ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2014
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.03.13
JUN-2014

Ne 'dam' cu camila la El Tanque

Dragilor, v-a apucat vreodata cheful sa va "dati" cu camila in Tenerife? Se poate, la El Tanque.

Este in nord, nu departe de Puerto.

O luati pe drumul spre Icod, iar inainte de Garachico, o luati la stanga conform indicatorului.

N-ar fi rau sa va luati un jerseu, pentru ca veti urca pe serpentine si deseori vremea se schimba brusc.

Pe drum este un "mirador", o parcare de unde puteti privi Garachico in toata splendoarea lui, basca un magazin de suveniruri si... minunea-minunilor: o toaleta gratis (lucru foarte rar in Tenerife).

Continuati drumul, intrati in El Tanque, deseori intrati si intr-o zona cu ceata, de s-o tai cu cutitul, iar dupa ce iesiti din oras, la vreo 2 km, e Camillo Center.

Cu tot cu nelipsitul magazin de suveniruri si toaleta (!)

Turul cu camila costa 10 euro, ti se da o roba albastra si un patrat negru cu snur de pus pe cap si... pe-aici ti-e drumul!

Bietele camile cara si 300 kg, (nenorocitele de ele), au botnite ca sa nu linga turistul din fata si aici sa va vand un pont: luati ultima camila, sa nu fie alta in spatele vostru, ca sa nu stati tot cu emotie ca va umple de bale cea din spate, desi, datorita botnitei, sunteti oarecum feriti.

Se formeaza o caravana si un ins cam tuciuriu tine de darlogi (?) prima camila, conducand caravana pe drumuri care de care mai desfundate.

E nostim, e o experienta, bineinteles ca la inceputul turului se face nelipsita poza pe care s-o cumparati, daca va place, la plecare.

Anexez poze, poate va doriti o astfel de experienta.

Va imbratisez, cu drag.

Trimis de didona_stelea in 18.08.14 21:13:08
Validat / Publicat: 19.08.14 01:16:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 3208 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (didona_stelea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[19.08.14 09:18:15]

@didona_stelea: Care este rostul acelei "uniforme" pe care o primeşti înainte de plecare? Te protejează de vânt, de frig, de praf, de bale de cămilă? Sau poate culoarea locală este mai… colorată? Cât de curate sunt acestea? Faptul că preţul unei astfel de plimbări este 10 euro mă face să cred că aceste veşminte nu sunt de unică folosinţă, nu sunt noi şi nu-ţi rămân ca amintire.

Îmi place instalaţia cu cele două scaune pentru pasageri. În Egipt, am urcat pe Sinai purtată în spate de o cămilă. Avea o singură şa în vârful cocoaşei. Era noapte şi n-am văzut chiar toate tihărăile prin care trecea cămila. Abia dimineaţă, la coborâre, am văzut cât m-a purtat în spate bietul animal. Dar el face asta noapte de noapte şi nu ştie niciodată ce greutate va avea următorul pasager.

didona_steleaAUTOR REVIEW
[19.08.14 12:18:07]

@iulianic: Draga Iulia, hainele nu te projeaza de nimic, nu esti obligat sa le porti, probabil doar pentru poza si pentru sentimentul ca arati cumva ca un tuareg (?) Nu stiu de ce sunt albastre, nu poti sa le pastrezi, oricum n-ai avea ce face cu ele. Sunt curate, dar nu sunt de unica folosinta. De fapt ai dreptate, probabil ca daca ar fi albe, ar fi mai reusite, dar probabil s-ar vedea si orice pata pe ele si ei le spala si le refolosesc. Cu drag.

Cristian_h*
[19.08.14 14:17:59]

Tuaregii mai sunt numiţi şi Oamenii Albaştrii, folosesc tunici colorate in nuanţe de albastru-indigo şi în general turbane negre... cel puţin aşa zice wikipedia

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[19.08.14 14:54:16]

@Cristian_h: Asta trebuie să fie şi explicaţia pentru faptul că au fost alese tocmai cele două culori. Mulţumim!

[25.09.17 21:30:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' prin Tenerife» (nou-creată, între timp, pe sait)

didona_stelea, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] 'Opționale' prin Tenerife: