ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2014
AUG-2014
2 AD. + 1 copil COPII -- v: 6 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Capitol-Jupiter... cu bune si cu rele in 2014

Abia ce m-am intors de la hotel Capitol din Jupiter dupa o perioada de 6 nopti si 7 zile petrecute pt. prima data in statiunea Jupiter de pe litoralul romanesc, astfel ca studiind anterior impresiile celor care au fost acolo si constatand ca sunt din 2013 am hotarat sa postez si eu cate ceva din experienta traita aici... astfel ca in data de 11.08.2014 am pornit la drum catre Jupiter.

Am mers pe traseul Pitesti-Bucuresti pe A1, am intrat pe soseaua de centura a capitalei pe N si am iesit pe A2, fara a intalni vreun blocaj pe traseu.

Pe A2 am circulat bine pana la Agigea, insa dupa ce am facut dreapta spre Mangalia, pana a ajunge in Eferie Nord, sa te tii blocaj in trafic, cred ca am facut 15 km intr-o ora datorita intrarii in Eforie Nord... am trecut si de asta iar in jurul orei 13.00 am ajuns la hotel Capitol din Jupiter.

Am mers la receptie, am prezentat voucherul, iar o d-soara, dupa ce am rugat-o sa ne dea o camera cu vedere spre mare, mi-a indeplinit rugamintea si astfel am primit o camera pe latura de E la etajul 4. Am luat cheile si am urcat cu unul din cele trei lifturi in camera... era exact asa cum mi-am dorit... avea vederea spre mare, o panorama superba... Camera arata binisor, mobilier nou, parchet nou pe jos, televizor LCD, aer conditionat, frigider... baia nu foarte mica, acceptabila, prosoape curate, curatenie in camera si in baie.

Despre hotel, ce pot sa spun decat ca are un amplasament foarte bun, toate camerele situate pe cele trei laturi respectiv, N, E si S au vedere catre mare, cu exceptia celor de pe V care au vedere catre statiune, insa daca vreti o vedere numai catre mare alegeti camere cuprinse intre nr. 13-16, avand nr. etajului in fata, de ex. 413-416,513-516 etc.

In camere a fost facuta curatenie in fiecare zi, daca vroiai sa fie schimbat un prosop trebuia sa-l pui pe bateria de la dus si imediat era schimbat.

Hotelul are Kids Club, sala de jocuri, restaurant si o piscina, spun ei reabilitata insa tot stilul "comunist" era. Internet Wi-fi este doar la receptie. Au si o pizerie unde seara se canta karaoke.

Parcarea am platit-o, parca 6-7 lei pe zi, au parcare acoperita si am gasit un loc, astfel ca masina a fost ferita de razele soarelui, insa locuri de parcare acoperite nu erau de ajuns, asa ca se parca si pe spatiul verde.

In rest am prins cele mai calde zile din 2014, ulterior cand am plecat vremea s-a schimbat brusc incepand ploile.

Despre statiune ce pot sa spun decat ca este micuta, insa nu este tiganie ca in Mamaia lui Mazare.

Pranzul il serveam in statiune, pe la diferite terase, la "impinge tava", cu 15 lei felul I, II si III.

O terasa simpatica este in fata hotelul, "Antique" se numeste, unde se mananca pizza f. buna.

La plaja mergeam cca 10 min, la plaja statiunii, inspre Neptun, unde nu era atat de aglomerata.

La final as vrea sa fac un rezumat al impresiei despre hotel incepand cu lucrurile bune: parcare acoperita, camera acceptabila ca marime, mobilier nou, dotare ok cu LCD, frigider, curatenie zilnica si ce-i mai frumos amplasarea pe malul marii a hotelului.

Minusuri: la micul dejun se serveau 6 feluri de omleta, crenwursti, oua fierte si 2 feluri de salam, insa intr-o zi mi-a fost rau de la omleta asa ca am exclus-o definitiv din meniu.

Piscina reabilitata dar tot stil comunist, fara bare de prindere pe margine, si lateralele din zid ridicate, fara sa poti iesi din ea decat pe la scari si fara sa te poti prinde de ceva... iar ce-i mai simpatic, adancimea, pe E avea 1,65 m. parca, iar pe V- 2,40 m, de parca toti am fi Camelia Potec si campioni la inot, motiv pt. care am ocolit-o tot sejurul ata eu cat si sotia si copilul, avand in vedere si ultimele cazuri de inec petrecute la piscine din tara. Nu stiu daca avea si salvamar, iar ca marime nu este atat de mare cat pare in site-ul de prezentare al hotelului. De asemenea, scurgerea din baie, din pardoseala, se infunda tot timpul, au incercat bietii oameni sa o repare, dar degeaba, cred ca era o problema generala, am mai auzit si pe altii...

In rest, pacat ca hotelul este pe malul marii, in fata sa sunt niste golfulete tare simpatice, exista si o portiune de plaja, dar este NEAMENAJATA, bolovani, alge, tevi. Nu stiu de ce naiba conducerea hotelului nu a concesionat-o, punea niste masini de nisip, curatau golfuletul din fata si ar fi fost supertare, asa iti rupeai picioarele in pietre, conducte... sau mergeai 10 min. pana la plaja statiunii... mare pacat. Oricum cei din vecinatate de la hotel California sau Opal, Cristal etc, facusera doua piscinele pe malul marii, pusesera umbrele, era mai bine decat la Capitol... si apropo daca voiai sa cobori de la hotel pe plaja, trebuia sa ocolesti, scarile nu aveau corespondent la baza plajei...

Per total, lasand deoparte scurgerea infundata, micul dejun (numai oua-fierte, omleta, ochiuri) piscina superadanca, plaja neamenajata... hotelul arata binisor, oamenii de acolo incearca sa faca ceva, au accesat fonduri europene, au lifturi noi, camerele le-au renovat, se straduiesc... iar totul s-a compensat cu privelistea din camera, apus, rasarit, valuri, mare... de poveste...

Nu sunt un turist de genul, gresia este crapata si oglinda ciobita, rosturile nu sunt finisate, iar o panza de paianjen era asezata pe bec si obtura lumina, dar in 1700 lei pt. 6 nopti, se putea mai mult...

Totusi, daca nu sunteti fitosi, va recomand hotelul Capitol din Jupiter...

Trimis de george777 in 17.08.14 18:18:51
Validat / Publicat: 17.08.14 21:08:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Mamaia, Mangalia, Eforie Nord etc.

VIZUALIZĂRI: 5116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (george777); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Vedere din camera spre golfulete...

turkn [17.08.14 22:24:07] »

Daca va mai amintiti... cat a fost taxa de statiune?

george777 [18.08.14 20:12:14] »

@turkn: Nu mai retin dar stiu ca am achitat la receptie 32 sau 35 lei pentru parcare si taxa de statiune

george777, turkn
    Alte impresii din această RUBRICĂCapitol Hotel [Jupiter]: