Dacia Hotel [Neptun]

înscris/ă în 23.06.11
AUG-2014
REGIM MASĂ fara masa
120 lei/ camera

Sejur la Neptun cu gust amar

Dupa vacanta reusita din Grecia in luna iulie ne-am gandit sa dam o sansa si turismului romanesc. Asa ca am cautat pe internet o oferta si am gasit relative usor: sejur 5 zile hotel Dacia - Neptun. Eu una mai cerusem cateva impresii pe aici despre acest hotel dar am parerile erau impartite: Pro si Contra. Mi-am zis ca nu poate fi dracul asa negru si am solicitat oferta.

Am mers cu trenul, calatorind destul de bine cu noile trenuri care sunt spatioase si dispun si de aer conditionat (au prize pt telefoane sau laptopuri si wireless) o calatorie de circa 4 ore iata-ne la receptia hotelului Dacia.

Initial mizam pe camera 107 de care citsem aici dar era ocupata, si ni s-a dat camera 105. La prima vedere era acceptabila insa persista un vag miros de mucegai, de camera statute cu gemurile inchise. Pe balcon nu era nici un sezlong, nici masuta. Pe unica masuta din camera trona un televizor Nei din acelea mici. Usa de la balcon era tot cu vopsea scorojita. Singura care era nou inlocuita era mocheta din camera.

Chiuveta se infunda cum dadeai drumul la apa un pic mai mult. Dusul, televizorul si frigiderul functionau bine, chiar si wc-ul, slava Domnului! Hartie igienica a fost numai in prima zi (ca si cum era cu portia!) iar prosoapele si asternutul nu au fost schimbate deloc iar cosul de gunoi a fost luat 1-2 ori cat am stat acolo. In rest personalul de la Receptie destul de amabil, iar in ultima zi nu a batut nimeni in usa sa eliberam camera, desi eliberarea camerelor se face la ora 12.

Necazurile au inceput dupa ce am parasite hotelul. Pana la gara Neptun e ceva distanta care in mod normal se poate bate cu pasul agale. Insa pe 37 de grade la ora 14 a fost cumplit. Am oprit un taxi s cu 15 lei am rezolvat problema. In gara sunt putine scaune de asteptare si toate in plin soare. Noroc cu un barulet asezat in apropiere printer copaci cu 2 umbrelute. Trenul a intarziat 45 minute. In fine, iata-ne si urcati in tren, compartimen mare, cu aer conditionat... dar stupecatie, aerul a mers numai pana la Constata, deci numai o ora! Dupa care, urgie, am mers pe o caldura inabusitoare pana la Bucuresti, a fost cumplit, simteam ca ne sufocam, ca ne explodeaza capetele. Nu se putea deschide nici un geam, toate erau ermetic inchise. Degeaba, nu intereseaza pe nimeni acest lucru. Nu conta ca in tren se aflau si copii mici care efectiv urlau, oameni batrani, personae mai sensibile carora lipsa de aer le dauna.

In aceste conditii am calatorit pana in Bucuresti, si asta dupa ce platisem destul de mult pe bilete. Trenul nu numai ca a avusesem si intarziere 45 de minut dar a stat si mult pana I s-a permis sa intre in gara. Deci, nu s-a schimbat nimic, numai preturile biletelor. Conditiile sunt aceleasi, ba mai proaste ca inainte.

Impresii încărcate de paloma in 16.08.2014 21:07:37

Validat / Publicat: 16.08.14 23:21:45

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (paloma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  900 PMA (din 1 voturi) nota2
  • Coordonate GPS: 43.86602270 N, 28.59882832 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la Dacia Hotel [Neptun]? - Scrie impresii DESPRE CAZARE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de paloma? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[16.08.14 23:08:15]

- paloma
[17.08.14 00:08:38]

da, acela este

- cocan
[17.08.14 17:53:16]

@paloma: Cu toate de acord, dar cu datul sansei turismului romanesc cred ca este invers. Exprimarea cu am fost la greci, turci, bulgari, ce frumos a fost si pe urma dam sansa turismului romanesc. Acuma ori ii dam ori nu? Ca sa-i dam sansa mergem prima data la noi si pe urma in strainatate, altfel nu are nici o sansa. Daca in strainatate mergem la hoteluri de 4 stele, iar la noi pe banii ce mai ramin, sau ne oprim la intoarcere din Bulgaria pe la hoteluri de 2 stele (care oricum nu au nici o sansa pe litoral), cred ca nu-i dam nici o sansa doar ii ptrlungim agonia.

- paloma
[20.08.14 21:16:49]

@cocan: m=ai inteles gresit! Am fost si anul trecut aici, in Romania la acest hotel din Neptun. Iar in ianuarie anul acesta am facut rezervare in acelasi timp, in iulie la Asprovalta (hotel de 3 stele, deci nu e lux) si pt august la Neptun. Nu din lipsa de bani, constienta fiind ca la 2* nu te poti astepta la prea mult. Surpriza neplacuta a fost ca la Neptun era mai rau ca anul trecut, nu se schimbase nimic in bine. Acelasi is de mucegai, pete de umezeala, acelasi dezinteres al personalului de curatenia camerei. Deci, la cele 3* platite pt cazarea in vila in Grecia, nu numai ca era totul impecabil, dar se atentia pt turistii cazati in respective vila intra in calcul. Nu e numai grija de a lua banii si de a obtine beneficiu, ci a a oferi un serviciu pentru acei bani pe care ii ceri, la care se adauga o mare cantitate de bun simt, de respect atat pt obrazul sau dar si al celorlalti. Si aflu inca o data (pt a cata oara?) ca in Romania nu se poate vorbi de asa ceva:(

- calatorul
[14.06.16 09:34:53]

@paloma - Acelasi sentiment l-am avut si eu anul trecut cand am revenit la Neptun si m/am cazat in hotelurile din Olimp, mai precis la Panoramic, unde am mai stat dupa anii 90 cand a devenit accesibil si turistilor romani. Am stat ani de zile la Neptun la Craiova, Sibiu si Galati, dar revenirea din vara trecuta m/a dezamagit, nu reiau aici cele descrise de mine pe AFA. Asa ca subscriu concluziei triste ca hotelierii romani, proprietarii de restaurante si mai ales autoritatile din turism sunt inca foarte departe de ce ar trebui sa faca pentru turistii romani. CAre se simt prost tratati, pentru servicii scumpe, si aleg sa umble pe afara, unde de aceeasi bani stau mai comod, vad locuri noi si lucruri interesante. Timp in care turismul romanesc da banii pe promotii fara rost, in loc sa determine renovarea hotelurilor si sa impuna servicii turistice de calitate. Oare cat o mai dura asa?