ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2014
ÎNSCRIS: 27.06.12
JUL-2007

Corfu azur si smarald

Insulele ionice ale Greciei sunt renumite pentru peisajele minunate, plajele azurii si vegetatia bogata datorata umiditatii adriatice.

Am ajuns in Corfu plecand din Bucuresti cu masinile pe traseul Giurgiu - Ruse - Pleven - Sofia - Kulata/Promachonas si apoi Thessaloniki - Katerini - Volos - Trikala/Meteora - Ioannina - Igoumenitza, si apoi ferry 2 ore la Kerkyra town capitala insulei.

Eram 2 familii cu cate 2 copii maricei si am facut 2 pauze de drum, una la Sofia unde am dormit o noapte si una la Paralia Katerini.

Asta ne/a permis sa mergem in plimbare de voie si sa oprim langa Volos sa cautem izvorul Afroditei si apoi sa vedem Meteorele.

Corfu ni s-a parut o insula minunata in scurta sedere de 7 zile la un hotel din estul insulei, la Dassia. Plaja nu era prea grozava dar statiunea avea de toate, de la magazine si taverne la sporturi nautice si de orice fel, inchiriat barci, parapante etc.

Dupa 2 zile de odihna la soare intr/o mare calda minunata, am inceput sa colindam insula, mai intai urcand pe soseaua din est spre nordul insulei catre SArti. Pe drum am intalnit multe peisaje frumoase dar si plaje interesante, de la nisip la pietre, unde ne/am oprit sa facem cate o baie sau sa stam la plaja.

O alta zi am dedicat/o vizitei la Paleokastrita, pe malul vestic al insulei, mai interesant dar cu ape mai reci, spre Adriatica. Aici am gasit un peisaj spectaculos cu un o coasta inalta care marginea un golf stancos si o plaja nu prea mare dar cu nisip fin si apa limpede, dar rece.

Am facut si o plimbare cu barca la grotele din marginea golfului, ne/a cerut pentru 1 adult si 4 copii mari cate 3 euro de caciula si a meritat toti banii. Am vazut grote limpezi cu ape transparente, o pestera cu o apa albastra ca cerneala, iar cand bagai mana in apa iti parea si ea tot albastra.

Merita sa faceti un drum de o zi si la Glifada, tot in vestul insulei, unde veti gasi o plaja mare de nisip cu apa curata, marginita de niste stanci abrupte, se poate ajunge cu masina pana pe faleza langa nisip, unde sunt si cateva pensiuni de regula ocupate dar si taverne pentru mancare si o plaja cu umbrele, scaune si beach/bar.

Mai greu am gasit plaja de la Gyaliscari, mult mai interesanta si salbatica, cam fara indicatoare cand am fost noi acum 5 ani, dar cu o locatie superba. Trebuie sa fiti precauti cand mergeti si sa opriti masina inainte de ultima coborare spre plaja, este o livada de visini unde drumul se opreste si coborarea continua pe un drum ingust in serpentina, pe care nu puteti urca sau cobori decat cu un ATV. Am vazut masini acolo nu stiu cum au ajuns, noi cu o masina de oras am oprit langa o casa sub maslini si am coborat pe jos cu chestiile de plaja in bagaje. Jos am gasit o taverna si o plaja amenajata intr/un golf miraculos, inconjurat de un munte plin de pini si verdeata, cu o apa turcoaz transparent, mica si linistita. Colosal.

REcomand curiosilor si vizitarea capitalei Kerkira, cu un aer venetian, frumos si interesant construita pe malul marii si nu doar. Gasiti de toate pentru toti, inclusiv portul de ferry si aeroportul international, dar si taverne cu o mancare grozava si niste inghetate clasa 1.

Incercati si o vizita la Benitzes, veti da de palatul Achileon construit pentru imparateasa austro/ungara Sissi cu o statuie a lui Achile in curte, de unde si numele, intr/o frumoasa gradina mediteraneana. Acum palatul este restaurant si daca vreti sa mancati acolo e bine sa va numarati de 2 ori banii din buzunar, ca sa va ajunga.

Pe drum veti intalni si un muzeu al pestilor, intr/o casuta mai maricica pe marginea soselei, nu ne. a parut rau ca am oprit sa/l vedem, copiii mai ales s/au bucurat sa vada tot felul de vietati marine expuse ca la Antipa.

Am gasit in Dassia si Ipsos cluburi si taverne mai vioaie dar noi cautam liniste si plimbare, de care ne-am bucurat din plin in toata insula, frumoasa, linistita si curata.

Si am ramas fascinati de culorile azurii ale apei langa verdele puternic al chiparosilor, cedrilor si pinilor de pe mal. O adevarata desfatare, la un ouzo sau lichiorul de mandarine tipic al insulei Corfu.

Pentru doritorii de cumparaturi in Kerkira town se pot vizita numeroase magazine de bijuterii pe care altadata le frecventau turistii britanici si nemti si care acum in fatza exodului rasaritenilor ofera preturi care merita negociate.

Si drumul insusi pana acolo este o adevatata plimbare, traversand Grecia prin mijlocul unui lant muntos spectaculos, acum pe o autostrada noua de 2-3 ani si fara probleme.

Incercati si nu va va parea rau. Dimpotriva. Drum bun si vacanta frumoasa.

Trimis de calatorul in 19.08.14 16:26:42
Validat / Publicat: 19.08.14 18:35:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2559 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Dincolo de mare se vede continentul, aici Albania

[20.08.14 11:05:48]

Mai degraba o completare pentru turistii viitori, sa ia in bagajul de drum si echipament de scufundare usoara cu ochelari si tub/snorkell, poate si o pereche de labe de scafandru, bune la multe din plajele mentionate. Si daca aveti o mica barca gonflabila, cu vasle, luati/o si pe ea in portbagaj, caci veti avea multe ocazii sa o folositi.

danette
[24.09.14 18:36:24]

@calatorul50: minunat ar fi fost daca la acest minunat review, ati fi atasat si ceva fotografii!... o idee de vacanta si pentru altii!

[05.10.14 18:44:20]

@danette - multumesc pentru propunere, am reusit sa adaug si cateva foto.

gettyy
[18.01.15 12:59:03]

In aceasta vara ajung si eu in Corfu. Imi va fi f. util acest review.

[19.01.15 13:36:52]

@gettyy - Ma bucur pentru alegerea facuta, este o insula minunata. Eu am fost mai demult si intre timp s/a deschis si autostrada Egnatia Odos de la Thessalonik la Igoumenitza, drumul e excelent dar are vreo 40 de tuneluri si atentie nu are benzinarii pe parcurs cateva sute de km. Eu am alimentat la intrare si am ajuns cu 15 l de benzina iar la nevoie se poate iesi din autostrada sunt indicatoare spre benzinarii la 2/3 km dar cu ocolire si ceva timp pierdut. Succes si drum bun.

gettyy
[19.01.15 13:40:03]

@calatorul50 -

multumesc frumos!

nikki arb*
[05.02.15 22:49:45]

Interesanta relatare nu m/am hotait daca sa aleg Corfu sau Lefkada dar voi mai citi relatari pe AFA. Am retinut sfaturile si locurile vazute, mi se par utile descrierile de pe sait pentru oricine vrea sa calatoreasca in aceste destinatii

[16.09.15 10:54:02]

@nikki arb - Corfu e mai confortabila si cu plaje accesibile, desi cele mai frumoase dintre ele, pe partea de vest, sunt mai greu de gasit si e nevoie de un mijloc de transport privat, auto moto ceva. Lefkada este mai salbatica si plajele cele mai frumoase sunt si cel mai greu accesibile, unele au autobuz local, majoritatea nu.

[14.10.15 23:39:05]

@all multumesc pentru atentia si voturile acordate relatarii si pozelor alaturate.

silvi1991
[28.11.16 19:55:22]

orasele frumoase si multa vegetatie, ai ce vedea, cred ca nu trebuie pierduta ocazia unei vizite

[29.11.16 17:50:09]

@silvi1991: Bine zis, asa spun si eu ca e o insula frumoasa, in care ai ce vedea, merita pusa in planurile de vacante viitoare. Multumesc pentru vizita si lectura.

printesa82
[06.12.16 19:26:50]

@calatorul: Superb totul☺.

[06.12.16 20:20:32]

@printesa82: Asa este, am descoperit si eu in Corfu o insula minunata, cu de toate, si de care localnicii sunt cu adevarat mandri. Merita vazuta si are pentru fiecare cate ceva interesant, pe toate gusturile.

printesa82
[06.12.16 20:40:51]

@calatorul: Multumesc pentru atentie. Abia astept sa vad si eu cu ochii mei aceste locuri minunate☺.

calatorul, danette, gettyy, nikki arb*, printesa82, silvi1991
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: