ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2014
ÎNSCRIS: 03.09.12
AUG-2012

încărcat de pe telefon!

Hotel Kristal,

Am fost la hotelul Kristal la inceputul lunii august si va recomand acest hotel daca sunteti dispusi sa treceti cu vederea cateva aspecte nu tocmai placute. Noi am ales acest hotel ca destinatie de vacanta intrucat grupul din care facem parte a dorit acest lucru.

Cele patru stele ale hotelului nu se regasesc in conditiile oferite.

Am plecat la ora 6 din Brasov spre Giurgiu-Silistra, iar apoi Varna Nisipurile de Aur, unde am ajuns in jur de ora 12.

Ajunsi in statiune am gasit cu greu hotelul, fiind situat in imprejurimile unor copaci foarte inalti, numele hotelului fiind foarte greu de vizualizat. De cum am ajuns in fata hotelului, baiatul de la paza ne-a spus ca nu avem voie sa parcam masina acolo, nici nu ne-a dat ocazia sa spunem de ce ne aflam de fapt acolo. Ne-a aratat o parcare a altui hotel situat in imprejurimi unde ne-a spus sa lasam masina. In prima instanta nu ne-a deranjat acest fapt, fiind foarte entuziasmati de concediul pe care il vom avea si pe care nu am dorit sa ni-l stricam din prima zi.

La receptie ne-a facut check-in o receptionera destul de draguta. Am primit cheile de acces in camera si cartelele pentru prosoapele de piscina, precum si un orar al meselor. Ceea ce nu au uitat cei de la receptie a fost sa ne informeze ca parcarea se plateste si daca dorim sa platim la check-in sau la check-out.

Am primit camera la etajul 4, o camera ordonata cu un balcon curat care avea vedere catre piscina, televizor, aer conditionat, baie spatioasa, seif, frigider si curatenie impecabila. Nu mi-a placut usa de la camera care era zgariata si cu un spatiu de aproximativ 2 centimetri distanta fata de sol, ceea ce permitea aerului sa intre pe sub usa, astfel creand un zgomot neplacut in camera deoarece ferestrele de pe hol erau mereu deschise.

Curatenie sa facea zilnic in camera, prosoapele erau schimabate daca erau lasate pe jos in baie, lenjeria se schimba la 3 zile.

Referitor la mancare, erau trei mese pe zi: mic dejun, pranz si cina - care putea fi servita la restaurantul principal. Felurile de mancare erau variate: micul dejun era format din diverse feluri de branza si paine, mezeluri, omlete, clatite, cereale, curmale, ceaiuri, lapte, salate, fructe. La pranz, de asemenea erau servite 2 feluri de supe: supa crema si supa clara, pentru a multumi pe toata lumea si foarte multe feluri de mancare. La cina se serveau diverse tipuri de preparate, de la carne de porc si pui la gratar, vita in sos de mustar, peste de toate tipurile, scoici, supa crema, multe fructe si legume.

De mentionat este faptul ca la pranz intre ora 12:30 si 13:15 restaurantul era foarte aglomerat si cu greu gaseai o masa, iar ospatarii erau putini la numar sinu prea faceau fata cu debarasatul, uneori era nevoie sa chemam noi un ospatar sa debaraseze pentru a ne putea aseza la masa.

Intre mese aveam la dispozitie un snack bar langa piscina unde se puteau gasi de dimineata pana seara fructe, legume, sandvisuri, racoritoare, inghetata, prajiturele.

Hotelul dispunea de o piscina cu diferite adancimi, precum si una pentru copii. Sezlonguri se gaseau cu greu dupa ce terminam cu micul dejun, era necesar sa ne trezim de dimineata - de la ora 6:30, aici practicandu-se ideea de "ocupat cu prosopul". Am fost dezamagita de faptul ca sezlongurile erau ocupate mereu de aceleasi persoane care doreau ca si hainele lor si geanta de plaja sa aiba propriul sezlong. O intamplare neaplcuta - intr-o dimineata am decis sa ma trezesc la ora 6 si sa merg sa ocup si eu 3 sezlonguri. Am avut noroc si am reusit sa gasesc trei sezlonguri alaturate foarte aproape de piscina, pe care le-am ocupat cu trei prosoape ale mele, nu cu prosop oferit de hotel. Cand am venit de la masa, si m-am dus sa ma asez pe sezlong la piscina am avut neplacuta surpriza sa imi gasesc prosoapele aruncate pe alte sezloange cu salteaua uda, iar pe locurile ocupate de mine sa stea cei care stateau mereu. Cand am cerut o explicatie de la cei implicati si de la hotel mi s-a spus ca nu este vina lor si ca astfel de lucruri "se intampla".

Distanta dintre hotel si plaja este relativ mare, dar cu o companie placuta acest fapt este mai greu de sesizat. Plaja este curata, cu intrare lina in mare, fara vanzatori ambulanti, fara animale pe plaja.

Echipa de animatie este foarte amabila si draguta, se organizau diverse jocuri si totul era foarte frumos.

Exista un bar in lobby de unde se puteau comanda diverse bauturi si sucuri, iar la piscina un alt bar cu acelasi specific. Barmanii sunt foarte amabili si te ajuta cu transportul paharelor la masa.

Seara se organiza la piscina spectacol tematic: comedy show, sketch show de la ora 21:00, iar de la ora 20:30 era petrecere pentu copilasi Minis Disco unde copii dansau alaturi de cei din echipa de animatie.

Exceptand minusurile deja mentionate, la plecare am mai avut parte de inca o neplacere - neavand un uscator de rufe pe balcon, am fost nevoiti sa ne uscam costumele de baie pe masuta si pe scaunele de plastic din balcon. Femeia de serviciu vazand acest lucru, a mentionat la receptie, iar la plecare ni s-a spus ca avem de platit scaunele si masuta din balcon, intrucat le-am "udat" de la costumele de baie. Asadar am avut de platit 40 de leva pe scaune si 30 de leva pe masuta, pe langa banii pe care i-am platit pentru masina parcata in parcarea altui hotel.

In concluzie, recomand acest hotel, in ceea ce priveste personalul de la bar, animatie si receptie. Lasand la o parte minusurile mentionate care sper sa se fi remediat, hotelul este o destinatie de vacanta placuta.

Trimis de Masha in 15.08.14 22:04:24
Validat / Publicat: 16.08.14 01:16:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Dolce Vita, Atlas, Melia Grand Hermitage

VIZUALIZĂRI: 1609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Masha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.08.14 01:17:11]

MashaAUTOR REVIEW
    [16.08.14 01:43:53]

@webmasterX: da, pozitionarea este corecta. Dar ai mare grija cu indicatoarele care te pot duce in eroare. Drum bun si distractie placuta!!!

Masha
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: