ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2014
ÎNSCRIS: 20.07.13
JUN-2014

Daca vrei sa mergi la Paris, pregateste-ti vizita cu grija!

La sfarsitul lunii Iunie, o data cu inceputul vacantei, ne-am realizat un vis: acela de a vedea Parisul. Nu va voi povesti aici cat e de frumos, toata lumea stie sau banuieste. Voi incerca sa dau cat mai multe detalii si informatii utile pentru cei care vor sa mearga acolo.

Am ales TAROM pentru a zbura pana in Franta, desi existau oferte mai ieftine pe linii low cost insa acestea aveau ca destinatie aeroportul Beauvais Tille, aflat destul de departe de Paris si de unde aveam o singura optiune de transport spre Paris, un autobuz. Dupa ce am citit diverse opinii, am ales sa zburam cu TAROM si sa aterizam pe Charles de Gaulle. Daca luati biletele din timp, puteti gasi variante foarte convenabile ca si cost.

Imediat ce am luat biletele am rezervat hotelul, Hotel Best Western Eiffel Cambronne. Il recomand calduros si voi da detalii despre el intr-un alt post.

Este bine sa va hotarati din timp ce vreti sa faceti si sa vizitati cat stati acolo. Asta pentru ca o minima organizare va salveaza de la cheltuieli inutile.

Transportul prin Paris este destul de scump daca mergeti cu bilete. Informatii despre tarife gasiti aici si aici.

Deoarece noi doream sa mergem la Disneyland si la Versailles, am ales Navigo Decouverte semaine pentru zonele 1-5. Cardurile Navigo Decouverte pot fi folosite de orice cetateni indiferent de provenienta cu conditia aplicarii unei poze tip buletin (bine ar fi sa aveti o forfecuta prin bagajul de cala, pozele trebuie putin ajustate inainte de lipire) si a scrierii numelui pe card. Cardurile de transport le puteti achizitiona din gara RER de la CDG. Pentru copil nu puteam lua card Navigo Decouverte fiind minor, asa ca am optat pentru Paris Visite Child 1-5, valabile pana la varsta de 12 ani. Cu cardurile Navigo am avut reducere la Batobus (vaporasul pe Sena) (de la 16 la 10 euro). Si cardurile Navigo si Paris Visite sunt valabile peste tot in Paris: RER, Metro, Tramvai, funicularul de la Sacre Coeur, Autobuze etc.

Cardurile Navigo Decouverte Semaine au valabilitate o saptamana dar doar de luni pana duminica. Il puteti cumpara miercuri, sa zicem, dar duminica la ora 24.00 expira. Tineti seama de asta cand planificati vizita.

Pentru noi, prima vizita a fost la Disneyland. Am rezervat o zi intreaga pentru vizita si tot ar mai fi fost ceva de facut. Cele mai ieftine bilete le-am gasit aici.

Am optat sa vizitam ambele parcuri dar a fost cam mult, acum as alege doar Disneyland Park. Merita sa mergeti, mai ales pentru copii, dar nu as recomanda parcurile pentru copiii sub 3-4 ani. Pentru Disneyland trebuie o documentare speciala, nu neglijati asta altfel nu veti reusi sa accesati prea multe atractii.

Pentru zilele urmatoare au ramas muzeele. Am optat pentru Paris Museum Pass. Il puteti lua de la birourile pt turisti aflate peste tot in Paris, noi le-am luat chiar de la Terminalul 2 Sosiri.

Site-ul cu informatii este aici

Pass-ul va scuteste de cozile de la bilete (dar nu si de cozile de acces) si ofera acces in peste 60 de muzee si expozitii, inclusiv la Versailles. Numarul de vizite este nelimitat insa pe pass trebuie trecuta data primei zile de acces si valabilitatea este cea de pe pass, in zile consecutive. Copiii si cetatenii EU sub 26 ani au gratuitate in toate muzeele (cu conditia dovedirii varstei daca se cere)

Atentie la bagaje/posete: peste tot sunt controale de securitate, nu luati cu voi forfecute, bricege si alte chestii metalice ascutite ca ramaneti fara ele. De asemenea, nu se intra cu mancare in geanta la nici un obiectiv turistic/muzeu. Doar sticla de apa este acceptata.

La Versailles recomand calduros Petit Trianon/Satul reginei, pe mine m-a coplesit frumusetea lui.

Toate muzeele au site-uri, nu strica sa le consultati pentru a vedea programul de functionare si alte informatii utile. Vineri seara, spre exemplu, muzeul Louvre este deschis pana la 21.00.

La turnul Eiffel nu este valabil Museum Pass-ul. Daca puteti sa va cumparati biletele de acces online, bine, veti scuti o coada destul de mare. Daca nu, nu e o problema, coada inainteaza destul de rapid. In aceasta vara nivelul 1 este in renovare deci va sfatuiesc sa mergeti pana sus. Ar fi si pacat sa nu vedeti Parisul din varf...

La Arcul de Triumf accesul se face pe scari si e mult de urcat. Daca aveti probleme de sanatate (operatii, diabet, hipertensiune, varsta inaintata, probleme cu picioarele) mentionati la casa si veti fi condus spre liftul aflat in unul din picioare.

Plimbarea pe Sena cu Batobus-ul este de tip hop-on hop-ff, adica biletul este valabil toata ziua si va puteti da jos si sui de cate ori poftiti, cu ocazia asta vizitand si obiectivele turistice aflate pe traseu (Notre-Dame, Louvre, Musee d’Orsay, Tour Eiffel etc.).

Va recomand calduros aplicatia de Android Paris Metro Subway. Introduceti statia de destinatie si statia de plecare si va ajuta sa gasiti cel mai convenabil traseu (include toate mijloacele de transport in comun existente).

O alta aplicatie, foarte importanta cand bati drumurile in lung si in lat, este Toilets in Paris care va ajuta sa gasiti cea mai apropiata toaleta publica Sanisette. Sunt gratuite, complet automatizate si se curata singure dupa fiecare utilizare.

Ce am reusit noi sa vedem:

- miercuri dupa-amiaza: plimbare cu autobuzul pana la Sacre-Coeur, vizita, plimbare prin Montmartre.

- joi: Disneyland

- vineri: Versailles (pana la 13.30) si apoi Louvre si Jardin de Tuilleries.

- sambata: Muzeul Stiintei si Industriei, centrul Georges Pompidou cu Muzeul de Arta Moderna si Atelierul Brancusi, Musee d’Orsay si Arcul de Triumf

- duminica: Tour Eiffel, plimbare pe Sena cu Batobus, Notre Dame, plimbare de la Gran Palais / Petit Palais pana la Cafe de la Paix / Opera

A fost putin timp dar am reusit sa vedem ceea ce consideram noi ca merita vazut. As repeta vizita la Musee d’Orsay, am ajuns destul de tarziu si nu am apucat sa vedem nici jumatate. Acum, dupa ce am vazut, pot spune ca as renunta cu usurinta la Muzeul de Arta Moderna, cocotat in faimosul (dar uratul, dupa parerea mea) centru Georges Pompidou, in favoarea muzeului d’Orsay.

Am ramas cu amintiri placute dar si cu dorinta de a ma reintoarce in Paris, de data asta fara sa fug de la un muzeu la altul ci doar pentru a ma plimba, de voie, pe stradutele din Montmarte sau din Cartierul Latin.

Trimis de chilli_pepper in 20.08.14 13:52:57
Validat / Publicat: 20.08.14 15:34:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 9832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chilli_pepper); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Vedere de pe Sena

dorgo
[20.08.14 18:21:44]

@Chilli... Cladirea din P15 este "La Conciergerie", pasajul spre Infern, anticamera ghilotinei, un fel de Turn al Londrei in varianta franceza, sau "lasciate ogni speranza, voi che entrate qui""... asadar este fosta inchisoare a Parisului.

Iata un frumos rezumat al lui @Michi despre ea...

"Conciergeria, un edificiu impunator pe malul Senei a fost constrita in sec. XIII de Filip cel Frumos. Notorietatea i-o da faptul ca a fost inchisoarea in care au fost detinuti condamnatii la ghilotina din timpul revolutiei franceze. Aici si-au petrecut ultimile zile aproape 3000 de detinuti din toate mediile sociale (un tabel cu numele lor specifica ocupatia, de la valet la nobil sau comerciant). Muzeul este foarte sugestiv fiind prezentate machetele celulelor cu condamnati, lama unei ghilotine, celula in care a trait cu demnitate ultimile zile Maria Antoaneta cea urata de popor (care inainte de a se urca in caruta care o ducea la ghilotina si-a taiat singura parul), lacatul celulei lui Robespierre care a fost calau si victima. In Curtea Femeilor, sotiilor li se permitea pentru ultima oara sa-si vada sotii (daca acestia mai traiau) si copiii"

octa65
[22.08.14 12:28:03]

buna ziua! as vrea sa stiu ce card/abonament este mai avantajos pentru transportul parizian, in cazul unor studenti (19 si respectiv 22 de ani); multumesc.

chilli_pepperAUTOR REVIEW
[23.08.14 15:10:32]

@dorgo: Multumesc mult!

chilli_pepperAUTOR REVIEW
[23.08.14 15:25:16]

@octa65:

Depinde de foarte multe: de cate zile vreti sa stati, ce vreti sa vizitati. Pentru weekend exista niste bilete de o zi, Ticket jeuness weekend, care au preturi bune. In rest, Paris Visite probabil, dar si asta luat pentru zonele in care vreti sa ajungeti (partea centrala a Parisului e acoperita cu 1-3, disneyland si versailles sunt in 5). Cred ca trebuie sa va faceti bine planurile si apoi puteti intreba la ghiseele specializate care este optiunea cea mai ieftina pentru varsta voastra.

[20.02.17 18:46:03]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru o vacanță reușită la Paris, PARIS" (deja existentă pe sait)

chilli_pepper, dorgo, octa65
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Paris: