ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2014
ÎNSCRIS: 25.06.13
AUG-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 ani si 9 ani

Un sejur placut

Ne-am intors de doua zile din vacanta petrecuta in complexul Grand Hotel Varna, la hotelul Dolphin Marina. Trebuie sa recunosc ca m-am dus cam cu inima stransa, review-urile nu sunt tocmai incurajatoare, insa cam asta este situatia la toate hotelurile din Bulgaria.

Am ajuns la hotel relativ usor, exista in statiune harti cu indicatii, astfel ca in 10 minute de la intrarea in Constantin si Elena eram in fata hotelului. Fiind in jur de ora 13.00, nu am primit camera, insa ne-au fost puse bratarile si am fost trimisi la masa. Camera am primit-o la ora 14.00 si trebuie sa recunosc ca este cea mai frumoasa si mai spatioasa camera pe care am primit-o vreodata in Bulgaria - situata la etajul 1, care era de fapt parter, chiar la nivelul plajei. Ei o numeau apartament, erau cate 4 apartamente pe fiecare nivel, cate doua pe fiecare extrema a hotelului, insa era de fapt o camera mare, cu doua paturi si o canapea extensibila pentru doi copii.

Fiind avertizata de comentariile anterioare, aveam la mine spray de tantari si aparat cu pastile pentru tantari - nu am simtit nici macar unul tot sejurul, prelungitor pentru incarcatoare - erau insa trei prize libere in camera - din nou, carat degeaba, tablete pentru copii, sa nu se plictiseasca seara - spectacolele au fost exceptionale, melodii pentru copii, gimnaste din Rusia, focuri de artificii, nu prea s-au atins de tablete etc. Internet era in camera si pe plaja la piscina, in jurul pranzului mergea mai greu sau deloc, insa in restul perioadei a mers foarte bine.

Plaja - curatica, pe partea din dreapta a hotelului, gaseai sezlonguri la orice ora, insa nu neaparat in primul rand. Apa se adanceste repede, asa ca era cam aglomeratie in apa, dar puteai sa te balacesti un pic si sa joci un volei.

Piscinele - piscina hotelului Dolphin Marina se afla pe latura stanga a hotelului, curata, cu tobogane distractive, nu am nimic de reprosat, ciupercutele si ornamentele cu apa nu mergeau doar 1,30 ore din cand in cand, cum scria intr-un alt comentariu, ci pe toata perioada functionarii piscinei, adica de la 8.00 la 20.00, spre deliciul copiilor. Doi salvamari supravegheau atent si certau copiii care se catarau pe tobogan in loc sa coboare pe el - ceea ce e ok, se evita accidente nedorite. Piscina hotelului Roubin se afla chiar langa plaja, este mai mare, mai populata, acolo sunt tot felul de programe de divertisment - rugby pentru barbati, gimnastica in apa pentru femei, animatoare pentru copii. Din nou, totul frumos.

Mancarea - sa incep cu ce-a fost frumos. Exista patru restaurante a-la-carte - nu 5, cum scrie in toate prezentarile, al cincilea restaurant e de fapt o chestie pe plaja unde poti lua pranzul bufet. In regimul all inclusive premium, ai dreptul la un pranz sau o cina pe zi la aceste restaurante. Pentru cina, te prezinti la lobby-barul din holul cu receptia hotelului, la ora 11, si iti faci rezervare. Nu e aglomerat, nu trebuie sa stai mult la coada, de obicei scapam cam intr-un sfert de ora, am avut ghinion vreo doua zile ca era un grup de polonezi care stateau la bauta toata ziua pe teresa din apropiere, erau primii la rezervari si luau o gramada de mese. Aveau disponibile o masa din jumatate in jumatate de ora, de la 18,30 la 20,30, pentru fiecare restaurant, care putea fi de 2, de 4, de 6 sau de 8 persoane. Trebuie sa precizez aici ca la aceleasi restaurante isi faceau rezervari si oaspetii celorlalte 4 hoteluri din complex. Am foat doar 5 zile la restaurant, la cel asiatic nu am ajuns, cel italian era ok, dar nu extraordinar, cel mai bun a fost restaurantul barbeque, super mancare si super servire, pe placul tuturor, dezamagire mare la Albatros, cel mai cautat, mancarea a fost si buna si proasta - au avut pateuri cu spanac ca garnitura, care le luai si la masa de dimineata si erau ingrozitoare, sau crochete semipreparate la antreu, insa felul principal la fost extraordinar - pastrav la gratar si file de peste, dezamagirea a fost insa multitudinea de viespi care nu ne-au lasat sa mancam, masa pe care am primit-o era preferata lor, va dati seama ca am avut la masa doi copii care au alergat si au tipat in continuu...

Mancarea la restaurantul hotelului nu era extraordinara, insa suficienta, tavile tot timpul pline, carnita gustoasa, totul proaspat. Branza telemea de dimineata foarte buna. Am gasit la fiecare masa ceva bun de mancat, inclusiv fructe - pepene, nectarine, banane. Dulciurile cu multe creme, singurele care ne-au placut au fost niste prajituri care semanau cu prajitura cartof, fara crema, am mancat la fiecare masa de pranz.

Inghetata se servea de la 14.00 la 16.30 in fata restaurantului Albatros, langa hotel, era de multe ori coada, aveau cornet cu vanilie, ciocolata, banana sau capsuni, sau ambalate vafe cu ciocolata sau ceva pe bat inghetat cu capsuni. Mancabila.

Problema lor mare in schimb este bautura. Totul execrabil, de la coctailuri, la bere, la sucuri, la orice. Am baut mai multa apa decat beau acasa. Cafeaua proasta, de la automate cu cafea si lapte instant, laptele de dimineata avea gust de lapte praf. Sucurile de portocale sau ananas, foarte proaste, nu aveau ice tea. Am cerut la un moment dat un gin tonic, barmanul mi-a spus "no good", mai bine alceva... Berea foarte diluata, vinul prost.

Un sejur reusit per total, complexul e frumos, foarte multa verdeata, am vazut si o veverita, ne-am intors cu totii sanatosi si voiosi, iar eu cu o mare pofta de un pahar de cola si o bere buna :)

Trimis de andrapg in 13.08.14 14:42:30
Validat / Publicat: 13.08.14 16:39:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: hotel Gergana - Albena, hotel Nona - Albena, hotel Green Paradise - Nisipurile de Aur, Marina Fort Aparthotel - Sveti Vlas, hotel Planeta - Sunny Beach, hotel Marina - Sunny Day

VIZUALIZĂRI: 4478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrapg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [13.08.14 16:38:59] »

Foarte bun review de debut.

@andrapg: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster [13.08.14 20:01:12] »

• Alte impresii din această RUBRICĂDolphin Marina Hotel: