ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2014
ÎNSCRIS: 13.08.12
AUG-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Buna ziua,

Tocmai am revenit din concediu de la Casa Sibiana, as vrea sa impartasesc impresiile mele (as fi foarte multumit daca ar ajunge si proprietarii sa citeasca, poate poate mai lucreaza un pic la calitatea serviciilor ca este loc destul).

Amplasarea: cam la 2 km de plaja si 1 km de oras

Daca ai copil/copii si bagaje de plaja e foarte greu de ajuns pe jos la plaja.

Variantele sunt:

- taxi (7 RON de la pensiune la plaja)

- microbus (1,5 RON/persoana) dar de obicei sunt full (se umplu inca din oras), nici nu opresc in statii

Privelistea depinde mult de pozitia camerelor: cele cu vedere la strada sunt ok, pentru celelalte e jenant (gunoaie, praf, constructii neterminate)

Camerele: am fost la multe pensiuni/hoteluri de 3 stele cu camere mult mai spatioase

Impresie generala de nefinisat (prize iesite din perete, pragurile acoperite cu folie)

O singura priza in toata camera (in afara de cea care era deja ocupata de televizor/receiver) - daca ai un telefon pus la incarcat nu mai poti sa faci nimic altceva.

Semnalul la TV lipsa cam in fiecare zi (trebuia sa cerem in fiecare dimineata la receptie sa rezolve problema) - noi puteam trai linistiti fara TV dar fetita se mai uita seara la desene

Atentie la minibar: seara la cina vine chelnerul sa te intrebe daca ai consumat ceva si ce lipseste se pune pe nota - le-am zis ca n-am mai vazut in viata mea sa platesti minibarul zilnic (ci doar la plecare) si mi se pare anormal ce fac nu ne-au mai intrebat - faza asta sincer mi s-a parut o chestie de prost gust.

Baia: relativ ok dar incepand din a doua zi dimineata avea un miros puternic de canal

Cabina de dus cred ca era luata de la second - avea radio, lumini si toate alea dar butoanele erau rupte iar capul de dus nu putea fi agatat (era conectat cu o piulita mai mare decat suportul - n-am inteles nici acum cum s-a reusit treaba asta)

Presiunea apei - catre 0

Restaurantul/terasa: foarte frumos aranjate, terasa cu flori si ventilatoare cu apa

Meniul - variat pe hartie ca in realitate: "ne pare rau, asta nu avem''/''ne pare rau, asta trebuie comandata de dimineata ca dureaza foarte mult pana se face'' etc.

Sfat pt. dnul adminstrator (la care revin mai tarziu ca am mai multe de zis): scrieti in meniu care preparate trebuie comandate din timp sa nu-si faca oamenii sperante desarte

Preturile sunt mari, mai ales la peste (la care ma asteptam sa fie chiar ieftin, fiind in Delta).

O alta chestiune care ne-a cam deranjat: In dimineata in care am plecat ar fi trebuit sa avem mic dejun. De fapt, am avut 3 sandwich-uri puse in frigider si... atat. E drept ca am plecat devreme (la 6) dar nu cred ca nu se puteau face 2 cafele si un pahar cu lapte si sa se lase intr-un termos pe o masa + un platou mic cu niste mezeluri si ceva branza (ne-am fi servit singuri, nu aveam pretentia sa vina un chelner la ora aia). Si asta in conditiile in care ne fusesera promise toate astea din seara precedenta. Doar ca asta presupune sa te si intereseze putin de turist, chiar daca pleaca si n-are cand sa-ti mai spuna daca l-a deranjat ceva...

Locul de joaca pentru copii: ok dar nu arata nici pe departe ca in poze (plaja artificiala e de fapt un loc cu iarba salbatica, una din piscine e cu apa statuta)

Delta/plaja: foarte frumoase, merita tot efortul sa ajungi la ele

Dnul adminstrator:

Parea foarte politicos cand am ajuns, a glumit cu fetita, toate bune si frumoase.

Dupa ce ne-am aranjat bagajele si am coborat la cina, prima intrebare a fost ceva de genul ''nu vreti sa platiti acum restul sumei pentru sejur, sa scapam de o grija?'' - asta in conditiile in care tocmai ajunsesem de pe drum (si drumul e infernal, ajungi acolo rupt), dar se pare ca asta nu prea conta, el sa vada banul.

A doua faza: am vrut sa mergem (si pana la urma am si mers) in excursiile organizate in Delta - 50 RON/persoana - e cam dublu fata de tarifele practicate pe faleza in Sulina. Am platit 200 RON pentru 2 excursii (sincer ma mir ca nu ne-a taxat si pt copil, cred ca i-a scapat) doar pentru ca am fost comozi si n-am vrut sa mai facem vreo 4 km pana in oras si inapoi in ziua aia - recunosc ca nu ne-a fortat nimeni, excursiile au fost ok, ghizii de treaba, dar preturile mi se par exagerate.

A treia faza (si asta e o observatie subiectiva, nu stiu daca e asa sau nu dar mie asa mi-a dat impresia): dnul adminstrator are clienti preferati (de care probabil ca are nevoie, ca de fidelizarea turistului garantat n-a auzit) de care are foarte multa grija. Asta n-ar fi nici o problema daca nu i-ar afecta pe ceilalti: in momentul in care un chelner sta jumate de ora sa-i explice la unul cat de calda e ciorba si te face pe tine sa astepti, atunci devine o problema. E normal sa ai grija de turistii cu care ai anumite relatii dar trebuie sa te organizezi in asa fel incat sa nu-i afectezi deloc pe ceilalti.

Ultima faza: dnul respectiv si-a amenajat biroul in sala de mese (are de fapt o masa ca si celelalte pe care are toate hartiile/laptopul etc.) si supravegheaza cu ochi de vultur orice miscare - ti-e si frica la dejun sa te duci sa-ti mai pui un ou sau o felie de paine ca ti se pare ca ai comis o infractiune - mie personal mi s-a parut foarte deranjant.

Concluzia mea personala legata de dansul: omul e de o zgarcenie fantastica si e pus pe jecmaneala (nu il intereseaza absolut deloc daca mai mergi sau nu; politetea aia de fatada pe care o afiseaza e cu atat mai nepotrivita ca e imposibil sa nu-ti dai seama cu cine ai de-a face.

Concluzie generala: Delta si plaja de la Sulina merita efortul de a ajunge acolo dar pensiunea lasa mult de dorit; cu siguranta vom reveni la Sulina dar in nici un caz la Casa Sibiana (si imi pare rau sa spun asta pentru ca se vede ca pensiunea are potential dar e adminstrata prost)

Multumesc pentru atentie.

Trimis de Alex M. in 13.08.14 13:54:26
Validat / Publicat: 13.08.14 16:25:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA.

VIZUALIZĂRI: 3802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alex M.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cocan
    [13.08.14 17:50:48]

@Alex M. : Multumesc ptr. anumite detalii, o mare agentie de turism promoveaza aceasta pensiune si chiar eram tentat, la un moment (dat). Nu spune nimeni ca este amplasata la 2 km. de plaja, si 1 km. de oras, si nici despre conditiile de a ajunge la plaja. Restul le banuiam in mare, ca are recenzii proaste peste tot. Stima.

[13.08.14 19:58:07]

Alex M.AUTOR REVIEW
    [13.08.14 23:41:12]

@webmasterX: da, e ok pozitionarea pe harta

Gilda
    [20.08.14 07:24:04]

Din pacate, multe dintre cele scrise de time le experimentam si noi, in aceste zile! Aceasta si din cauza ca, din nou din pacate, impresiile tale nu erau postate atnci cand am facut noi rezervarea. Cred ca singurul punct tare al pensiunii este distanta fata de plaja, comparativ cu celelalte pensiuni. O sa incerc sa revin cu detalii...

Alex M., Gilda
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Pescarilor (ex Casa Sibiană) :