ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2014
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 03.08.11
AUG-2012

Joni Apartments - cea mai frumoasa priveliste avuta din balcon!

"Navigând" pe site-ul "Am fost Acolo" aproape zilnic, cautând în secțiunea "Brela", am observat cu surprindere ca nu sunt foarte multi utilizatori care "notează" impresii la aceasta secțiune. De aceea, ma simt datoare sa scriu aici câteva impresii, sfaturi pentru cei care, pe viitor, vor dori sa aleagă aceasta destinație cu totul speciala.

Am Fost Acolo, în perioada 5 - 12 august 2012! Pot spune ca a fost o experienta deosebita, o experienta la care "ar râvni" orice "devorator" de vacante reușite.

Căutările pentru Croația au început cam în septembrie 2011, la scurt timp după ce, eu și soțul, am revenit din vacanta noastră la Lido di Jesolo (Italia). Inițial decisesem sa rezervam din timp la un hotel, în Zadar, Hotelul Donat. Apoi, ne-am răzgândit deoarece soțul dorea neapărat sa viziteze Dubrovnik. Astfel am "repornit" căutările și am găsit aceasta mica stațiune, mai degrabă un sătuc situat pe riviera Makarska. Opțiunile de cazare la hotel erau destul de limitate și în același timp destul de piperate. In oferta agențiilor de turism existau doar câteva hoteluri: Bluesun Marina Hotel, cu "fratele" sau mult mai piperat la preț, "Bluesun Maestral" și "Bluesun Berulia". Atât... Preturile erau destul de mari. Pentru 2 persoane, cu demipensiune, cu early-booking depășeau binișor 900 euro.

Atunci am decis sa facem o vacanta exclusiv pe cont propriu. Am intrat pe site-ul brela.com și am văzut ca acolo existau numeroase alternative de cazare în apartamente frumoase, spațioase, bine dotate și utilate. Inițial soțul nu a fost de acord, dar pana la urma, apelând și la cele scrise aici pe site de Ioana_cj despre "Pensiunea Vila Antonio 88" (ii mulțumesc pe aceasta cale!), am reușit sa îl conving sa închiriem un "mini-apartament". Astfel, în februarie 2012 am început sa studiem cu atenție ofertele de pe site-ul www.brela.com. Am trimis cred ca peste 25 de email-uri diferiților proprietari de "pensiuni". Unii nu ne-au răspuns niciodată, alții ne-au spus ca au deja ocupat, unii au spus ca ne pot închiria apartamentul în perioada dorita de noi. Am primit cam în jur de 10 răspunsuri de la diferiți proprietari contactați de noi. Ceea ce trebuie sa precizez este ca preturile practicate de ei / camera variau intre 30-60 euro, în funcție de distanta fata de plaja. Nu trebuie sa neglijați distanta. Poate ca 400 m nu vi se pare mult, numai ca trebuie sa țineți cont ca, de fapt, cei 400-500 m fata de plaja sunt în panta, și nimănui nu i se pare plăcut sa urce atât de mult după o zi de stat la plaja sau bălăceala, eventual și cu niște cumpărături făcute!

Doua oferte ni s-au părut "atractive". Le-am analizat pe fiecare dintre ele și ne-am hotărât: "Joni Apartments". Am luat legătura cu proprietarul. Prețul plătit a fost de 60 euro / camera / noapte. Vila este situata la 200 de metri de plaja, pe strada Bartola Kašića, nr. 18. Domnul Joško Medić a fost foarte drăguț și a acceptat plata avansului prin Western Union. Am plătit un avans de 120 de euro. Era prima data când făceam asa ceva și sincer am avut emoții, învățată fiind cu tot felul de "păcăleli" romanești. Dar nu, emoțiile au fost nejustificate. La fata locului am întâlnit un proprietar foarte amabil, mult mai în vârsta decât m-am așteptat (ulterior am aflat ca domnul era de fapt tatăl lui Joško Medić) Domnul Stipe Medić a fost cel care ne-a întâmpinat la sosire. Trebuie sa spun ca, deși "amețita" de căldura și oboseala acumulata de pe drum, am rămas surprinsa sa aflu ca acel domn în vârsta știa foarte bine germana, italiana și engleza.

Recomandarea mea ar fi următoarea: dacă doriți să mergeți în Brela, încercați sa evitați strada Bartola Kašića! Nu pentru ca ar fi nepotrivita sau ca ar avea ceva „capcane”, ci pentru ca este situata mult mai sus fata de strada principala Frankopanska Ulica.

Despre Joni Apartments pot spune numai de bine. Foarte curat, foarte aranjat, destul de modern. Bucataria era utilata cu tot ceea ce trebuie, la fel si baia. De altfel, camera în care urma sa ne cazam o știam deja de pe site. In momentul în care ne-a făcut rezervarea ne-a indicat chiar și numărul camerei în care urma sa ne cazam. Era exact ca pe site. Nimic diferit.

Încântarea și poate "punctul forte" al acestei camere a fost balconul. Plin de flori, mare, cu o măsuța rotunda unde dimineața serveam micul dejun bucurându-ne de priveliștea avuta: insula Hvar. Noua ne-a plăcut foarte mult acolo. Si acum ne amintim cu placere de diminețile răcoros de plăcute în care serveam un mic dejun prelungit.

Ce pot spune? Balconul și a lui priveliște ne-au făcut sa iubim Brela și mai mult...

Trimis de Gioia in 17.08.14 15:12:28
Validat / Publicat: 17.08.14 17:00:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 2283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gioia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Blela "de sus"

[17.08.14 17:00:28]

GioiaAUTOR REVIEW
[17.08.14 17:08:47]

@webmasterX: Da, este cat se poate de ok. Mulțumesc pentru poziționare!

Gioia