ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2014

Stațiunea Becici

Am fost in vacanta de mai multe ori in Muntenegru si am vizitat aceasta stațiune pina acum de doua ori, o data in 2008 si ultima data in mai anul acesta de data asta am stat aici citeva zile cazat fiind la un hotel de top din stațiune.

Becici este o stațiune care se adreseaza mai mult celor ce doresc o vacanța in o zonă unde cazarea si serviciile sunt de un nivel mai ridicat comparativ cu celelalte stațiuni din Muntenegru adica hoteluri de 4 si 5 stele cu all inclusive, cu tot confortul, cu plaje private si zone de lux.

Aici cazarea si toate celelalte costă mult mai mult fata de Budva sau celelalte stațiuni din apropiere bineînțeles excluzînd celebra ministațiune Sveti Ștefan unde sunt niște prețuri exorbitante, acolo mergi doar să vezi pe afara si pleci imediat cind vezi cit costă.

Plaja din Becici are aprox 2 kilometri si e plaja cu nisip, incă e cu nisip aici si chiar arată foarte bine, de aici mai departe spre nord zonele cu plajă cu nisip se răresc.

Fiecare hotel de 4 sau 5 stele are plaja lui privată cu șezlonguri, totul pus la punct si foarte bine organizat, in zona hotelurilor nu se poate intra, intră doar cei cazati acolo, cei care nu sunt cazati nu intră, e cam ca si in resorturile din Turcia.

Plaja e curată si privelistea e foarte frumoasă, un amestec de mare si munte, bun si pentru cei ce vor la mare dar si pentru cei ce vor la munte.

Hotelurile au spați verzi foarte mari adică grădini cu palmieri si in mijlocul acestor grădini piscine si locuri de joacă pentru copii, seara sunt spectacole de divertisment la piscine sau in zonele special amenajate.

De pe plajă se vede celebra ministatiune Sveti Ștefan.

Ce am scris pina acum e valabil pentru cei cazati in zona hotelurilor de lux si in zonele private ale hotelurilor.

Cine vrea cazare in Becici pe cont propriu gaseste si la pensiunile din zonă dar indicat ar fi sa caute in zonele apropiate adică Budva sau in apropiere, daca totus vor la plajă în Becici si nu sunt cazați în unul din hotelurile din zonă trebuie sa meargă spre celălalt capăt al stațiunii, venind din Budva pe șosea și acolo merg la plajă fie spre plajele private ale hotelurilor, fie mai departe in zona tunelului care duce la alta plaja.

Distanta fata de Budva care pentru multi e destinatia principala din Muntenegru e de doar 2 kilometri, deja incepe sa se unească Budva cu Becici si să fie tot una dar aici va fi zona de hoteluri de lux cu all inclusive si la Budva stațiunea unde merge toată lumea si e un fel de Mamaia foarte aglomerat in sezon si galăgios tare. Dacă vă place Mamaia e bine la Budva daca nu mergeti in afara sezonului.

Becici e diferit fata de Budva, se adresează turistilor care vor servici de lux in hoteluri de 4 si 5 stele.

Cind mergeți in Muntenegru trebuie sa știti din start ce vreți, daca vreți hoteluri de lux cu all inclusive mergeți la Becici, daca vreti cazare la pensiune sau hotel ca la greci cu cichinetă atunci mergeți la Budva sau în alt loc dar nu la Becici.

Cei care vor ajunge la Becici trebuie să viziteze si Budva ca să facă si o comparatie intre cele doua.

La Budva sunt mai multe posibilitati de mers, cu autobuz local care circulă ff des, e la 10 minute de zona hotelurilor stația spre Budva, cu masina proprie dar atenție in sezon nu aveți unde parca, sau pe jos.

Recomand traseul pe jos pe faleză pentru peisaj, undeva la 30 - 40 minute,

se merge pe lingă Hotel Iberostar, se intră prin tunelul de sub un mare hotel în directia Budva si mai departe pe faleză pe lîngă mare, traseul ăsta îl recomand deoarece se poate admira zona Budva si marea si e si un traseu foarte spectaculos, nu se merge pe sus pe șosea, e ușor de mers.

Cite ceva despre prețuri, cred ca expresia... cît costă... e foarte importantă.

In sezon scump, depinde si ce se ințelege prin scump, pentru unii 100 euro pe noapte e foarte scump, cu bani ăștia merg o saptămînă la greci, pentru altii nu e scump nici 200 e pe noapte.

Eu am platit 70 euro pe noapte demipensiune cu băuturi incluse in extrasezon

începutul luni mai camera dubla vedere la gradina hotel 4* totul foarte bine, in sezon aceeaș cameră dublă DP costa cam 170 euro, cu vedere la mare de la 200 euro in sus. Pina la mijlocul lui aprilie sau dupa 1 octombrie aceeaș cameră dublă DP costa 60 euro. Asta la 4* la 5* ceva mai mult.

Astea sunt prețuri cu demipensiune dar se poate plăti si diferenta pt all inclusive.

Turiști străini în perioada cind am fost eu in extrasezon în mai la hotelul unde am avut cazare cam 80 % francezi.

Am fost si in Turcia si in Bulgaria la 5 stele cu all si pot să fac o comparatie, aici a fost spre foarte bine.

Stiu ca sunt multi amatori de vacanțe cu all inclusive in Turcia si Bulgaria dar ar trebui luată in calcul... poate... pentru viitor si aceasta stațiune denumită Becici. Marea majoritate a turiștilor români care merg in vacantă în Muntenegru aleg Budva, așa am inceput si eu prima data tot cu Budva dar de atunci am mers de mai multe ori in MNE în mai multe locuri si fiecare loc e diferit, așa e si cu Becici.

Cum se ajunge aici?

-Cei care nu merg in vacanta cu mașina pot alege trenul Belgrad - Sutomore și de aici autobuz care circulă des din gară cam 30 min.

-Cu avionul numai din Belgrad in toată perioada anului pînă la Tivat si de acolo autobuz aprox 30 min. Tot cu avion din mai multe orase din Europa tot pina la Tivat.

-Cu autocar din Timișoara sau din țară numai în sezon.

In cazul ca veți face o vizită în viitor la Becici nu ratați vizitele în zonă, e foarte ușor de ajuns în orice stațiune fiincă țara e foarte mica, indiferent că ați ajuns aici cu masina sau nu, transportul între stațiuni e bine pus la punct.

In octombrie aici se face baie.

Trimis de Nicu in 21.08.14 19:06:36
Validat / Publicat: 21.08.14 21:52:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 2852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Piscina hotelului

[21.08.14 19:55:36]

Mutat la ruprica"Descoperă Riviera muntenegreană" existentă deja pa site.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța pe Riviera muntenegreană: