ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2014
ÎNSCRIS: 10.07.14
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 - 5

Grifid Arabella - un hotel bun

As vrea sa va relatez experienta avuta la acest hotel, care zic eu isi merita banii.

Am avut un sejur de 7 zile impreuna cu familia mea, 2 adulti si 2 copii la inceputul lunii august.

Drumul de la Targoviste pana la Nisipurile de Aur l-am facut in aproximativ 5 ore si jumatate, cu cateva opriri.

Pot spune ca drumurile lor sunt mult mai bune decat ale noastre, cel putin cel pana in autostrada este jos palaria.

Pe autostrada intr-adevar sunt anumite portiuni defrisate (daca pot spune asa), dar nu am vazut acele ''cratere'' despre care mai spunea un user aici (poate am nevoie de ochelari;).

Am ajuns la hotel in jurul orei 13:30, cel care era in parcare a vrut sa ne vada voucherul pentru a fii sigur ca avem un sejur aici.

Am vobit cu el de parcare, spunandu-mi ca pe zi se percepe o taxa de 20leva/masina, sincer mi s-a parut cam mult si am cautat o alta alternativa... o sa revin si cu asta imediat... ;)

Am ajuns la receptie,ne-au primit cu sampanie, am prezentat documentele, imediat ne-au pus bratarile, copiii nefiind obligati sa le poarte.

In maxim 5 minute camera era disponibila, precizez ca am avut o camera dubla deluxe cu vedere la mare.

Camera care ne-a fost data era la etajul 7, si in loc de cum cerusem, adica o camera cu pat dublu matrimonial si doua single, am primit camera cu patut pentru copil si o canapea extensibila.

Nu am fost de acord cu aceasta camera, avand in vedere ca baiatul meu, nu mai doarme in patut de aproape 1 an, am cerut celalat tip de camera. (ei au considerat ca baiatul este mic si ca va dormi in patut :)).

Pot spune ca au fost destul de prompti, in maxim 30 de min dandu-ne camera solicitata, dar la etajul 3, foarte ok, curata.

Dupa cazare am plecat sa caut parcarea hotelului International care este in fata hotelului, nu in spatele acestuia (hotelul este orientat catre mare)...

Ca sa ajung practic pe strada din fata hotelului a trebuit sa ma plimb un pic prin statiune, avand in vedere ca ei au aproape toate starzile cu sens unic.

Ajuns in fata parcarii, am vb cu cel de acolo, ei avand niste preturi afisate, si aici tin sa mentionez, parcarea NU este 12 leva/zi, ci aproximativ 8.57 leva/zi pentru un sejur de 7 zile. Au un abonament in valoare de 60 leva pentru sederi intre 5 si 7 zile;) care este afisat doar inauntru, pe geamul cabinei lui. ;)... deci nu va lasati pacaliti.

Avand in vedere ca am avut camera dubla deluxe, am beneficiat de 2 sezlonguri +umbrela gratuite pe plaja lor.

Sezlongurile nu sunt gratuite pentru toate tipurile de camere, asta pentru acel user care era tare indignat ca nu le are gratuite, chiar daca ai UAI, hai sa nu comparam pretul camerelor... sincer!!!

Aceste informatii, si multe altele le puteti gasi pe site-ul lor sau trimitand un e-mail la ei, daca agentia de unde ai luat sejurul nu iti pot spune mai multe.

Sa revenim... dupa ce am parcat masina la etajul doi... (apropo, cand pleci catre plaja, folosind scarile de langa piscina treci exact pe langa aceasta parcare;))... am mers la snack-bar pentru a manca ceva... aici au ceva sandwich-uri bune... sucuri, bere, clatite... toate foarte ok.

Sucurile si bauturle lor sunt intr-adevar mai slabute, dar bunicele, berea din restaurantul principal mi s-a parut foarte ok, iar la cocktail-uri folosesc bauturile lor locale care nu sunt asa rele, dar daca vrei neaparat sa zicem vodka Finlandia poti cere si esti servit fara probleme.

Mancarea din restaurantul principal este foarte ok, nu e aceeasi in fiecare zi, si acum sincer... nu o poti compara cu mancarea de la o cantina modesta... oricat de rautacios ai fii... cu toate ca unii au facut-o. :)... si stau si ma intreb... oare ce mananca acea distinsa doamna, care a facut aceasta afirmatie, acasa la dumneai?!?! : -?

Nu stau sa relatez cate feluri de carne au fost, cate salate... etc... multe din preparatele restaurantelor a la carte le-am regasit in restaurantul principal pentru ca am avut parte de seri tematice (seara italiana... seara asiatica... si o seara mediteraneana) si in plus de aceste seri am am prins si Gala Dinner, o seara speciala a staff-ului hotelului (bucatari, ospatari, barmani) in care directoarea hotelului multumeste tuturor pentru alegerea facuta de a sta la acest hotel, mancarea fiind mult mai diversificata ca in celelalte seri.

Distanta de la hotel pana pe plaja privata este de aproximativ 70-80 m.

Plaja este curata, este mereu un angajat al hotelului prezent pe plaja, care are in grija zona sezlongurilor.

Eu unul am ramas placut impresionat de acest hotel, pe care il recomand familiilor cu copii.

Daca aveti intrebari va raspund cu cea mai mare placere.

Vacanta placuta tuturor!!!

Trimis de thanathos in 21.08.14 13:59:47
Validat / Publicat: 21.08.14 17:15:26

VIZUALIZĂRI: 4086 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (thanathos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 vedere de pe balcon...

aleinad lore [13.10.14 16:30:03] »

@thanathos - Dat fiind faptul ca ati facut referire la opinia mea si vi s-a parut ok mancarea, dati-mi voie sa ma intreb si eu, la randu-mi... oare ce mancati dvs. acasa, distins domn? Si asta fara a fi rautacioasa...

Haideti sa nu intram in polemici si sa lasam malitiozitatea! Asa cum am mai scris si cu alte ocazii, fiecare are dreptul la propria opinie, filtrata prin experiente si repere personale.

Sa aveti in continuare vacante cel putin la fel de reusite!

d3m3ntzial [03.08.15 16:21:40] »

Nicaieri nu am observat sa scrie daca pe plaja privata exista bar cu bauturi / mancare / dulciuri insluse in pret.

thanathos [03.08.15 23:47:52] »

@d3m3ntzial: nu, hotelul nu are asa ceva (bar) pe plajă

aleinad lore, d3m3ntzial, thanathos