ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 19.08.14
AUG-2014

O vila decenta intr-o gradina frumoasa

Am petrecut cu famila o saptamana frumoasa in Skiathos, fiind cazati in aceasta vila in regim self-catering. Despre vila - am gasit-o asa cum rezulta si din intensa activitate de documentare facuta inainte de a ne hotara sa cumparam acest sejur: e intr-o zona relativ linistita, fiind un pic retrasa de la soseaua principala, dar totusi aproape de supermarket si taverne, si e inconjurata de o gradina cu multa vegetatie, multi arbusti infloriti.

Voi incerca in acest review sa pun accentul mai mult pe detalii care nu au fost incluse in alte comentarii.

Noi am avut camera in corpul principal, cladirea "din fata" care apare in multe din poze, si putem confirma ca, camera a fost recent renovata, arata exact ca in pozele de pe acest site, nici n-are rost sa mai punem altele; -)

O singura problema cu aceasta renovare ar fi ca pal-ul din care sunt facute dulapurile de bucatrie si dulapul de haine nu s-a uscat si aerisit ca lumea, astfel incat aceste dulapuri mai pastrau acel miros specific, astfel incat nu am despachetat hainele in dulap iar canile si paharele le mai spalam cand le scoteam din dulap inainte de folosire.

Un mare plus - am avut plasa de protectie contra insectelor la geam, noi am venit dotati cu aparat contra tantarilor, dar nici nu l-am mai despachetat.

Am avut aer conditionat, a functionat fara probleme.

Era si televizor in camera, dar prindea numai vreo 3-4 canale grecesti plus Trinitas, si toate se vedeau rau, pentru noi asta nu a fost o problema majora.

Ca si extrabed pentru copil era pregatita o canapea extensibila, asta era totalmente incomoda pentru dormit, avea "santz-ul" exact pe mijloc, am pus toate cuverturile din camera pe ea (ca oricum n-aveam nevoie de cuverturi) si asa a devenit folosibila.

Toata vila era exclusiv inchiriata pentru charter-ul agentiei romanesti. Nu am avut nici un fel de contact cu proprietarul sau administratorul vilei. Asta e si bine, si rau - adica am vazut comentariile altor turisti de la alte vile care aveau de a face cu proprietari ciudati, deci din punctul asta de vedere a fost bine, dar pe de alta parte daca am fi avut vreo problema cu ceva (aerul conditionat, baia, etc) pur si simplu nu aveai cui sa ii spui, nu exista receptie sau asa ceva.

Modul in care se face cazarea merita mentionat: agentia ne-a preluat de la aeroport cu un autobuz care facea opriri pe la diversele unitati de cazare, si ne-a debarcat la sosea in dreptul caii de acces spre vila Alexis. Asa ca, impreuna cu cealalta familie cazata acolo, am pornit in directia indicata. Noroc ca eram cu temele facute de acasa si am recunoscut vila din poze. Dar, la vila, surpriza: nici un fel de receptie, nici o persoana "gazda", nimic. Dupa ce am dat tarcoale in jurul vilei vreo cateva minute, niste turisti cazati acolo ne-au spus sa ne uitam dupa camere cu chei in usa, ca asa s-au cazat si ei si ca numarul camerei e scris pe hartia primita de la persoana agentiei care ne-a asteptat la aeroport. Pana la urma acest sistem ar fi OK, doar ca ar fi fost important ca persoana de la agentie sa ne fi avertizat asupra acestui lucru - "vedeti ca atunci cand ajungeti la vila nu va fi nimeni acolo dar aveti scris numarul camerei". Noi am avut camera in corpul principal, primul de la intrare, dar cealalta familie nu si-a gasit aici numarul camerei - asa ca a luat-o pe deal in sus in cautarea celuilalt corp de cladire (din nou, a rezultat ce bine e sa vii cu tema de documentare facuta - altfel nici nu stiam ca sunt mai multe corpuri de cladire).

"Tratamentul" bagajelor e alt lucru ce merita mentionat: bagajele sunt trasportate de la si la aeroport separat de turisti. Noi am fost adusi de la aeroport cu un autobus, iar bagajele au sosit dupa vreo jumatate de ora cu o camioneta, care le descarca sub un pom din fatza vilei. Tot de la acel pom le preia camioneta si la retur, ca sa le duca la aeroport, iar turistii sunt preluati de la sosea de autobus. Chestia aceasta a fost destul de deranjanta pentru retur, deoarece trebuia sa eliberam camera la ora 10, si nu aveam ce sa facem cu bagajele pana la ora plecarii la aeroport.

Trimis de mimir in 20.08.14 14:34:23
Validat / Publicat: 20.08.14 15:42:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mimir); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [20.08.14 15:41:15] »

@mimir: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mimir [20.08.14 16:35:59] »

@webmasterX: Eu cred ca pozitia vilei Alexis este mai la Sud-Vest fata de pozitia indicata (nu stiu cum pot sa editez coordonate GPS pe harta?).

Daca iau ca puncte de reper hotelul Mandraki si drumul prin rezervatia Strofilia catre plaja, pozitia vilei e oarecum pe dealul de deasupra lui Mandraki.

webmasterX [20.08.14 16:40:21] »

@mimir: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=39. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • mimir [20.08.14 17:03:55] »

@webmasterX: Eu cred ca corpul principal al vilei Alexis e mai degraba la coordonatele 39.153189,23.406994

Ezitarile mele in a o localiza provin din modul cum sunt reprezentate drumurile - mi se pare ca pe harta sunt reprezentate un exces de drumuri comparativ cu cele de la fata locului, dar pe de alta parte mi se pare ca lipseste marcata o cale de acces in sus din soseaua principala, care ar fi cam la jumatatea distantei intre Mandraki Village si Caravos, exact calea de acces folosita.

webmasterX [20.08.14 17:37:35] »

@mimir: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

mimir
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Alexis [Koukounaries]: