ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2014
ÎNSCRIS: 20.01.11
JUL-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 2.5

Aproape de nivelul laudelor, dar nu chiar acolo

De obicei spun povestea si abia apoi trag concluziile, dar poate cineva se grabeste si n-are timp sa citeasca tot, asa ca incep cu niste bulinute, si apoi detaliez.

PRO:

•situat pe plaja

•camere bune, curatenie

•bauturi bune

•locuri de joaca bine dotate

•animatie si entertainment pentru copii si adulti

CONTRA:

•mancarea asa si asa, nu chiar de 4 stele

•pozitia in nordul statiunii

Si acum sa incepem povestea pe larg.

Cazarea

Anul acesta am ales sa mergem la sfarsitul lunii iulie la Best Western Savoy. Fusesem si anul trecut in Mamaia, dar anul acesta am dorit ceva mai bun, asa ca un hotel de 4 stele ca Savoy parea alegerea potrivita. Tinand cont si de review-urile bune de pe amfostacolo, am plecat cu incredere spre mare.

Am ajuns pe la ora 13. Camera inca nu era gata, iar cum intrarea se face cu cina, iar pranzul inca nu se terminase, ne-au dat niste bratari provizorii care ne asigurau accesul la baruri, dar nu si in restaurantul in care se servea pranzul. Un lucru bun, pe care nu cred ca il intalnim prin toate hotelurile cu all-inclusive. Referitor la pranz, pentru ca totusi mai trebuie sa mancam ceva si pana la cina, cine doreste poate renunta la pranzul din ultima zi si sa il ia in prima zi, sau sa achite contravaloarea lui, adica 70 de lei de persoana. Daca nu doriti sa renuntati la pranzul din ultima zi, recomand totusi sa mancati la restaurantul Marea Neagra din apropiere, mancarea e buna, preturile decente si sigur va incadrati sub 70 de lei de persoana.

Pe la 14:30 au terminat de aranjat camera si ne-au predat-o impreuna cu bratarile finale, deoarece intre timp se terminase si pranzul. Trec aici un plus pentru personalul de la receptie, care m-a sunat si m-a chemat cand a fost camera gata.

Camera pe care am avut-o noi, dubla matrimoniala, a fost maricica si cu vedere frontala la mare, dar este la pret mai mare decat cea cu 2 paturi si vedere laterala la mare. Probabil ca televizorul mic CRT nu e de 4 stele, dar hai sa il ignoram, ca nu am venit la mare pentru televizor. Poate daca ploua cateva zile ma suparam si pe televizor. Asa, avand vreme buna, nu prea am avut timp de el.

Curatenie s-a facut zilnic la ore cand eram pe afara, deci nu ne-a deranjat, au schimbat si prosoapele si lenjeria, nimic de reprosat.

Plaja, marea

Plaja e asa cum stiti ca e in Mamaia, mai ales ca este chiar in Mamaia: lata si cu intrare lina in mare. Pacat ca era cam plina de scoici in zona de langa apa si cam intepa la talpi, dar probabil ca pana mergeti voi, cititorii de aici, o sa se remedieze si problema asta. Sezlongurile sunt incluse in pretul camerei, dar stiti cum e obiceiul in Romania: cine se trezeste de dimineata, departe ajunge, adica la malul marii. Cine se trezeste mai tarziu, sta mai in spate, mai aproape de bar. Nimic nou. Va las placerea sa descoperiti ora la care puteti prinde sezlong in fata, daca va doriti asta. Eu am reusit si pe la 6, dar nu e o regula.

Mancarea

Sa zic si de mancare, mai ales ca e hotel cu all-inclusive. Nu pot spune ca n-a fost buna, dar nu prea s-a apropiat de ceea ce asteptam. A fost unul din motivele pentru care am optat anul acesta pentru 4 stele romanesti adevarate, mai ales ca citisem pe aici ca gasesc mancare cu adevarat romaneasca. Si am avut pui cu ananas si susan, pui cu caise si alte dulcegarii d-astea cu carne care nu stiu de unde au aparut in Romania. Ok, sa fim internationali, dar mai cu masura, ca eram probabil numai romani in hotel, iar eu la mama acasa n-am pus zahar in mancare niciodata.

Selectia de ciorbe (doar 2 tipuri pe zi) a fost uneori neinspirata, culminand cu o ciorba de castraveti cu ceva carne de vita si una de salata cu afumatura (ok, d-asta mai vazusem, dar parca mai bine facuta). Totul a culminat intr-o zi de joi, singura zi mai innorata, in care probabil norii au intrat si in restaurant si selectia de mancaruri a fost de-a dreptul neagra, cu ciorbele de care va ziceam si cu picioare de raci pane d-alea de la raionul de congelate din supermarket, pangasius si niste dulcegarii cu carne. Norocul nostru a fost ca mamaliga cu branza si smantana a fost prezenta, ca de altfel in fiecare zi, asa ca am reusit sa mancam totusi ceva. Aici trebuie sa ma opresc si sa imi scot palaria in fata celui care face aprovizionarea cu lactate: branza si smantana sunt excelente, am mancat in fiecare zi mai mult sau mai putin, in functie de ce mancare buna mai gaseam, deoarece nu puteai rezista sa nu gusti la cat de bune erau. Glumind putin, daca nu stiti cum sa va impartiti timpul intre o vizita la o stana traditionala si un sejur la mare, mergeti la stana Savoy, e cea mai buna branza cu smantana si puteti sa stati si pe plaja toata ziua.

Oricum, dupa o discutie cu sefa restaurantului in joia neagra, situatia s-a mai schimbat, iar in zilele urmatoare am avut niste ciorbe foarte bune, de pui, de vitel, de perisoare, adica ceea ce asteptam inca din prima zi si parca si mancarurile au devenit mai romanesti. Asa ca chiar daca nu ne-a placut din prima zi, macar putem aprecia ca au fost receptivi la reclamatii. Sper ca si in seriile urmatoare de turisti sa se tina cont.

Sa inventariez pe scurt mesele. Micul dejun a fost aproape bun, dar fix aceeasi mancare zilnic. Ouale ochiuri erau probabil facute mai de dimineata si reincalzite, iar omleta nu era chiar minunata, dar gaseai ceva de mancare. Poate ar merita pe viitor sa faca live-cooking si dimineata cu omlete si oua ochiuri, ar da alta impresie.

Pranzul si cina au fost in general ok, in afara de problemele mentionate mai sus, iar alaturi de mancarurile gatite mai romanesti sau mai neromanesti aveau si un gratar pe terasa unde faceau cate 2 feluri de carne (alese dintre mici, carnati, pulpe de pui, ceafa de porc) si tot aici gaseai si cartofi prajiti, asta fiind zona de live-cooking. Nu erau rele produsele la gratar, dar nici excelente. Puteau fi o alegere daca nu te satisfaceau mancarurile din restaurant.

Gustarea de la ora 17, cu hot-dogs si pizza a fost mai buna decat ma asteptam, de obicei e un aspect pe care multi il pun ca sa fie doar bifat ca exista, dar aici gustarile chiar nu erau deloc rele.

Ca dulciuri erau la pranz si cina mai multe feluri de prajituri, destul de bune, iar unele chiar foarte bune.

Un lucru bun este ca la pranz si cina exista si o zona de mancare pentru copii mici, cu legume fierte, ficatei si carne de pui fiarta. De asemenea, acolo sunt 2-3 blendere pe care le puteti folosi pentru a prepara mancarea bebelusilor. Desi mai exista uneori probleme cu aprovizionarea pe zona aceasta, ele se rezolva destul de rapid daca solicitati si e foarte bine ca s-au gandit si la cei mai mici turisti.

Bauturile

Dar mancam deja de o pagina de text, asa ca trebuie sa mai si bem ceva. Si aici chiar avem ce. Spre deosebire de alte destinatii all-inclusive, bauturile chiar au fost bune. Sucurile chiar au gust, nu sunt doar apa colorata, berea e bere, daca ceri un gin tonic chiar are destul gin, Cuba Libre are rom cat trebuie in ea. Deci aici scriu mai putin, pentru ca e de bine. Cine vrea sa stie ce are de baut, poate gasi pe site-ul hotelului lista cu conceptul de all-inclusive, dar poate sta linistit ca sunt bune si nu se satura de apa chioara din bauturi. Si apropo de apa, n-ar fi fost rau daca mai puneau si in camera catre o sticla de apa pe zi. Asa, decat sa stau cu sticla pe la dozatoarele din restaurante si baruri, am preferat sa imi cumpar apa de la magazin. Si o alta sugestie ar fi fost sa prelungeasca programul barului de pe plaja pana la 19 sau macar 18:30 in loc de 18, deoarece vara parca soarele te imbie sa stai mai mult pe malul marii, nu iti vine sa pleci la 6 seara.

Distractia

Savoy este o destinatie foarte potrivita pentru familiile cu copii, iar cei de acolo s-au gandit si la distractia celor mici.

In timpul zilei copii se pot juca la Domnul Girafa, o camera de joaca situata la etajul 1 al hotelului, foarte bine dotata cu jucarii de tot felul si in compania a doua animatoare simpatice. Animatoarele mai vin si pe plaja si organizeaza acolo diferite jocuri pentru copii.

Exista si un loc de joaca pe plaja cu tobogane si leagane.

Seara, trupa Sufletel organizeaza o ora de spectacole si jocuri pentru copii si trebuie sa remarc profesionalismul lor si faptul ca sunt foarte simpatici si intr-adevar dedicati misiunii lor de a distra copiii. Si pentru ca sunt mai mult decat animatori pentru copii, ei organizeaza si piese de teatru si spectacole pentru cei mari.

In concluzie, exista animatie si posibilitati de distractie atat pentru cei mici, cat si pentru adulti.

Alte chestii

O mica problema la Savoy ar mai fi faptul ca aici se mai organizeaza si nunti. Problema nu e de la galagie, pentru ca nu am auzit nimic, chiar daca aveam camera deasupra terasei restaurantului. Ceea ce deranjeaza putin este ca in seara de sambata restaurantul este inchis si toti turistii trebuie sa ia cina pe terasa acoperita. Evident ca doar pe terasa sunt mai putine locuri decat pe terasa plus restaurant, iar pe deasupra pe terasa e si destul de cald. Pana la urma am gasit loc, nu e chiar problema ca ramai nemancat, dar e putin deranjant. Probabil isi mai ajusteaza si ei putin marja de profit cu nuntile astea, iar avand in vedere ca profiturile sunt mici in turism si sezonul are doar 3 luni, incerc sa ii inteleg. Ceea ce nu am inteles a fost lipsa de organizare declansata de nunta, adica faptul ca inca de vineri si pana duminica au inlocuit mesele normale din restaurant cu unele mari rotunde pe care le-au folosit la nunta. Cu mesele rotunde erau totusi mai putine locuri disponibile in restaurant, iar motivul pentru care au stat asa 3 zile doar pentru nunta de sambata seara este un total mister pentru mine.

Dar hai ca am trecut cu bine si peste nunta si, desi putin deranjati, am mancat si am baut si in weekendul cu nunta.

Oare ce mai e de spus?

A, da, mai e si problema Kudos. Fenomenul asta tine de vineri pana duminica. Noi am reusit sa dormim cu usa inchisa si a fost ok, se mai auzea ceva bum-bum in surdina, dar era destul de slab si nederanjant. Dar daca va place sa stati cu usa deschisa sau va faceti iluzii ca in weekend adormiti auzind valurile marii, atunci nu prea va vad bine. E adevarat ca poate mai auziti ca bonus si ceva muzica bine cantata de pe la restaurantul Briza, dar bubuiala de la Kudos o sa va acompanieze peste noapte.

Ar mai fi o chestie. Pentru cine nu cunoaste Mamaia, e bine de stiut ca aici in zona de nord nu e la fel de multa animatie ca in zona de sud sau zona Casino, deci daca visati la plimbarile de seara pe faleza in muzica teraselor, atunci aici nu prea o sa reusiti sa faceti asta, mai ales daca aveti si copii care nu au chef de prea mult mers pe jos.

Concluzia

Si ca sa trag o concluzie scurta, pentru ca bulinutele le-am pus la inceput, hotelul Savoy este o alegere buna printre cele cu all-inclusive de pe litoralul romanesc, desi parca laudele sunt un pic mai mari decat realitatea pe care o gasesti acolo.

Poate cu ceva ajustari la mancare si cateva chichite retusate, Savoy ar putea in viitor sa concureze cu resorturi similare din alte tari, mai ales ca dorinta de imbunatatire se pare ca ar fi, ei reactionand bine la sugestiile si reclamatiile transmise.

Trimis de mihaistoica in 13.08.14 12:55:48
Validat / Publicat: 13.08.14 15:46:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaistoica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 rasarit de soare vazut de pe balcon

laura mihaela
[13.08.14 19:41:06]

@mihaistoica: Buna seara Mihai!

Ai punctat corect cam tot ce se petrece la acest hotel! Sunt sigura ca niciun turist, dupa ce a muncit un an de zile nu se duce la mare ca sa se uite la tv.

Problema este alta, ca nu poti fi hotel de 4 stele cu un jaf de tv cu tub, Thompson cumparat dupa revolutie, si cu o telecomanda nefunctionala!

Hotelierilor nu prea le pasa sa modernizeze camerele, sau sa sa vina in intampinarea dorintelor clientilor, de ex. cu prelungirea programului barului etc. tocmai "datorita" acestui spirit romanesc de " lasa asa ca merge asa "! Aici e si vina turistilor ca nu protesteaza! Patronii vor sa scoata bani si din piatra seaca... adica sa organizeze nunti in restaurant si sa-i sfideze pe turisti. Asta nu e o "mica problema " asta este o mare problema!

Barul Kudos n-o sa fie inchis, poate doar daca se schimba primarul Constantei!

In fine, chestia este ca daca hotelul vrea sa aiba 4 stele atunci sa arate ca de 4 stele, si managerii sa aiba atitudine de 4 stele cu clientii. Nu sa-mi zica mie " barul nu e al nostru... ghinion fraiero... daca ai dat 3500 de lei, taci si inghite! "

Va doresc concedii reusite!

laura mihaela
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: