ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2014
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2014

Cascada Dimosari

In acest week-end avem “averse de se ploaie si grindina”, cerul e inorat, ba e chiar gri-murdar, asa ca voi sta acasa si-voi incerca sa scot de la naftalina amintirile colorate din Lefkada. Pai de ce mergem noi in concediu? Ca sa uitam atat de repede ceea ce-am vazut si am simtit si ne-a facut placere? Concediile insorite sunt un remediu excelent pentru zilele ploioase. Si poate imi mai salt si eu un pic moralul, care la mine, in orice week-end ploios, scade la cote de avarie. Sunt o fiinta helio-dependenta.

Schimb de informatii pe plaje

Balacindu-ne pe plaja Milos din Lefkada, loviti de plin de valurile apusene ale insulei, ceea ce se numeste “talasoterapie” si care, pe langa o senzatie de bucurie iti produce si o activare a circulatiei periferice, ne-am imprietenit cu o familie din Pitesti. (Singura bataie ce-mi face mie placere, este atunci cand sunt batut de sus in jos de razele soarelui si din fata, de valurile marii). Ei erau cazati in Lefkas. I-am intrebat. “In afara de port si bazar, specifice oricarei localitati mai mari din insula, ce mai e interesant de vizitat in capitala? ”... “Nimic”, mi-au raspuns ei, “A, ba nu!... in apropiere e o manastire, Faneromeni, e superba! ” Si intr-adevar, in afara de niste strazi lungi si fara noima, Lefkas, nu mi-a parut un oras prea grozav. Apoi, ne-au intrebat si ei pe noi, ce mai e de vizitat in Nidri, in afara de port si bazar? “Pai, daca urcati pe o esplanada, numita “Belavista”, aflata, le vreo 2 Km de oras, spre Perigiali, veti vedea intreaga panorama a portului si golfului Nidri". Orasul vazut “de sus”, e superb!...

Portul Nidri

In port si mai ales in golfurile adiacente sunt adapostite zeci sau chiar sute de “iahturi de placere”, mai mari sau mai mici, ale bogatilor lumii, mai ales englezi, italieni, nemti sau nordici, care pe perioada vacantei sau la pensie, dupa o viata intreaga de “munca cu camera video deasupra capului”, si-au permis “un mic yaht second-hand” de vreo 100.000 de euro. “Laguna iahturilor” din Nidri, e-o zona excelenta, ferita de vant, valuri mari si furtuna, si nu e singura din insula.

Avantajul acestui mijloc de petrecere a vacantelor (yahtul), un adevarat “apartament plutitor”, fata de cabana noastra clasica de la munte sau de la mare, este mobilitatea. Poti sa-ti alegi din timp clima si portul in care vei inopta. Un yaht mi se pare mai avantajos sau cel putin egal, ca utilitate, cu o rulota, care iti dau o mare posibilitate de miscare si e economic. Banii ce i-ai dat pentru achizitionarea lui, se amortizeaza in vreo 10 ani de concedii. Pentru acest vaporas, se plateste fara-ndoiala o “taxa de port”, dar, vai cate placeri iti ofera un yaht, ancorat in Elada. Grecia are o mutime de insule pe care, catinel, catinel, le poti vizita pe rand, una dupa alta... Asadar, le-am recomandat amicilor nostri, sa nu rateze aceasta imagine panoramica a orasului, a portului si a lagunei din Nidri.

Cascada

Al doilea obiectiv important, un “satelit” al orasului Nidri, este cascada Dimosari. Drumul pana acolo, il veti gasi usor, chiar in bazarul din Nidri exista 2 indicatoare “To waterfalls”, mergeti o vreme in directia indicata, ajungeti la soseaua de centura a orasului si acolo, mai intrebati lumea, sunt cateva cafenele si oricine poate sa va indice drumul spre “cascada” sau “stadion”, aflat langa cascada. Urmati un drum cu multe livezi de lamai si vile de lux dar si cu unele mici si abandonate sau inchise, lamaile cad pe drum sau in curtile oamenilor, nu le ia nimeni, poarta e deschisa, va puteti autoservi, altfel putrezesc pe pamant sau sunt calcate de masini.

De pe “aleea lamailor” veti ajunge, dupa vreo 4-5 km de mers pe jos (aprox 40-50 de minute in pas normal) la o taverna (pana aici se poate ajunge si cu masina in cateva minute), taverna e destul de aglomerata si se afla chiar la intrarea in micul canion al cascadei, plin si el de lume. Totul e bine amenajat pe-aici, urci pe niste scari de piatra, ai si balustrade de sprijin pana la cascada. Treci pe sub o poarta din calcar si auzi deja zgomotul cascadei. Care e superba. Cascada se varsa intr-un mic lac, unde poti face baie. Apa e limpede si destul de rece dar exista destui curajosi. Toti cei care ajung aici, se fotografiaza langa cascada sau langa lac, sunt amintiri de neuitat.

Valurile Lefkadei

Nu zic ba, Lefkada, e-o insula grozava, mi-ai placut si “turul celor 7 insule” cu vaporasul, tur in care am fost purtat printre personaliatile lumii ce au avut legatura cu aceste insule (Onassis, Ulysse, Nicolas Cage, Sapho sau Giorgio Armani), mi-a placut si turul “auto” al insulei, unde am descoperit locuri unice, mi-a placut si orasul Nidri dar daca as mai merge odata in Lefkada, m-as caza undeva in partea de Vest a insulei (poate la Agios Nikitas), adica in “Vestul salbatic”, acolo unde sunt cele mai spectaculoase si virgine faleze si plaje si cele mai mari valuri, adevarate mini-tsunami-uri, pe care nu cred sa le mai intalnesti si in alte insule grecesti. Eu chiar as numi Lefkada “insula valurilor uriase”. Oare aceste "valuri gigant", exista ele si-n lunile iulie sau august, sau au fost ele comandate de zeul Neptun, in mod special, doar pentru mine, numai in iunie, ca sa am ce scrie pe AFA?

@Web, te rog clipul... https: //www.youtube.com/watch?v=cptjFcOgteE

Trimis de dorgo in 24.08.14 11:25:11
Validat / Publicat: 24.08.14 12:53:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Ooo! , pai, de-aici Italia nu mai e departe, pacat ca mi-am uitat fiolele de Red Bull acasa!

[24.08.14 12:50:21]

alinafulg
[24.08.14 15:25:21]

@dorgo: Am fost in Insula Lefkada in urma cu doi ani, la sfarsit de august. Valuri foarte mari am prins doar la Kathisma, era si vant destul de puternic. M-am felicitat pentru ca am ales cazare in Nidri, pe malul marii chiar langa port, deasupra Tavernei Mamamia. Din pacate nu am apucat sa vedem cascada Dimosari, am mers in fiecare zi la o alta plaja in vestul insulei.

Dabator
[24.08.14 16:46:57]

@dorgo: Să recunoaștem că susnumita cascadă e interesantă doar ca scop în sine, nu că ar fi foarte impresionantă. După mine este în aceeași categorie cu Turgut Selalesi. Doar că turcii și grecii știu să vândă fiecare piatră și fir de apă. Nu prea înțeleg de ce în România nu se poate face asta...

O plimbare ca la munte la 10 km de plajă nu poate fi decât foarte interesantă. Mai ales că până la cascadă trebuie să mergi ceva și pe jos. Iar lămâii și portocalii de pe drum fac călătoria mai plăcută.

La Kathisma am intrat în apă până la glezne și m-am trezit cu valuri până peste cap.

dorgoAUTOR REVIEW
[24.08.14 17:04:34]

@Dabator: asa este, dar pentru cei ce stau in Nidri si au epuizat cam toate atractiile locului, adica bazarul din centru, plimbarea in port, de care te saturi repede, pt. ca preturile la taverne sunt cam mari, terasa Belavista si croazierele pe mare, poate si golful Vlicho, (alt golf plin cu yahturi) ramane varianta "cascada", ca o plimbare de seara de 2 ore... pentru amatorii de senzatii tari, poate fi vorba si de o baie in lacul de sub cascada sau chiar un dus sub cascada... cel mai castigat din toata afecerea asta cu cascada, este patronul tavernei de la intrarea in mini-canionul cascadei, care are mereu clienti, e-o zona cu aflux mare de turisti...

dorgoAUTOR REVIEW
[24.08.14 22:44:48]

@all... in sfarsit, am gasit un videoclip cu cascada Dimosari... youtube

alinafulg, dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nidri și împrejurimile: