ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2014
ÎNSCRIS: 26.06.13
AUG-2014

Civilizatia turistului

Nu stiu de ce uneori se manifesta atat de pregnant diferenta intre felul in care ne comportam acasa si cel in care ne prezentam in vacanta.

A fost a doua situatie cand am mers in acelasi loc (vezi impresii) in afara tarii. Viata este prea scurta pentru a vedea cat ne-am dori, asa ca nu merg in acelasi loc. Primul a fost Alcossebre, in Spania si al doilea a fost in Bulgaria, Oasis Beach Resort Kamchia.

La Kamchia am fost la doar doua luni dupa prima experienta si nu mi-a parut rau. Acelasi spirit modern, staff educat si bine stapanitor de limbi straine, curatenie, spatii largi, aer curat, natura la indemana si relaxare. Dar...

Daca acum doar doua luni totul sclipea de curat si nou, acum parca trecusera popoarele migratoare. Vesela deja era descompletata, vasele de gatit arse si ciobite. Curatenia a ramas aceeasi si s-ar putea ca cei care veneau pentru prima data sa nu remarce mai sus pomenitele dar noi am fost dezamagiti de comportamentul greu de inteles al turistilor din cele doua luni. Directorul, tanar si educat, era si el nedumerit de ce se intampla. Poate a fost si faptul ca s-au redirijat unele fluxuri de turisti din zone care nu mai sunt abordabile din cauza conflictelor.

Oricum, turisti romani au fost doar o familie largita dintre care unul era Nasuleeee, foarte volubila si degraba aruncatoare in piscina, de la orice ora pana la orice ora. Normal, de aceea este piscina, sa fie folosita cu drag. In rest, bulgari si ucraineni.

Plajele, la fel de incantatoare si rarefiate, putand sa cuprinda inca de zece ori mai multi turisti decat o zi de varf gen Sfanta Maria si week-end-ul urmator.

In concluzie, locul este super, ieftin, aerisit si emancipat.

Ca atentionari suplimentare, aveti grija la asemanarea bancnotelor bulgaresti cu euro (noroc ca am dat 50 de euro la Shell pentru vigneta si mi-a dat rest tot la euro, fara sa stiu dar corect!). De asemenea, unii soferi ai lor de microbuze utilitare au mult mai putine tigle pe casa decat ai nostri. Oricum, momentul de spaima auto a fost creat tot de un romanas, cu un apartament Mercedes alb din HD, batranel rau (masina), caruia i-am facut loc in ultima fractiune de secunda sa nu se loveasca frontal cu alt apartament (Audi) si mai batranel dar bulgar. "Merci" fiind barbarism, a evitat sa ma deranjeze cu aceasta sau o fi considerat normal, avand Mercedes, sa fie servit. Asa ca, ochii mari, nu la noi este cel mai rau pe sosea.

Trimis de Albinoium in 22.08.14 11:31:00
Validat / Publicat: 22.08.14 14:04:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1864 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Albinoium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.08.15 08:37:59]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

AlbinoiumAUTOR REVIEW
[01.07.16 14:17:36]

@webmaster - Singura motivatie pentru postarile mele este impartasirea de impresii care sa ajute pe ceilalti turisti, punctajul fiind - sincer - total neinteresant.

Cel putin la Kamchia voi merge pana cand ai nostri "ma vor merita" (hihi) sau bulgarii ma vor "supara". Exact evolutia unui loc o consider si eu importanta. La fel, drumul, capcanele, noile oportunitati si alte lucruri interesante.

Cat priveste punctajul, se pot distribui punctele mele unor colegi care sunt mai interesati de ele (glumesc).

[01.07.16 14:37:13]

@Albinoium

hei, punctele nu s-au retras, ci doar notele acordate (citeşte cu atenţie mai sus)

AlbinoiumAUTOR REVIEW
[01.07.16 14:55:21]

@webmasterX - Deh! Tumultul tineretii si cele patru ferestre deschise deodata pe desktop m-au facut neatent. Acum am priceput. Mai bine mai tarziu decat niciodata. Pardon!

Plec iar la Kamchia si voi reveni cu noi impresii... nepunctate. Incet-incet, daca o tinem tot asa cu necazurile pe diferite meridiane, o sa ramanem pe litoralul nostru sau renuntam la plaja.

Albinoium
Alte impresii din această RUBRICĂOasis Beach Resort Hotel [Kamchia]: