ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2014
DIN: Calarasi
ÎNSCRIS: 12.07.12
AUG-2014

Un hotel aproape de mare

Dorind să încheiem concediul din vara aceasta cu încă o ieşire la mare ne-am hotărât să plecăm pe litoralul nostru fără a avea ceva rezervat. În dimineaţa plecării am căutat cazare pe net, dar nu am găsit. Pentru că marea ne chema, am plecat fiind convinşi că „ne aşteaptă” o cameră undeva pe riviera noastră, iar dacă nu, nici o problemă, ne îndreptam către vecinii noştri de la sud de Dunăre.

Am început căutare în Mamaia. Spre surprinderea noastră erau camere libere atât la hoteluri de 2,3, cât şi la 4 stele, chiar dacă pe net, statistic, Mamaia era ocupată 100%. Pentru că înainte de a ne caza solicităm totdeauna să vedem camera, după ce am „vizitat” mai multe, în final, am decis că Hotelul Prestige îndeplineşte cerinţelor noastre: aproape de mare, pat suplimentar pentru copil şi tarif care să se încadreze în buget şi care să justifice ceea ce îţi este oferit. Sigur, ne-am fi bucurat ca preţul să fie mai mic, dar ţinând cont de tarifele percepute de hotelurile de 2 şi 3 stele care erau în jur de 270-320 lei pentru condiţii care nu justificau banii, suma plătită a fost OK.

Camera în care am fost cazaţi este situată la nivelul al 3-lea al hotelului şi este catalogată ca garsonieră. Conţine un pat matrimonial şi o canapea de trei locuri, neextensibilă, dar suficient de mare pentru a-ţi permite să dormi confortabil. În rest, mobilierul tipic dintr-o cameră de hotel: fotolii, măsuţă, dulap, cuier, suportul pentru bagaje cu un dulăpior pentru încălţăminte, frigider, silenţios, încorporat într-o comodă, oglindă... Totul realizat cu bun gust şi de bună calitate. Baia mare, frumos amenajată şi dotată cu tot ceea ce este necesar şi găseşti într-un hotel de 4 stele.

Din ceea ce am văzut sunt şase garsoniere, toate situate la nivelul al 3-lea al hotelului, nivel construit anul acesta, trei către mare şi trei către stradă. De altfel imaginile postate pe internet cu hotelul sunt ceva mai vechi, în ele lipsind acest etaj precum şi terasa care a fost reamenajată.

Din punctul meu de vedere minusul acestui hotel îl constituie lipsa plajei proprii. Din discuţiile purtate cu d-ra de la recepţie, în perioada licitării plajelor hotelul fiind în reamenajare (se construia etajul 3) nu li s-a permis să participe, motiv pentru care plaja din faţa hotelului a fost concesionată de altcineva care percepe tarife ceva mai mari decât cele din jur (20 lei/şezlong, faţă de 15 lei). Se pare ca pentru anul viitor acest lucru va fi rezovat şi hotelul va avea plajă.

În ceea ce priveşte zgomotul... Cine vine în Mamaia şi se aşteaptă să fie linişte? Pentru că eram siguri că boxele se vor face auzite în orice loc din staţiune, nu am considerat acest lucru un impediment.

Curăţenia a fost făcută zilnic, au fost schimbate prosoapele şi înlocuite consumabilele. Personalul foarte amabil şi foarte respectos.

Micul dejun a fost OK. Asigură o masă bună atât pentru adulţi căt şi pentru copii. Sigur se vor găsi totdeauna cârcotaşi. Ca să fiu şi eu unul dintre ei... cafeaua putea fi puţin mai concentrată...

Per total a fost un sfărşit de concediu minunat, o mare super: foarte caldă, limpede, fără alge... Şi un hotel frumos pe malul mării.

Îl recomand şi sigur ne vom întoarce la un alt sfârşit de săptămână.

Trimis de laurao in 16.08.14 22:41:01
Validat / Publicat: 16.08.14 23:27:59

VIZUALIZĂRI: 2868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurao); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

calatorul
    [24.09.14 15:24:20]

Multumim pentru informatii, descrierea detaliata si impresiile impartasite, le voi folosi cu prima ocazie in zona.

lauraoAUTOR REVIEW
    [26.09.14 13:35:53]

@calatorul50 - Cu multa placere.

Marian Preda
    [17.07.15 12:52:19]

@laurao -

Un SB din partea mea, ... cu rugămintea de a insera articolului şi câteva fotografii!

Toate cele bune!

lauraoAUTOR REVIEW
    [27.08.15 20:43:31]

@Marian Preda - Multumesc pentru SB. Din pacate nu am fotografii din incinta.

calatorul, laurao, Marian Preda
    Alte impresii din această RUBRICĂPrestige Hotel: