ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2014
ÎNSCRIS: 30.07.13
AUG-2014

Către satisfăcător

Concediu per total reusit

Am plecat in luna august cu agentie din tara in statiunea Stalida din Insula Creta despre care am citit ca este o statiune linistita. Am ales Horizon Beach Hotel desi citisem lucuri nu tocmai bune despre acesta, dar am decis sa incercam.

Pentru inceput, orarul de zbor ne-a fost schimbat in ultima clipa si am plecat cu 1 ora si jumatate mai tarziu. Acelasi lucru s-a intamplat cu zborul spre Bucuresti, unde am avut intarziere de 2 ore si jumatate, fara sa fim anuntati de motiv sau de ora cand vom pleca. O mare bila neagre deci pentru Aegean Airlines cu care am plecat.

Am ajuns la hotel in jur de ora 16, dupa ce am plecat cu avionul din Bucuresti la ora 10. Hotelul nu este atat de aproape de plaja, nici macar 350-500 metri, ci mai degraba 1 km: jumate de drum pustiu, jumatate pe faleza vis-a-vis de magazine si taverne, printre primele din statiune, langa hotelul Nana Beach si vis-a-vis de Grend Hotel.

Exista un ponton de pe care sari in mare dar sunt alge si stanci. Privelistea de sea view este superba! Legat de camera, nu luati garden view cum am luat initial (am schimbat dupa ce am vazut) deoarece camera era la SUBSOL! Deci cumparati de la agentie camera cu Sea View! Sunt foarte multi straini in acest hotel si in statiune in special rusi, nemti si englezi. Aveam chiuveta si plita electrica in camera, insa niciuna din ele nu functionau.

Am avut prosoape, sapun si se facea curatenie zilnic si per total din acest punct de vedere a fost foarte bine.

Ca si masa, am avut All Inclusive. Micul dejun de la 7:30 - 9:30, pranzul 12:30 - 14:30, cina 19:30 - 21:30.

Aveam si un snack bar de la ora 10:30 - 22:30 unde se serveau: cafea, ceai, sucuri, bere, floricele, chipsuri, fursecuri, gogosi. Am avut vin alb si rose la masa.

Dozatorul avea bauturi foarte iefitne si nu prea bune la gust, insa cafeaua este foarte buna!

Ce nu mi s-a parut ok: pepenele rosu si cel galben erau vechi, rosiile nu erau bune, tzatziki era facut cu lapte.

La mic dejun am avut: gem, smochine, portocale, cafea, ceai, suc de portocale, iaurt, multe tipuri de cereale, oua in toate felurile, cartofi, rosii, feta. La pranz si cina cam vreo 15 feluri de mancare plus supa seara.

Am avut si desert: inghetata si prajitura (de ciocolata, budinca, jeleu).

Mancarea se gateste cu foarte mult ulei si in sos. Personal am mancat de 2 ori in oras: la Romantic Corner si la Taverna Maria, unde a fost mancare foarte buna.

Atentie: in Stalida desi se promoveaza ca fiind o statiune linistita nu prea este asa! Este plin de copii! Nu am prea vazut familii fara copii mici. Prin urmare, plaja este foarte foarte aglomerata mai ales in luna august. Nisipul este fin, plaja este foarte ingusta (maxim 4 randuri de sezlonguri) insa apa este ok mergi mult pana se adanceste. Plaja este de nisip galben, curata si nu sunt pietre. Am inchiriat sezlong de pe plaja administrata de un roman (2 sezlonguri si o umbrela sunt 4 euro) dar nu prea este loc sa-ti pui prosopul daca vi tarziu la plaja. Poti pune prosopul oriunde, nimeni nu-ti face observatie.

Hotelul este departe de centru, dar prea era lumina pe poteca ingusta ce duce la plaja in caz ca vroiai sa mergi la plimbare seara. Sunt multe magazine cu suveniruri si produse traditionale.

Nu am facut excursii. Cele propuse de agentie au fost foarte scumpe. Am preferat sa stam la plaja, avand practic 5 zile de plaja in loc de 7.

Nu m-as mai intoarce in aceasta zona din Creta. Nu mi-a placut faptul ca hotelul este foarte departe de plaja, iar mancarea este plina de ulei. In schimb privelistea din camera si plaja au fost ok. Nu recomand lunile de vara mai ales iulie si august pentru a vizita Creta deoarece este destul de cald, ca la noi cand este canicula dar la ei nu ploua deloc vara.

Trimis de mirunat in 21.08.14 16:48:32
Validat / Publicat: 21.08.14 18:07:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Kos - Marmari - Blue Jay Beach Hotel, Insula Thassos - Potos - Hotel Olympion, Insula Corfu - Agios Gordis - Hotel Alonakia, Asprovalta - Vila Piloxenia

VIZUALIZĂRI: 4210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirunat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

zuftim
[21.08.14 22:04:43]

Da, sunt f scumpe ofertele de excursii optionale ale agentiilor de turism. Puteai insa sa iei un autobuz pana in capitala Heraklion, iar de acolo un altul de pilda pana la minunata statiune si plaja Bali. Sau in alta zi un alt autobuz pana la superba plaja Matala din sudul insulei. Cost ptr 2 persoane in total pe zi: aproz 15-30 euro. Zona unde ai stat e frumoasa, dar adevarata Creta absolut minunata se gaseste in cu totul alte parti...

zuftim
Alte impresii din această RUBRICĂHorizon Beach Hotel [Stalis]: