ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2014
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
AUG-2014

Excursie pe Valea Ariesului

Am plecat din Bucuresti, pentru 4 zile pe Valea Ariesului.

Buc -Pitesti - Curtea de Arges - Vidraru - Transfagarasan - Sibiu - Sebes - Alba Iulia - Campeni - Arieseni.

Pana la Alba Iulia drumul a fost bun, cu opririle necesare sau de placere.

La Vidraru, la Cab. Ursului (o locatie noua pe Transfagarasan) ptr. o cafea, la Balea am facut o plimbare dar era aglomerat atat in parcarea cu plata cat si pe sosea, la Sebes am mancat o ciorba buna la iesirea spre Alba.

Dar cand am trecut de Alba Iulia si am luat-o spre Campeni am avut o surpriza neplacuta.

Un drum de 120 km cumplit, gropi, drum betonat si denivelat, asa a fost pana la pensiunea unde ne-am cazat in Arieseni.

Despre locatia de cazare si zona turistica va voi relata intr-o alta descriere.

La intoarcere, ne-am hotarat sa mergem spre Vartop si de aici pe DN76 (Oradea-Deva).

Pana la DN drumul a fost mai bun decat a fost de la Alba la Arieseni, dar cand am ajuns in DN am avut o surpriza fosrte neplacuta.

Pe toata distanta drumul era in lucru si uite asa am facut 80 km in 2 ore si jumatate.

Nu lucra nimeni, din loc in loc mai erau cateva utilaje.

Pe toate dealurile erau semafoare de circulatie iar unde au spart drumul pentru intarirea podetelor, erau lasate denivelate si se circula cu viteza redusa.

Am ajuns in sfarsit la Deva si de aici intri si iesi pe asa zisa A1 pana la Sibiu, iar de la Rm. Valcea drumul a inceput sa se aglomereze dupa care ne-am blocat la urcare pe Dealul Negru. Undeva la coborare s-a surpat soseaua si se circula pe o singura banda. Fiind foarte aglomerat drumul s-a blocat.

Ne-am intors pe Curtea de Arges si am ajuns la Pitesti in sfarsit pe A1 si de aici acasa.

Va recomand tuturor cand plecati la drum in zilele libere ale unei sarbatori de vara, sa va documentati despre starea drumurilor. La noi a durat acest drum -cu tot cu opriri- 12 ore.

Despre Arieseni voi scrie la destinatii din Tara Motilor.

Drumuri bune va doresc tuturor.

Trimis de ANILU in 18.08.14 20:40:47
Validat / Publicat: 19.08.14 01:14:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII şi CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 1677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.14 09:30:25]

Of, drumurile noastre... datorită stării execrabile a șoselei, amânăm și noi de fiecare dată orice sejur la Arieșeni! Păcat, zona e superbă, dar destul de greu accesibilă, nimănui nu îi convine senzația că își va rupe mașina...

ANILUAUTOR REVIEW
[19.08.14 09:42:57]

@sunflower: Noi am patit-o. Am mers spre Satul de piatra (adica o localitate conform indicatorului) unde dupa 2 km s-a terminat asfaltul.

Dar curiozitatea te impinge mai departe.

Am ajuns in sat si am descoperit ca de fapt se ajunge la Pestera Vartop.

Am mers cu masina pana unde era accesul auto si pe acel drum ne-am spart un cauciuc intr-o piatra. Drumul era foarte stramt si greu treceau doua masini odata.

Am schimbat roata acolo in drum, ne-au ajutat toti cei care vroiau sa treaca si am rezolvat problema cu roata de rezerva (care roata si aia avea o problema).

A doua zi am rezolvat problema la o vulcanizare in Campeni, cu 1 mil. ne-au schimat cauciucul (noi ne asteptam sa na coste mai mult), cel spart nu se mai putea folosi.

La intoarcere in Buc. pe drumul spre Deva unde a fost cumplit, am stat cu sufletul la gura, odata din cauza drumului si odata din cauza anvelopei schimbate (doua diferite pe fata).

Dar in final am ajuns cu bine in Bucuresti.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.08.14 12:25:53]

Satul de piatră e de fapt Casa de Piatră.

De ce zici „așa zisa A1” (Deva - Sibiu) ? N-am ajuns încă pe acolo, e nasoală autostrada?

ANILUAUTOR REVIEW
[19.08.14 12:34:22]

@abancor: Autostrada Deva-Sibiu este foarte buna, numai ca este intrerupta intre Miercurea Sibiului si Saliste. Te scoate pe DN1 pe unde se circula bara la bara.

O zi buna

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.08.14 12:35:14]

@abancor: Nu e „nasoală” - dimpotrivă e chiar foarte OK. Doar că are o întrerupere de câțiva km, nu are spații de servicii și / sau alimentare și pe deasupra, se termină relativ brusc, ceva mai sus de Deva, cu reintrare pe DN-ul superaglomerat.

Dar chiar și așa, mie îmi scurtează cam cu o oră drumul spre Hunedoara.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.08.14 13:18:51]

Lipsa spațiilor de odihnă și a benzinăriilor pare să fie o problemă generală la noile noastre autostrăzi. Pe de altă parte, e firească, avînd în vedere că în general avem de-a face cu segmente scurte, prin urmare șoferii preferă probabil să oprească la popasurile mai vechi, familiare, de pe DN-uri. Dar cînd se va întregi Deva - Sibiu, va fi vorba de peste 100 km, deci ar fi cazul să existe măcar o benzinărie.

Nu înțelesesem epitetul „așa zisa”, de asta m-am băgat în vorbă.

[20.08.14 09:25:44]

S-au creat spații de servicii pe autostrada Sibiu - Deva, cel putin pe sensul Sebes -Deva, am trecut pe acolo duminică. Există doar parcare și toalete.

alex_pitesti
[21.08.14 09:50:51]

@sunflower: si eu tocmai m-am intors din Arieseni, si sincer, n-am avut nicio problema cu drumul. Nu este perfect, nu este autostrada, dar nici plin de gropi nu e. Masina mea nu a patit absolut nimic. Du-te in zona aia fara ezitare, e superb!

[21.08.14 10:06:45]

@alex_pitesti: multumesc!

cocan
[22.08.14 15:14:05]

@abancor: Pai de pe autostrazile noastre, momentan nu prea exista iesire si daca iesi cumva, cam nu dai nici intr-un popas. Pina la popas mai mergi pe DN, iar la urcare inapoi pe autostrada situatia se repeta. Nu mai vorbim de distanta, de la iesire de pe autostrada pina la DN (mai ales de drumul respectiv). De restaurante, cazare, statii de alimentare cu combustibil ce sa mai vorbim.

abancor, alex_pitesti, ANILU, cocan, sunflower
Alte articole din această RUBRICĂStarea drumurilor pe Valea Arieşului: