ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2014
DE zuzu
ÎNSCRIS: 21.11.13
AUG-2014

Hotel Rio - Da, mi-a placut :)

Revin cu o noua impresie :), si anume, hotelul Rio din Jupiter / Cap Aurora. Desi weekendul trecut a fost crunt pentru cei care nu s-au ocupat din timp de aceasta mini-vacanta de Sf. Maria, am reusit sa rezerv o camera la hotelul Rio din Jupiter... Nu ma intrebati cum am reusit, pentru ca nici acum nu-mi dau seama cum am putut gasi o camera libera la ora 21.00 pe 14 august pentru cazare incepand de a doua zi, si anume, vineri, 15 august. Doua zile incercasem sa gasesc ceva in Jupiter / Cap Aurora / Venus si nu am reusit. Nu are rost sa mai vorbesc despre "amabilitatea" celor care nu mai aveau camere disponibile... A fost o experienta foarte interesanta pentru mine si, gasind o camera libera, deja ma gandeam ca poate nu este ok pentru ca este liber acum cand toti au full. Din fericire, ma inselasem.

Personalul hotelului

Am ramasa foarte placut impresionata de la receptionerul care mi-a raspuns la telefon pana la ultimul contact avut la plecare. Personalul este foarte "profi" si va spun ca nu prea am mai intalnit la noi abordarea celor de la Rio. Toata echipa este politicoasa si, desi este un hotel si nu pensiune, ai impresia ca tot personalul este o... familie. Sunt toti relaxati, insa dornici sa te ajute fara niciun fel de fortare. Exemplu: am avut o mica buba la un picior pe care am facut-o de la papucii de plaja si as fi avut nevoie de un plasture. Am intrebat la receptie asa mai mult intr-o doara pt. ca ma gandeam ca au de vanzare si plasturi pe langa cremele de soare. Mi-a zis ca nu au de vanzare, insa domnisoara s-a dus imediat la trusa de prim ajutor si mi-a dat de acolo. Era o punga neinceputa cu plasturi si a luat-o imediat, desi nu muream fara plasture. Avand in vedere ora tarzie si felul cum au procedat, mie mi s-a parut un gest tare dragut. Am uitat sa va spun ca in graba domnisoarei de a-mi da plasturele, nu a mai gasit foarfeca, insa ne-a salvat domnisoara de la bar cu un mare zambet pe buze.

Tot personalul are o abordare profesionista, fara nicio fortare. De asemenea, mi-ar fi putut spune la telefon ca nu au camere decat cu MD, insa nu m-au fortat la nimic, desi era nebunie cu cazarile. Pretul nu a fost mai mare doar ca era nebunie, cum am vazut la alte unitati.

Am ajuns a doua zi la ora 10.30 si ne-au spus sa ne ducem linistiti pe plaja, ca ne vor suna dupa ce se va elibera camera. Hotelul are check-in la 18.00 si check-out la 12.00. Desi noi insistam sa platim sa nu patim vreo nefacuta, ne-au zis ca nu este nicio problema si ca platim cand ne vom caza efectiv. Ne-am schimbat in costume de baie si am plecat pe plaja. La ora 16.00 ne-au sunat sa ne spuna ca putem veni daca vrem pt. ca s-a eliberat camera, insa noi le-am zis ca suntem pe plaja si ca venim dupa cina :), asa ca ne-am cazat pana la urma pe la ora 20.30 si tot atunci am si platit.

Camera

Camera nu este mare, insa nici nu ai nevoie. Ai venit la mare pentru plaja, plimbare, apus si rasarit :), nu sa stai in camera. Baia este mica, insa nu am avut probleme nici cu apa, nici cu mirosul, nici cu presiunea si nici cu cabina de dus. Fiecare persoana are 3 prosoape si 2 perne :), una mica si una mare. Aerul conditionat nu miroase suspect si este pozitionat in asa fel incat sa nu bata nici din fata, nici din spate, este pozitionat tocmai bine (este undeva langa fereastra). Lenjeria este curata si toata camera iti lasa impresie de atentie. Bine, exista mereu loc de mai bine si nu ar strica ca pe balcon sa aiba un sistem de prindere al prosoapelor, insa avand in vedere ce am mai vazut de-a lungul anilor pe litoralul nostru, este chiar foarte bine.

Parcare

Este suficient spatiu in fata hotelului :).

Locatie

Hotelul este chiar la granita dintre Jupiter si Cap Aurora. Nu este pe plaja, dar ajungi la plaja pe jos in maxim 5 minute.

Statiunea Cap Aurora

Oare nu strange nimeni gunoiul de pe plajele Cap Aurora? Oare nu curata nimeni algele de pe plajele amenajate, unde pretul sezlongului este de 20 lei /persoana? Am intrebat si ne-au raspuns ca acest lucru este datoria celor de la Apele Romane. Este adevarat? Oare hotelierii de la Cap Aurora stiu ca gradinile se mai si ingrijesc? In statiune se mai ocupa cineva de spatiile publice? Oare de ce nu se promoveaza apa mezotermala ale carei reale beneficii am avut sansa sa le descopar, desi am stat doar 2 zile? Ma gandesc ca n-ar fi un capat de tara sa faci niste piscine adevarate si, cu putina promovare, ar fi o statiune chiar frumoasa :).

Pe curand!

Trimis de zuzu in 19.08.14 00:35:00
Validat / Publicat: 19.08.14 01:39:45

VIZUALIZĂRI: 2529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zuzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂRio Hotel [Jupiter]: