ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2014
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 02.02.12
SEP-2013

Optiune excelenta de cazare

Sunt demult datoare cu un articol despre locul unde am fost cazati in concediul petrecut in thassos acum un an... am scris despre insula, despre plaje, insa abia acum reusesc sa descriu si locatia.

Noi am optat de la bun inceput pentru cazare in Skala Potamia. Dupa cautari febrile si indelungate pe net, am reusit sa gasim cazare la Asmaton Muses Apartments; pe saiturile romanesti nu am reusit sa gasesc impresii despre aceasta locatie, nu-mi dau seama cum de nu a fost "luata in vizor" pana acum.

Locatie - vila este nu prea aproape, dar nici foarte departe de mare si centrul statiunii :)))); daca mergeti pe jos pana la plaja din Skala Potamia, faceti cam 10-15 minute, si ceva mai putin pana in "centru", adica zona cu magazine si taverne. Este situata intr-o zona foarte linistita, nu va deranjeaza nici muzica de seara de la taverne dar nici traficul auto. Nu are parcare amenajata, insa este suficient spatiu pentru masini in fata vilei, sub maslini.

Cum arata: exact ca in pozele pe care le gasiti pe pagina oficiala (cautati pe google "asmaton muses"). Vila are cateva apartamente, fiecare denumit dupa cate una dintre muze; noi am stat in apartamentul numit Erato. Apartamentul nostru avea intrare proprie si terasa proprie, cu scaune si masuta si loc de intins rufe; desi vila nu este foarte mare, este impartita de asa natura incat turistii nu se "calca pe bataturi"; de asemenea, apartamentul este relativ bine izolat fonic, noi nu i-am auzit pe vecini niciodata, desi vila a fost ocupata total pe durata sejurului nostru. Apartamentul avea un dormitor "matrimonial", maaare (mi s-a parut mai mare decat cel de acasa :)))), si un living si mai mare, cu un pat de o persoana si un coltar (neextensibil) pe care ar fi putut dormi doi copii de exemplu. Chicineta facea parte din living si era dotata cu toate cele necesare unui gatit "usor"; am remarcat ca nu avea toaster, in rest nu pot sa reprosez nimic.

Baia era si ea mare, curata, nu am avut probleme cu instalatii infundate sau mirosuri neplacute.

Cand ne-am cazat am gasit curatenie luna, lenjerii pentru pat, paturi, tot ce trebuie; nu prea imi dau seama la ce interval se face curatenie acolo, pentru ca eu oricum am maturat zilnic nisipul pe care il aduceam de la plaja si ne-am dus singuri gunoiul cand s-a umplut (erau 2 tomberoane in afara curtii). Am impresia totusi ca a venit cineva la un moment dat si a schimbat prosoapele de la baie.

In living era un televizor (la care noi nu ne-am uitat niciodata), aer conditionat (nici pe asta nu l-am folosit, insa imi aduc aminte ca il aveam pentru ca baietelul nostru il tot necajea din telecomanda), frigider si, mai ales, internet wi-fi care a mers tot timpul, fara probleme si intarzieri. Ambele camere aveau obloane pe care le trageam in timpul zilei asa ca seara gaseam racoare si bine.

In frigider am gasit (inclus in pretul camerei): o paine french toast, care ne-a tinut cateva zile bune, o cutie de margarina (pe care n-am mancat-o) si o cutie de 500 gr cu un fel de gem/marmelada de cirese, foarte buna. Gazda zicea ceva si de cafea, insa noi am baut cafea zilnic la plaja, nu pe terasa.

In curtea (foarte curata si frumoasa) era si loc pentru gratar si banci cu o masa, asezate sub un umbrar.

Gazda noastra a fost foarte amabila, o mai vedeam cateodata prin curte insa nu era genul care sa ne stea pe cap, ne-a ajutat cu informatii cand am avut nevoie; sotul gazdei este artist plastic si are un magazin de arta si suveniruri in centrul statiunii; tot el este autorul unora dintre decoratiunile din apartament - de exemplu masuta din living pe care mancam noi dimineata era acoperita cu un mozaic facut de el, si aveam si un tablou pe sticla facut tot de el.

Toate cele mai de sus le-am gasit la pretul (foarte acceptabil, zic eu) de 38 eur/noapte.

Asa ca va recomand din toata inima aceasta vila, si nu pot decat sa sper ca vom reveni cat mai repede la ei (daca si cand ne vom intoarce in Thasos nici nu ma gandesc sa ma cazez in alta parte). imi pare rau ca nu am poze facute in interior, insa pozele de pe saitul lor corespund intru totul realitatii.

Trimis de andre cristoiu in 19.08.14 16:40:15
Validat / Publicat: 19.08.14 17:50:47

VIZUALIZĂRI: 2353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andre cristoiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [19.08.14 17:49:40] »

Mutat la rubrica "Asmaton Muses Family Apartments [Skala Potamia]" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

webmaster26 [19.08.14 17:50:28] »

flaviana77 [20.08.14 10:25:33] »

buna daca nu te superi imi poti spune te rog cum ai procedat cand ai facut rezervarea pentru aceasta locatie? ai discutat direct cu proprietarul sau ai rezervat la vreo agentie de la noi? multumesc.

si daca imi mai poti spune unde e mai ok sa stai la etaj sau la parter?

andre cristoiu [20.08.14 12:44:39] »

@flaviana77: Buna, am luat legatura cu proprietarii la telefon si pe mail, datele de contact le-am luat de pe site-ul pensiunii. La mail s-ar putea sa raspunda un pic mai greu, cam in 2 zile. Sunt foarte draguti si chiar daca nu stau prea bine cu engleza, pana la urma va intelegeti.

Nu stiu sa-ti spun cum este la etaj, apart nostru era la parter si mi s-a parut foarte ok. Mie mi-a convenit asa, puteam sa-l las fara grija pe baietelul nostru sa se joace pe terasa si in curte.

andre cristoiu [20.08.14 12:46:47] »

@webmaster26: buna, da, este ok.

Imi cer scuze, eu chiar nu am gasit rubrica respectiva... si cand ma gandesc cat am cautat date despre locatia asta...

flaviana77 [20.08.14 12:47:27] »

@andre cristoiu:

mersi frumos

daca o fi sa mergem la anu intr-acolo o sa mergem si noi cu baietelul nostru care va avea 4 ani si ceva deci e numai bine la parter inteleg ca va avea loc de joaca suficient.

andre cristoiu, flaviana77
Alte impresii din această RUBRICĂAsmaton Muses Family Apartments: