servea intre orele 12:30-14:00.

Pentru a putea servii masa de pranz la plecare a fost nevoie sa platim din nou taxa de 20 leva/camera. Tinand cont ca in ziua respectiva era Gala Diner si cand serveai masa de pranz ti se repartiza tura in care vei servii cina (18:30 sau 20:15) am fost nevoiti sa le aratam bonul cu care am platit pentru pranz chiar daca aveam bratariile, fara a fi nevoiti sa incurcam pe cineva care va ocupa camera in care am fost noi cazati.

CAMERA:

Dupa ce am servit masa ne-am intors la receptie pentru a prelua camera care intre timp fusese pregatita. Am avut o camera dubla deluxe cu vedere la mare (un pat matrimonial, 2 single (paturi cu saltea, nu canapele) si un patut de copii noi find 3 adulti, un copil de 4 ani si unul de 1 an). Camera era la etajul 5 si era exact ca si aceea din prezentarea de pe site-ul Grifid Hotel. Televizor LCD, minibar cu 2 sticle de bere, o sticla de cola si una de portocale 0.2 l marca bulgareasca si o sticla de apa plata de 1 litru incluse si care se suplimentau in fiecare zi.

Camera era curata si cu aer proaspat, doar era renovata din 2013, balconul cu masa si 2 scaune de plastic, uscator de haine.

In camera era interzis folosirea fierului de calcat, de aici problema unora cu tariful pentru calcatul hainelor. Probabil pe fumatori ii deranjeaza acelasi lucru in spatiile unde fumatul este interzis.

Seiful era unul destul de vechi, cu cheie si cu plata. Puteai sa depozitezi la receptie orice lucru de valoare fara niciun cost. Nu s-a furat nimic din camera si nici nu am auzit pe cineva sa se planga de acest lucru.

Nu am vazut toate camerele din hotel dar cate am avut ocazia sa le vad toate aratau bine si erau renovate.

INTERNET:

Singurele zone in care era free era in zona receptiei, lobby bar, night club, si putin pe terasa din fata barului. Acest aspect este mentionat din nou pe site-ul hotelului si nu cred ca este un incovienent asa de mare lipsa acestuia in camera. Nu ma duc in concediu sa stau doar pe internet, si sincer folosesc internetul in general toata ziua. Cine nu poate traii fara internet in concediu ori plateste tariful impus de hotel sau foloseste datele pe roming al caror tarif s-a resdus de la 01.07.2014 la preturi de bun simt. Eu am avut internet cu 8 euro centi / 1 Mb si nici nu am fost legat de zona de acoperire wi-fi a hotelului.

Pentru cei care isi petrec concediile in Turcia cred ca nu sunt o problema aceste tarife.

MANCAREA:

RESTAURANTUL principal este clasificat la 3*, deci nu aveti pretentii peste aceasta clasificare. Pentru cele 3* ale restaurantului principal eu consider ca mancarea a fost chiar gustoasa, nu o pot insa clasifica la mai mult de atat.

In prima zi am fost putin suparati pe mancare deoarece nici la pranz si nici seara nu au servit pui, iar pentru copil ne-a fost greu sa ii putem da ceva sa manance pe gustul lui. In zilele urmatoare lucrurile au fost ok.

RESTAURANTUL principal era imparti cam in 5 zone distincte.

MIC DEJUN:

ZONA cu salate, rosii, castraveti, morcovi, ardei, masline, muraturi, branzeturi, mezeluri, …

ZONA cu mancarea gatita: puteaii servii: oua prajite, fierte (7 sau 10 minute), punch, papara, ompleta (facuta separate in 2 zile ca si produs special), bacon prajit, cremvusti fierti, carnaciori prajiti, ceva terci de cereale (zic eu gustos), cat si nelipsitele clatite americane.

ZONA cu paine: gaseasi cam tot ce iti doresti, in special imi placeau chiflele cu verdeturi sau ceapa pe care le faceau atunci calde si pe care iti venea sa le mananci goale.

ZONA cu dulciuri: puteai servii cereale cu lapte, gemuri, miere de albine.

ZONA cu fructe: erau cam 4-5 tipuri de fructe, banane taiate, portocale, grapefruit, mere, nectarine, …

In aceasi zona era un bucatar care prepara la fiecare masa cate ceva SPECIAL. La micul dejun a preparat clatitele clasice, omleta si ceva sucuri.

PRANZ:

ZONA cu mancarea gatita: carne miel, porc, vita, pui, peste (PANGASIUS – aici am si eu de reprosat deoarece nu consider ca este un peste care ar mai trebui sa fie vandut/servit nicunde), iepure, curcan, dar intr-o combinatie de maxim 3 tipuri la fiecare masa.

ZONA cu paine: puteai servii paste, pizza.

ZONA cu dulciuri: prajituri, torturi, pepene verde si galben. In aceasi zona erau si supele, 2 la numar, o ciorba si o supa crema.

Bucatarul care prepara ceva SPECIAL ne-a delectate cu niste creveti f. f. f. mici si ceva legume la gratar. (o sa ii duc dorul …)

CINA:

Cam in stilul de la pranz, insa aici nu mai intru in detalii deoarece cina am servit-o doar de 2 ori in restaurantul principal, restul de 5 seri am servit-o in restaurantele A la Carte din cadrul hotelului.

Meniul pentru pranz si cina era afisat la intrarea in restaurant, deci stiai la ce sa te astepti de la masa care urma sa o sevesti cu cateva ore inainte. Cina avea in special cate o tematica in fiecare seara (mediteranian, asiatic, …).

Chiar in ziua in care am plecat a fost Gala Dinner care se repeta odata la 10 zile.

Restaurant Snack: functiona intre orale 10:00 si 17:00 si puteai servii pe intervale orare anumite tipuri de mancare.

10:00-12:00 – mic dejun continental (mezeluri, branza, rosie, castraveti, dulceata, miere) iar de la dozataore cafea sucuri, apa plata tot timpul.

12:00-17:00 - sandwichuri, hot dog, burgari.

12:00-14:00 – kebab

14:00-17:00 – clatite cu dulceata, ciocolata, miere, zahar

La dozatoarele de aici era cea mai buna cafea, pot sa spun singura care avea gust.

Restaurantele a la carte: Italian, Asiatic si Bulgaresc

Aici este cireasa de pe tort, unde mancarea este desavarsita ca la un restaurant cu specific de 4* +.

Am avut placerea sa servesc cina de 2 ori la Italian, de 2 ori la Asiatic si odata la bulgaresc.

Mancarea nu o sa insist pe ea, ci o sa atasez poze cam cu tot ce a fost pe acolo in meniu. Pozele vorbesc de la sine.

Pot sa spun ca mancarea de la bulgaresc nu mi-a placut deoarece era bazata pe tocane destul de grase/uleioase, mult diferite de mancarea traditionala pe care o servesc de obicei la restaurantele si tavernele bulgaresti.

In schimb mancarea de la restaurantul Asiatic si cel Italienesc m-au incantat.

PLAJA:

Se afla la o distanta de 3-5 minute de iesire din spate a hotelului. Trebuie caborate aproximatix 30 de scari, lucru care nu poate fii reprosat nici macar de parintii cu copii, eu fiind cu un copil de 4 ani si unul de 1 an.

Sezlongurile, saltelele si umbrela le-am avut incluse in pretul camerei.

ATENTIE: sunt incluse doar la camerele deluxe cu vedere la mare, in rest se platesc cu aproximatix 20 leva/zi pentru un pachet de minim 7 zile, pretul poate urca pana la 30 leva pentru o singura zi.

Plaja in schimb nu era ingrijita, dimineata era plina de resturi (sticle de bautura, PET-uri, …). Baiatul care se ocupa de plaja era departe de un adevarat administrator. Comparativ cu Albena unde nisipul era curatat in fiecare seara cu tractorul si cernut cu plasa atasata acestuia.

Aici trebuia sa iti cureti singur sezlongul si salteaua.

PARCAREA:

Din fata hotelului costa 20 leva/zi dar dupa cum spune si proverbul “nu e prost cine cere, e prost cine da”.

Langa hotelul Arabella este hotelul International 5* (Casino) care are o parcare private cu 12 leva/zi si unde poti sa iti faci abonament pentru 5-7 zile la doar 60 leva. Aceasta parcare este lipita de zidul hotelului Arabella, deci poti spune ca este parcarea de la hotelul tau :), iar pretul ajunge sa fie daca iti iei un abonament pe 7 zile aproximativ 8.5 leva/zi.

Parerea mea este ca unii in loc sa caute preferea sa critice. Nici nu ma mir ca parcarea de la Arabella era plina de masini de Romania.

Daca nu am vrut sa folosesc parcarea lor nu am fost taxat pentru ca am stationat 2 ore in parcarea lor pana am dus bagajele in camera (de la momentul sosirii pana cand camera a fost gata)

La plecare am parcat din nou, chiar am blocat cateva masini deoarce nu mai erau locuri libere. Singura conditie a fost sa nu plec din parcare, in cazul in care este nevoie sa mut masina sa nu astepte nimeni dupa mine, totul fara bani. Dupa ce am pus toate bagajele in masina am parcat din nou masina in parcarea de la Hotel Internatinal unde a ramas pana am servit masa de pranz.

PERSONALUL:

RESTAURANTE:

Erau peste tot si tot timpul doreau sa te ajute (sa iti gaseasca o masa corespunzatoare cu numarul de persoane care eram, sa ne umple paharul sau sa ne mai aduca ceva de baut la restaurantele a la carte).

BAR:

De multe ori mi-a fost teama dupa ce am citit review-urile unora sa nu fiu tratat diferentiat fata de nemti (hotelurile de obicei fac parte din lanturile hotelurilor detinute de nemti) dar de fiecare data am fost tratat corespunzator, civilzat si zambitori. Cei 5-6 baieti si fata de la bar au fost tot timpul foarte draguti, ne-au onorat cu placere orice comanda, inclusiv fiicei mele de 4 ani care a ajuns sa mearga singura dupa suc.

Despre calitatea berii la draft nu ma pot pronunta daca este slaba, tare, indoita cu apa deoarece nu am consumat.

Alcoolul cu siguranta nu era fin cum sunt unii obinuiti sa bea, dar daca doreai o bautura mai concentrata in grade o puteai cere. Eu am vazut cand un cocktail s-a transformat in jumatate de pahar vodka si restul suc la cererea unui client.

“Din pacate” cand am fost noi nu mai erau bilete de ordine la bar si sa intamplat sa te mai sara randul fata de un client sosit mai tarziu sau sa fii tu servit inaintea celor care deja asteptau. Ni s-a cerut chiar scuze pentru “lipsa biletelor de ordine”, acest lucru fiind nevoie doar romanilor deoarece ceilalti intelesesera acest lucru.

Nu a existat vreo diferentiere intre clienti, decat probabil fata de unii care nu stiu sa se comporte si atunci sunt sigur penalizati de barmani.

RECEPTIA:

La receptie in jurul orelor de varf erau 3 domnisoare si seful Receptiei care pot sa spun ca era putin mai intepat. De fiecare data cand am dorit ceva am fost servit fara discutii.

Am avut 2 cartele care s-au demagnetizat si au fost inlocuite fara probleme si fara costuri suplimentare.

Daca am vrut sa rezerv un teren de tennis nu a fost o problema.

Nu ne-a taiat nimeni bratariile chiar daca am intrebat acest lucru. Le-am taiat noi dupa ce ne-am cazat la celalalt hotel si ne deranjau 2 bratari.

MENAJERA:

Cu siguranta nu a inteles un cuvant din ce i-am zis dar nu a ramas lucru nerezolvat dupa ce i-am aratat de ce am nevoie (prosoape suplimentare, aspirat balconul si mocheta, sters pe jos in baie chiar daca deja facuse curatenie in camera iar noi am facut dus dupa aceea)

ANIMATIE:

Chiar daca de multe ori pareau neprofesionisti in ceea ce faceau, copii mai ales erau incantati de activitatiile pe care le desfasurau impreuna (la Club, in piscina sau pe scena)

SALVAMARI:

Nu am ce sa zic de ei deoarece nu am avut nevoie de ajutorul lor si nici nu am remarcat sa fii avut cineva. Erau prezenti tot timpul la piscina interioara si exterioara.

Trimis de mateicip82 in 24.08.14 12:26:56
Validat / Publicat: 24.08.14 13:03:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mateicip82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Arabella Hotel:

• pagină generată în 0.031720876693726 sec