ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2014
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
AUG-2014

Mamaia 2014, mai degrabă, nu!

Îmi place Marea Neagră, dacă vreți și pentru că sunt român. Am fost și pe alte litoraluri, din țări vecine și prietene, e frumos, e bine, dar mie îmi place Marea Neagră de la noi, din Românica noastră, a' de toate zilele.

Așa că, pe 10 august ne-am urcat în mașină, de-acasă, din orașul istoric în care locuiesc și m-am aruncat în vâltoarea vieții, spre Mamaia.

Am ajuns la Mamaia conform planificării inițiale, care a ținut cont și de pauza de cafea de la Stația OMV de la ieșirea din Hîrșova, spre Constanța.

La prima vedere Mamaia pare extrem de aglomerată. Și la a doua, a treia și la mai multe, tot aglomerată pare! Atât de aglomerată încât parcarea hotelului la care am cazare (vezi şi impresiile despre hotel) este full. Recepția hotelului nu-mi poate garanta loc de parcare dar ne face serviciul de a ne anunța că, dacă ne mănâncă-n dondonel să parcăm mașina pe spațiul hașurat din fața hotelului, Primăria Constanța își rezervă dreptul de ridica autoturismul. Ca să-l recapeți faci un efort financiar de 800 de lei. Să trăiască și să mai dăruiască! De ce onor Primăria Constanța nu are și parcări, iete, asta nu poci pen'ca să vă spui!

Am găsit un loc de parcare pe un fost spațiu verde ce aparține de ”Perla Hotel”. Acolo ne-a îndrumat un tip într-o bluză de salopetă maronie, ce părea să păzească... cică e de la hotel. Rectific, nu ne-a îndrumat, ne-a dat voie!

Ce am găsit noi în Mamaia? Păi, noi, în Mamaia, am găsit muuuultă mizerie! Nu mă laud, mai multă decât am văzut vreodată în această ”perlă a litoralului românesc”. Omniprezentă: în apă, pe plajă, în imediata apropiere a beach barurilor, pe trotuare, în piațeta dinspre satul de vacanță, în complexul comercial care este, practic, abandonat!

Pe urmă, șezlonguri pe plajă, puse unul lângă altul, până la lipsa totală a oricărei brume de intimitate. Nu-s cârcotaș, dar, la plajă fiind, nu vrei să vezi și să simți mirosul ori conținutul unui pampers schimbat boracului ce ține de familia de lângă tine, familie cu care n-ai nicio afinitate.

Satul de vacanță este la fel de părăginit, la fel de plin de cerșetori și, normal, mult mai murdar decât restul stațiunii.

Pe plajă și cam peste tot, foarte mulți turiști aparținători ai unei etnii care a dat și un voievod: Răzvan. Cel puțin așa susține Bogdan Petriceicu Hașdeu și Wikipedia. Comportamentul lor nu are nimic voievodal în el, dar subiectul este fierbinte și îl lăsăm așa, că nu face obiectul acestui site,

20 de lei telegondola, de persoană, de la intrarea în Satul de vacanță până în centrul stațiunii. Aici pare o altă viață, este mai civilizat. Este și mai comercial dar, parcă, vii la mare pentru plajă și soare nu pentru cumpărături.

Sîmbătă spre duminică a plouat... Mamaia a devenit o mică lagună, ceea ce, la urma urmei, e frumos.

În comentariul meu m-am referit la zona din stațiune neexclusivistă. Știm cu toții ce-nseamnă zona hotelurilor de lux, numai că prețurile de-acolo îmi ”sparie gândul”, vorba cronicarului. Și atunci, în aceste condiții, eu unul nu mai vreau în Mamaia asta, a oamenilor obișnuiți.

La anul știu ce fac, mă duc la Mangalia... mmm, sau, mai bine, la Nessebar!

Trimis de Yersinia Pestis in 19.08.14 18:08:15
Validat / Publicat: 19.08.14 19:11:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Poate că de sus, din Roata din Satul de vacanță, Mamaia se vede mai frumos!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

[19.08.14 19:11:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Mamaia" (deja existentă pe sait).

buterfly*
[21.08.14 09:20:37]

Hihihi... sfat din batrani: mergi LA nessebar!

[21.08.14 18:11:44]

@buterfly: Știi cum se spune: ”Nu da sfaturi că omul poate să greșeaască și singur! ” Dar, da, la anul sper să ajung la Nessebar!

zuftim
[21.08.14 21:52:17]

E cam greu sa gasesti intimitate la un pret rezonabil, cand ai toate statiunile insirate pe vreo 80 de km, la o populatie de 20 de milioane... "Noroc" ca ne cam ocolesc turistii straini, daca si ei ne-ar invada, atunci ce ne-am face cu aglomeratia???

Buna idee cu Nessebar; sau eventual priveste pe-o harta ce de mii de km de coasta au Grecia, Italia, Croatia, Spania, Franta etc. Poate se gaseste un locsor si pentru noi mai lejer pe-acolo...

[22.08.14 03:38:13]

@zuftim: problema noastră, ca turiști în România, este de atitudine. Am fost obișnuiți să mergem la mare ca sindicaliști ș acceptăm lipsa de comfort ba, ce spun eu, plătim lipsa de comfort. În Grecia, în Thassos, ești un mic stăpân, ți se oferă ceea ce plătești. Nu mai vorbdsc de Croația. Bulgarii au tot vreo 80 de km de coastă și resorturile lor sunt full, mai alrs de români. Ungurii au o mare baltă și ne dau recital. De ce?! Simplu, pentru că, indiferent dacă am fost mulțumiți sau nu, noi am plătit și atunci cei ce se ocupă de turismul românesc au mers pe minimum minimorum: știu că vor primi bani mulți neoferind nimic! Ne trebuie, nouă, ca și consumatori de turism, o cultură: să știi ce să ceri pentru banii plătiți! Zic și eu!

Gioia
[25.08.14 15:59:51]

Foarte bine punctată treaba cu șezlongurile. Practic plătești și..., fără sa vrei, devii "coleg" cu cineva pe care nu l-ai văzut în viata ta! Ba mai mult, tot fără sa vrei, lenevind la plaja sau lecturând cine știe ce, auzi detalii "picante", sau nu, despre viata "colegului" de sezlong! Mi s-a întâmplat...

Mi-a plăcut foarte mult articolul tău... Felicitări!

[25.08.14 23:16:33]

@Gioia: mersi, dar eu sunt convins că pot mai mult!!!

buterfly*, Gioia, Yersinia Pestis, zuftim
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: