ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2014
AUG-2014

Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Hoţie pe faţă la terasa grecească Nikos din zona Cazinoului din Mamaia

Voi face mai multe review. uri, deci o sa incerc sa fiu scurt si concis.

Evitati sa mergeti sa mancati sau sa beti la terasa Nikos din Mamaia, dragi concetateni romani, fiindca cei de acolo va vor fura pe fatza.

Ne am decis intr o seara sa mergem sa mancam o salata. Eram doua persoane, eu si prietena mea. Era galagia naibii ca trebuia sa tzipi de peste masa sa te auzi cu persoana de langa tine, canta o trupa greceasca de iti rupea urechile.

Am comandat doua salate, una greceasca pt mine si una cu rucola pt prietena mea, salatele minuscule si preturi de ti bubuie capul, 19 respectiv 17 ron si doua lipii grecesti care pe meniu costau 2 lei bucata. Apa nu am baut, fiindca era 8 lei o sticlutza de 250 ml si nu fur banii, plus ca bausem destule lichide pana sa ajungem acolo.

Dupa ce am mancat, am decis sa cerem nota fiindca oricum era destul de tarziu, si stiam ca am consumat de fix 40 ron + ca aveam de gand sa las bacsis 5 ron, deci pregatisem 45 ron. Cand colo, ce sa vezi, vine nota de plata, iar pe nota, pe langa salate care aveau pretul din meniu, lipiile erau trecute cu 3 lei bucata, in loc de 2 lei cat scria in meniu, deci in loc de 4 lei ambele, erau 6 lei amandoua. Cand am vazut magaria am decis sa cer un bon fiscal si nota de plata sa mi o aduca inapoi pt ca mi. o luase odata cu bancnota de 100 ron ca sa mi aduca restul. Mare mi a fost mirarea sa observ pe bonul fiscal ca imi trecusera 3 lipii de cate 2 lei ca sa si justifice cei 6 ron din dreptul celor doua lipii de pe nota de plata.

Huuuuuuuua, RUSIIIINEEEEEEE [...] CA SE PRETEAZA LA ASTFEL DE FURACIUNI, isi strica reputatia ca sa fure 2 lei la nota de plata. Nu am mai zis nimic, mi s a facut pur si simplu scarba de ei, le am dat 42 de lei si nici un leu in plus si am plecat. Imi imaginez ce fac cu cei care vin sa consume de 100 ron sau 2 3 sute... jaf la drumul mare. Niste nesimtitzi, a fost prima si ultima data cand am mai pus piciorul pe terasa lor, daca se preteaza la marlanii d astea.

Huuuuuuua inca o data si EVITATI SA MERGETI LA Terasa Nikos din Mamaia. Huooooooo, hotziiiiii, RUSINE SA LE FIE.

Ca sa nu mai zic ca nu am auzit pofta buna sau sa va fie de bine si cand am rugat un chelner care se plimba pe acolo in pantaloni trei sferturi sa ne aduca o olivieraa s a uitat ciudat la mine de parca i o cerusem pe nevasta sa si a adus o in cele din urma dupa ce mancasem mai bine de jumatate din salate, dupa vreo 10 minute.

Execrabil locul, evitati, chiar daca se aude muzica live, nu picati in plasa lor. Mai si zambea pe sub mustati, la plecare, chelneritza care ne servise, de parca incerca sa ne spuna ,,V am facut de 2 lei, fraierilor!!! ''. Rusine sa le fie ca la ce preturi umflate cu pompa au, mai si jupoaie clientul umfland nota de plata.

Nu ma fac 2 lei, dar gestul este mizerabil. Si salatele au fost seci, apropo, nimic iesit din comun. Evitati!!!

Trimis de speedeu in 22.08.14 14:43:44
Validat / Publicat: 22.08.14 19:43:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (speedeu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.08.14 20:14:30]

Îmi pare rău să aud ceea ce ai pățit. În urmă cu vreo 3 săptămâni am trecut pe la această terasă și am cumpărat gyros (e adevărat, pentru acasă), care a fost excelent. Gustul mâncării însă nu scuză... cum să-i spun? Idioțenia unor așa -ziși comercianți, care pentru un leu un plus se fac de circ... Site-ul ăsta-l citește foarte multă lume, așa că... Păcat, poate cel ce a investit acolo nu știe de chestia asta, sper să ajungă să citească...

Data viitoare când trec pe acolo, o să am grijă la buzunare... Mai știi?

[22.08.14 20:25:13]

Pe de altă parte, nu mergi la o chestie specific grecească să iei două salate... scuză-mă... dar chiar nu e prea potrivit... If you know what i mean...

celeste
[22.08.14 22:40:50]

Cred ca nu ai nimerit terasa potrivita pentru 2 salate...

[22.08.14 22:44:24]

@johnnyredlabel, @celeste: e, depinde si ce pofteste omul noi (4) am intrat la Caru' cu bere pentru torturi (cu accent pe o, nu pe u: P) si bauturi fara alcool. Au in menu? au! si n-au strimbat din nas, ci dimpotriva, as zice. Ba chiar ne-au si repartizat de la receptie la masa in zona ceruta, desi n-aveam rezervare (motiv pentru care am si anuntat de la inceput cit stam si ce intentionam sa consumam, sa ne "strecoare" intre alte rezervari; chiar am primit o masa care avea semnul "Rezervat" si mai mult timp decit cerusem), si ne-au mai si condus la plecare cu multumiri.

Sau am fost la Pizza Hut pentru frigarui de pui, la McDonalds pentru prajituri si cafele - nu s-au mirat, nu s-au plins, n-au lesinat, n-au pus DȚȚ pe nota.

E bine sa cunosti regulile casei, ca sa te poti folosi de ele. In cazul de fata, ce-am inteles eu e ca daca nu bei atunci urmeaza DȚȚ, ori eu nu vad cum as putea sa utilizez asta in folosul meu asa ca, potrivita sau nepotrivita, vizita lui speedeu acolo se poate dovedi utila pentru altii, macar cit sa-si activeze detectorul de DȚȚ.

SAU, pur si simplu, o fi gresit fara intentie

[22.08.14 22:57:45]

@celeste: Asa, ca o paralela: link

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.08.14 09:03:10]

@speedeu: Dacă "era galagia naibii ca trebuia sa tzipi de peste masa sa te auzi cu persoana de langa tine", dacă preţurile erau "de ti bubuie capul", de ce aţi mai rămas acolo?

Cred că ambianţa localului şi preţurile practicate ar trebui să fie primele aspecte pe care să le avem în vedere atunci când mergem la un local necunoscut.

Mi s-a întâmplat ca studiind meniul, negăsind ceva pe placul meu sau preţurile parându-mi-se prea mari, să mă ridic şi să plec. Fără nici un fel de jenă. Terase nu sunt în locuri cu o atât de mare afluenţă turistică?

[23.08.14 13:52:08]

Imi pare rau dar nu pot raspunfe tuturor mesajelor si solicitarilor din privat pt ca inca sunt pe litoral intr un sejur de 2 sapt din care mai am una si ceva. Mai am o patzanie pe care o sa v o povestesc cand gasesc pe plaja 15 min sa v o scriu... patzanie mai nefericita daca o pot numi asa... momentan mancam in orash, in constanta. Sunt si in mamaia cateva localuri bunicele, terase mai exact, dar preturile mi se par nesimtite.

[23.08.14 13:54:49]

Nu vreau sa generralizez, nu toti din mamaia se preteaza la magarii, dar majoritatea au preturi nesimtzite, cu mici exceptii, binenteles.

[24.08.14 06:01:34]

@cocan: Eu sunt unul din cei ce a votat acest review ca fiind -în opinia mea- suficient de semnificativ pentru alți useri care să nu cadă în greșeală/să-și ia țeapă la nota de plată de acolo. Pe autor nu-l cunosc și n-am nici o afinitate cu el -și nici cu tine. Trecînd peste limbajul tău de *cartier* aș vrea să -ți justifici termenul de *botaniști* pe care l-ai aruncat aiurea în ecoul tău de mai sus... Nu cred că e cazul aici să folosești cuvinte triviale, mai ales pe acest site... Sau tot Bacchus e de vină?

cocan
[24.08.14 07:19:10]

@johnnyredlabel: Imi cer scuze ptr. limbaj (tuturor) si daca v-am gresit. Nu sint lamurit, de ce a achitat nota de plata, cu ce nu a consumat probabil s-a intimplat si altceva acolo pe care userul respectiv nu relateaza (o parere). Ma refer la lipia de 2 lei .O.K. achiti nota de plata ,dar nu cu o lipie in plus .

[24.08.14 22:57:53]

@cocan: scuzele sunt tardive.

Ai "albastru"şi 7 zile răgaz să reflectezi dacă îți dorești să mai faci parte din această comunitate (sau, poate, îți cauţi un loc "mai libertin", "mai puţin puritan - găseşti pe maidanuri, de exemplu)

În caz că răspunsul la întrebarea de mai sus îţi va fi, cumva, "da", atunci va trebui să numeri - sugerez! - până la 100 şi apoi să scrii câte un cuvânt. [Dup-aia, la următorul cuvânt, o iei de la capăt ]

Ecoul cu termeni nedemni (de *orice* civilitate) ţi-a fost şters

[25.08.14 21:17:51]

@cocan: 2 lei e un pret foarte mic pentru a evita un scandal.

Personal, am avut in Bulgaria mai multe experiente la limita neplacerii, si totusi am trecut peste ele fara tam-tam.

Intr-unul din cazuri nu ni s-a adus o salata la cina (aparea insa pe nota de plata, am achitat-o, am lasat bacsisul obisnuit, si am rugat chelnerita sa ne aduca salata a doua zi la prinz, ceea ce a si facut).

Cu politete si lasindu-i omului loc de "cinstea obrazului", prefacindu-te (desi nu esti convins) ca presupui ca e doar o greseala, dezamorsezi o situatie jenanta si poti obtine rezultate superioare fata de ce poti obtine prin scandal.

Dar, bineinteles, e posibil sa gresesc, si la fel de posibil ca ambele parti sa fie mai satisfacute dupa o portie de injuraturi si o bataie pe cinste, ca acasa

Probabil o sa am parte in curind de "binefacerile" litoralului romanesc (desi l-am tot evitat), asa ca as avea ocazia sa ma contrazic singur. Sper totusi ca nu va fi cazul sa ma contrazic

[26.08.14 10:21:07]

2 lei, pret prea mic pt a ma preta la scandal, corect.

calincheita
[01.11.14 21:10:45]

Eu am fost cu sotia in iulie 2014 si am servit cina la acest restaurant (cred ca gyros am comandat) si ne-a costat 90 de lei - vreo 35 lei portia plus restul bautura dar trebuie sa spun ca a fost o masa foarte buna si o servire ireprosabila- ne-a servit tot o d-soara

malganis
[22.05.16 00:26:10]

Evitati si Terasa "Motor" unde se mananca PROST si SCUMP: pentru 3 persoane o masa de pranz (doar felul 2, fara aperitiv, fara felul 1 si fara desert) a costat 195,50 RON. Si asta in EXTRASEZON si cu TVA micsorat de 9 %!...

[22.05.16 00:30:17]

@malganis - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Postarea în fiecare topic vechi, de N ori, a aceluiași ecou NU are același efect.

calincheita, celeste, cocan, iulianic, malganis, speedeu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Mamaia?: