ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2009
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2006
    DURATA: 1 si 1 in 2007 nopți
    2 AD. + 1 si 2 in 2007 COPII

Un hotel super OK, care merita mai mult

Sargul mar

In cele cateva drumuri ale noastre spre vest, Viena si mai departe, am facut si 2 opriri in orasul Gyor, la hotelul Raba. O data in vara lui 2006 si apoi pentru sarbatorirea Craciunului la Viena, in 2007. Chiar daca am ajuns pe inserat sau la ore tarzii, am reusit sa imi fac o parere de ansamblu asupra orasului si mai cu seama, asupra unui hotel care este cotat la 3*, dar dupa parerea mea, merita ceva mai mult.

Pentru inceput doresc sa scriu cateva lucruri despre acest oras. Gyor este situat foarte strategic, cred eu, cam la mijlocul drumului dintre Budapesta si Viena, in apropierea granitelor cu Austria si Slovacia, lucru ce ii confera un loc fruntas in topul popasurilor si nu numai, catre aceste zone. Dupa Budapesta, capitala Ungariei, Gyor, situat in nord-vestul tarii, este al doilea oras ca importanta in bogatia de cladiri istorice, multe dintre ele intrate deja in patrimoniu national. I se mai spune si orasul intalnirilor si al festivalurilor, pentru ca aici se organizeaza si au loc aproape tot timpul anului asemenea spectacole si evenimente artistice. Gyor a castigat un premiu european privind protejarea cladirilor istorice, prin reconstructia centrului baroc al orasului. Bisericile, palatele, muzeele, toate amintesc de un trecut istoric, invitand vizitatorii la o plimbare prin centrul orasului. Exista multe cladiri, majoritatea in stil baroc, cu o arhitectura deosebita, cum sunt Castelul episcopal, , cu turnul frumos colorat, bisericile Carmelite si Sf. Ignatius, dar si Palatul Zichy din secolul al XVIII-lea. Dupa o plimbare reusita prin acest oras, este recomandata o binemeritata odihna la una dintre cafenelele sau restaurantele situate in vechiul oras.

Noi am vizitat Gyorul cel mai bine, in 2007, in ajunul Craciunului, cand si acesta, ca dealtfel toate orasele isi pun vesmintele de sarbatoare. Si atunci este un vis de iarna sa te plimbi pe strazile cu cladirile luminate si ornate cu beculete multicolore. Primaria orasului a gazduit in fata cladirii, un fel de expozitie in aer liber, cu diverse sculpturi facute din gheata. Foarte frumoase si reusite, ne-a placut ideea foarte mult...

Dar sa scriu si ceva despre hotelul Raba. Acest hotel este situat aproape de centrul orasului. Mi s-a parut un hotel elegant, cu o receptie foarte generoasa si moderna si cu personal mereu zambitor. Prima oara cand am fost cazati aici, am fost 3 persoane si normal aveam o tripla. Dar cand am intrat in camera, am observat ca de fapt era un apartament, despartit de o usa interioara. Era o camera mare, cu doua paturi apropiate, cu noptiere si veioze de o parte si de alta, un telefon, radio, AC, televizor si minibar. La fereastra era o masa cu doua scaune stil fotolii scoica (asa le zic eu). Mobilierul era elegant, curat, parca era nou, sa tot stai acolo, toata camera era curata, asternuturi la fel si cu mocheta pe jos. Cealalta camera avea o canapea care se putea extinde, dar pt. noi n-a fost nevoie. Si aici camera era dotata ca si cealalta. Baia era una singura, dar foarte incapatoare, cu tot necesarul, sapun, sampon, 3 feluri de prosoape si in plus cu uscator de par. Tot sa stai intr-un asa hotel. In anul urmator, de Craciun, am fost 4 persoane si am avut 2 duble, dar tot asa de curat si bine a fost. Micul dejun de fiecare data a fost foarte bun, proaspat si foarte variat. La restaurantul hotelului am inteles ca se pot organiza diferite intruniri de afaceri, conferinte si alte evenimente. Raba mai are si un centru Spa, serviciu de room-service 24/7, seif la receptie sau chiar poate fi adus in camere, curatatorie si spalatorie, centru de inchiriat biciclete si masini si parcare gratuita pentru oaspetii hotelului.

In concluzie, scurtele noastre sederi au fost foarte placute la hotelul Raba din Gyor si-l recomand cu toata placerea pentru ca si noi, poate ca multi altii, AmFostAcolo!

Trimis de ileanaxperta* in 04.12.09 18:05:10

VIZUALIZĂRI: 2266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Primaria din Gyor in ajun de Craciun 2007
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 50 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.20 EUR pe cameră

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [16.12.09 17:50:08]

Buna seara, va rog, coloana sonora pt. Gyor si Raba:http://www.trilulilu.ro/mark35/379476e77756b1.

Va multumesc frumos.

[17.12.09 08:15:00]

atasat antrenanta melodie indicata de ileana ca fond sonor al review-ului

ileanaxperta*
    Alte impresii din această RUBRICĂRaba City Center Hotel: