ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2014
ÎNSCRIS: 18.08.14
JUL-2014

Foarte nemulțumit

Nu-si merita banii!

De curiozitate am citit toate comentariile inainte de a pornii, apoi dupa intoarcere mi am propus sa scriu despre cazare, plaja, masa, etc..., in parte dar mi se pare mult prea mult.

Pe scurt in cateva randuri totusi, pentru 2200 euro, slab, ff slab, mizerie, plaja ingusta, plin de turci [***] si rusi [***].

Foarte foarte multi copii, galagie, turcoaice care -si ascundeau mancarea si sucurile in carucioarele de copii, scutece de la micuti aruncate, lasate peste tot, am lasat o saltea afara langa piscina, a doua zi nu mai era.

Personalul e prea putin pentru un hotel asa de mare, chiar prea mare si nu fac fata la atata lume.

Plaja e tare ingusta si in cativa metri se inghesuie toata lumea.

Liftul ba merge ba nu, chiar nu mai intru in amanunte, pe scurt, daca m as intoarce?? NU .

Daca as recomanda cuiva NU!

Trimis de carmenzab in 18.08.14 16:29:15
Validat / Publicat: 18.08.14 17:39:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: side

VIZUALIZĂRI: 3503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmenzab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.08.14 17:38:50]

@carmenzab: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

[16.11.14 14:57:43]

@carmenzab: Am ales si eu ptr. 2015 acest hotel, chiar nu isi merita banii (am platit 1650 €)? Sunt constient ca plaja este ingusta, hotelul este mare in raport cu celelalte hoteluri din Turcia. Am fost in ultimii 2 ani in Grecia si am cheltuit aprox. tot atat (fost cu autocarul). Sper sa fiu multumit. Multumesc ptr. un eventual raspuns.

valy77
    [04.01.15 16:12:12]

Salut! In 2014, in luna iulie am fost si eu la acest hotel!!!

Mare atentie la cazare!!! Sunt niste nesimtiti!! Am schimbat daoua camere si am facut panarama sa vina un manager! Nu ca sunt pretentios dar, am vrut camera pentru care am platit. (nu la ultimul etaj). Va recomand sa luati o camera in aripa unde este receptia, pentru ca acolo sunteti exact in mijlocul resortului.

Multa aglomeratie la masa, multi rusi si turci care parca au vazut pentru prima data un hotel. La plecare vor sa va infolieze bagajele (mai sump ca in aeroport).

La tobogane e foarte mare distractie si... atat.

La parter este o cofetarie si acolo gasiti cafea la nisip, (chiar cum coborati scarie, in fata). Am gasit anul acesta la Hotel Delphin DEluxe cu 1800 E daoi adulti si un copil, ude am mai fost (servicii ireprosabile). Va doresc un sejur excelent. Sper sa se fi schimbat in bine fata de 2014.

Salutari!!!

[04.01.15 16:23:16]

@valy77: Asta este, in principiu nu suntem mofturosi. Dar raportand la banii care i-am platit nu ma asteptam din start la conditii luxoase, acesta este primul an pe relatia Turcia. Sper ca ne vom descurca si in conditiile "asaltului"mesei de catre ceilalti turisti. Probabil ne vom descurca. De ce vor sa infolieze bagajele (si cat se plateste ptr. asta)? Si in Grecia erau unii turisti mai zgomotosi mai deranjanti. Multumesc ptr. raspuns.

[04.01.15 20:30:40]

@valy77 -

Salut! In 2014, in luna iulie am fost si eu la acest hotel!!!

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[14.01.15 18:46:18]

@adrian68 - mergi cu incredere. Si noi am fost in august 2014 si nu ai motive sa fii ingrijorat daca nu esti foarte pretentios. Daca nu ai mai fost in Turcia crede-ma ca te vei simti fabulos. In ce priveste nemultumirile care te-au ingrijorat pe aici, eu care nu sunt foarte pretentioasa (ca si tine) iti pot spune urmatoarele:

- curatenia se face in fiecare zi, din pacate la ore ciudate (12-14), cat am stat noi intr-o singura zi nu ni s-au schimbat prosoapele pentru ca am refuzat sa le primim in camera pe doamnele de la curatenie (si crede-ma ca au insistat)

- curatenia lasa de dorit pe holuri (dar noi eram in concediu si nu in inspectie asa ca nu ne-a deranjat tinand cont ca nu ne-am propus sa dormim pe holuri)

- in privinta repartizarii camerelor este destul de greu sa cazeze pe toata lumea in zona receptiei, tinand cont ca este un hotel urias si sunt mii de turisti. Ideea de baza este ca indiferent unde ai fi cazat tot esti aproape de un anume loc si departe de altul. Noi am fost cazati in zona restaurantului principal (in capatul celalat fata de receptie) si a fost mai mult decat ok. Coboram dimineata la micul dejun si apoi bantuiam toata ziua prin tot complexul (masa de pranz o luam la alte restaurante, pentru ca ai atatea variante incat este pacat sa nu le incerci), pana seara cand ne intoarceam in camera pentru dus, coboram la restaurant pentru cina si mai dadeam o raita prin barurile din complex. In privinta zonei unde esti cazat este vorba strict de comoditatea fiecaruia. Daca eti cazat spre receptie esti departe de restaurant, daca esti cazat aproape de restaurant esti departe de piscine s. a. m. d.

- in privinta aglomeratiei de la masa iti recomand sa nu mergeti spre finalul programului de luat masa pentru ca atunci este nebunie. Noi mergeam cam la o jumatate de ora dupa ce se deschidea restaurantul (doar in prima seara am avut parte de aglomeratie pentru ca apoi am studiat problema) si iti recomand terasa acoperita (cea opusa intrarii principale din restaurant) unde sunt maxim 4-5 mese ocupate si unde barmanii abia de au 2-3 turisti de servit. Majoritatea turistilor o ocoleau (sau poate nu au descoperit-0) pentru ca nu avea aer conditionat ci ventilatoare, dar noi nu suntem prieteni cu aerul conditionat si nici nu avem o problema cu caldura, desi la micul dejun si la cina cand mergeam noi in restaurantul principal nu era asa o caldura sa nu poti lua masa in aer liber.

- in privinta infoliatului bagajelor acest serviciu se oferea la cerere si contra cost (scump intradevar) noi nu ne-am infoliat niciodata bagajele asa ca tu alegi daca dai sau nu banii.

Am incercat sa iti ofer o opinie personala pentru fiecare problema ridicata aici, imi cer scuze daca am avut un limbaj mai "din topor" dar chiar m-a iritat primul comentariu al d-nei @carmenzab, am avut sejurul fix in aceeasi perioada si imi aduc perfect aminte de domnia sa, aborda toti romanii sa le povesteasca cum nu i s-au schimbat prosoapele intr-o zi si seara nu au avut cu ce sa se stearga (noi am fost 4 persoane si la baie erau 12 prosoape - ce zici am avut cu ce sa ne stergem daca nu le-am lasat pe doamnele de la curatenie sa intre in acea zi? Acasa cate prosoape folosesti la baie intr-o zi?). Ideea e ca o ocoleau toti romanii de cum o vedeau. Alte comentarii cred ca sunt de prisos. Daca iti mai pot fi de folos cu alte informatii iti stau la dispozitie. Noi am batut Grecia si Turcia multi ani asa ca nu sunt genul de om care nu are cu ce sa faca comparatie si nici nu ma entuziasmez prea usor, pentru cei care au mai fost in Turcia nu este un hotel de nota 10, dar pentru cei care nu au mai fost este un hotel de nota 20, cu conditia sa mergi in concediu sa te relaxezi, sa te distrezi nu sa faci inspectie. Scuze m-am cam lungit

[14.01.15 19:41:13]

@cristina_onica -

Si noi am fost in august 2014

[14.01.15 19:44:56]

@cristina_onica: Multumesc foarte mult ptr. aceste incurajari, sincer nu ma asteptam ca"dracul"sa fie asa de negru cum era prezentat de unii dintre turisti. Desi in general am observat ca romanii sunt mai pretentiosi am cautat impresii si pe alte site-uri (straine) si parerile erau unanime ca totusi se merita raportand pret-servicii oferite. Fiind prima data pe relatia Turcia eram sigur ca voi fi multumit. Nu suntem mofturosi referitor la nimic. Ma intereseaza daca se respecta 'bacsisul

[14.01.15 20:27:42]

@adrian68 - se respecta bacsisul dar nu este nevoie sa apelezi la el decat la receptie daca nu te multumeste camera care iti este alocata (noi am pus 10 euro in pasaport) si am dat 5 euro la doamenele de la curatenie. Daca mai este ceva iti raspund cu mare placere

[14.01.15 20:58:47]

@cristina_onica: In principiu asi dori o camera langa piscina principala. Camera platita este SW dar fiind hotelul de asa natura va fi ceva partial cu vedere la mare. Cu mancare nu suntem mofturosi, am ales hotelul si pe motiv ca este nou dar si ca nu are in camera si tentatia cu bere in permanenta. Si asa planurile pe anii urmatori tot pe Turcia vrem sa mergem., deoarece mie si sotiei ne place sa "lenevim"in zona hotelului. Ptr. vizite ne alegem alt mod. Preturile sunt acceptabile, in Grecia cheltuiam aproximativ tot atat. In Romania la hotel de 4* in Mamaia in anii trecuti cu demipensiune am cheltuit aprox. 1000€. Multumesc inca o data ptr. incurajari si o sa revin ulterior cu impresii despre hotel.

[28.06.15 14:31:07]

Am o intrebare daca se poate. In zona hotelului se folosesc € sau $ deoarece o cumnata a mea a fost tot in zona Antalia (Club Salima, a venit zilele acestea din C. O.) si a spus ca se foloseau $. € era echivalat cu $? Multumesc!

[28.06.15 15:16:27]

Nu conteaza moneda. Daca intrebi cat costa turcul automat raspunde euro, dolar? In privinta cursului sa stii ca nu are importanta la ce curs calculeaza atata vreme cat toate preturile se negociaza. Tine strict de tine cat esti dispus sa platesti. Iti dau exemplu cutiile cu rahat. Cereau 2euro noi am oferit 1euro nu au acceptat fara 1,5euro, nu am vrut sa acceptam si la iesirea din magazin am spus ca luam 10 cutii daca ne lasa la 1 euro si decat sa piarda clientul mai bine castiga mai putin. Cam asta este mentalitatea la ei. Bineinteles ca sunt si care nu lasa atat la pret dar nu iti baga nimeni mana in buzunar

[28.06.15 15:18:32]

Multumesc mult! Stiam ca preturile sunt negociabile, deci voi merge pe €.

[28.06.15 15:19:14]

@adrian68: cand plecati?