ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Naufragiati in insula Capri

PEPINO DI CAPRI

Ne-am intors de curand din Italia, din insula Capri!

A fost exact... ca-n film! .

Am fost acum, la sfarsit de octombrie, deoarece era aniversarea casatoriei noastre si doream sa fie undeva... anume! Vremea a fost foarte frumoasa, vara in toata regula, ziua 25 de grade, iar seara la 10 mai erau 20 de grade. Turisti erau in numar foarte mare, vaporul era plin, dar majoritatea veneau in Capri doar pentru o zi, ca era usor de inteles acest lucru, deoarece nu aveau bagaj.

Cu masina a fost frumos, dar am facut 3 zile pana-n Capri, ca... te fura peisajul! La intoarcere am decis sa vedem si San Marino. Si la dus n-am ratat Coasta Amalfi, care mi-a placut si mie mult de tot!

Pentru cine nu stie, insula Capri e situata in sudul Italiei, undeva intre Napoli si Salerno, la doar cateva mile marine de tarmul continentului si s-a format prin desprinderea unei bucati de pamant din peninsula Sorento. Are o lungime de 6, 7 km si o latime de numai 2 km. Are o vegetatie mediteraneana, este foarte aglomerata, nu numai in sezon, iar cu vaporetto se ajunge in doar 20 de minute daca te imbarci din Sorento, contra sumei de 13, 50 euro de persoana.

E o insula cosmopolita, iar preturile, de cele mai multe ori ti se par ireale! Noi am visat Capri mai demult, dar anul acesta nu am mai rezistat provocarii in urma vizionarii serialui Capri de la TVR2! si... am fost vrajiti, revazand peisajele care ne starneau interesul si admiratia la televizor. Insula e impartita in 2; Capri si Anacapri. Iar Capri Town e... sufletul insulei. Se ajunge din portul Marina Grande cu autobuzul contra sumei de 1, 5 euro in doar cateva minute, sau cu funicularul, cam tot la acelasi pret- sus in piazzetta, de unde fiecare merge unde doreste. Se pot vizita''Gradinile lui Augustus'', iar de sus e o panorama deosebita in care in partea stanga se vad 3 stanci imense, care tasnesc obraznic din apa- Faraglioni- apoi se poate merge spre celalat port-Marina Picola-pe Via Krupp-unde este amenajata si o plaja draguta, iar coloritul apei imi aminteste de cel de la Navagio, din Zakhynthos!

Cea mai importanta biserica in Capri e in piazzetta, San Stefano! Tot acolo mai uimeste ochiul trecatorui Torre dell'Orologio, prin innaltimea si frumusetea sa. De acolo, pornesc o multime de stradute pietonale in toate directiile, foarte inguste, iar circulatia se face pt aprovizionare doar cu un mic mijloc de transport, numit carrello!

Noi am locuit in centru la Hotelul 4 Stagioni, fara sa fi rezervat inainte de plecarea, dar aveam ''temele''facute de acasa si vreau sa va spun ca aveam notate pe putin 30 de hoteluri sau vile, dar ne-am cazat la primul hotel intalnit in cale, chiar daca nu era pe hartie, iar din notite, sincer nu am vazut cat am stat acolo nici una dintre locatii. Pretul a fost mai mult decat multumitor, 60 de euro camera cu mic dejun inclus, la 3 minute de piazzetta principala, tinand cont ca in plin sezon in insula pretul unei camere poate ajunge si la 700 de euro pe noapte. Nu am auzit nici o vorba romaneasca acolo, predominau francezii si chinezii, italienii in general.

Preturile la restaurant, sunt cu adevarat colosale. Exista si un supermarket cu preturi bunicele si produse faine. Insula e foarte renumita pentru lichiorul de lamaie-productie proprie-Limoncello-iar maslinele murate din Capri sunt cele mai bune.

Anacapri -e situata la cateva minute de mers cu autobuzul din Capri Town, pe o sosea foarte ingusta sapata pe o stanca de vreo 400 de metri inaltime, chiar deasupra marii. Autobuzele circula regulat, dar vreau sa va spun ca intre ele e o distanta de doar cativa cm, lucru care face sa fie toate zgariate. De acolo se poate merge cu telescaunul pe Muntele Solaro. Atractia comunei este vila San Michelle si Cassa Rossa.

Se poate face cu 13 euro o croaziera in jurul insulei cu durata de 2 ore cu o salupa micuta, cu oprire la Grotta Azzurra, unde cu alti 10 euro, dupa ce stai ceva timp la rand la barca, poti intra in pestera, unde... surpriza... doar culcat in barca poti intra, deoarece intrarea este foarte mica! Nici nu vrei sa stii ce senzatii te coplesesc acolo, de la intrare pana cand iesi... si vreau sa stiti ca acei 10 euro chiar merita inzecit... marinarul te ''incanta'' cu ''o sole mio'', ba e intuneric, ba e un albastru electric de-ti taie respiratia, toata lumea e vesela, altii au visat o viata intreaga sa ajunga aici, altii au facut aici cununia religioasa, venind de peste alte mari. Vreau sa va spun ca am cantat si eu cu marinarul, eram fericita si ziua aceea o voi nota in calendar... prietenii stiu de ce!!!

E bine sa stati mai mult in insula, pentru ca iti trebuie un pic mai mult timp sa reusesti sa simti ''pulsul''insulei. Mie mi-a placut si Ana Capri, dar ma bucur ca am reusit sa ma cazez in Capri Town, deoarece aici sunt mai multe obiective de vizitat, aici era mai multa animatie! Au trecut doar cateva zile si... inca ma mai vad acolo, pe stradutele inguste de 1, 30m, in care doar carrello mai poate circula si... poate un turist... ma mai vad cu o gelatto grande in mana, sau contempland de sus. de la funicular, privelistea ce se intinde in jos, la Marina Grande!

Capri a fost un vis, care... s-a implinit! Pe care vi-l daruiesc si voua!

Trimis de georgiana in 03.12.09 21:28:29
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Am mai vizitat in 2007 Italia de doua ori; Venetia, Murano, Burano.

VIZUALIZĂRI: 6975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pasara paradisului sau... strelitia!

ionescunic [04.12.09 07:56:30] »

Nu stiu cum se face dar si eu am urmarit serialul acum in reluarea reluarii defapt numai pentru peisaje si ma gandeam ce frumos ar fi.... Insa noi doar in 2010 in iulie facem 20 de ani de casnicie si poate cine stie.... Multumesc aceste frumoase impresii.

georgiana [04.12.09 10:58:56] »

Ma bucur ca si tu ai urmarit serialul. Am auzit in insula ca urmeaza si partea a 3a si chiar a 4a. Iar Alexandra Dinu va avea un rol destul de important. Nici nu-ti dai seama cat de real mi se parea totul acolo, dupa ce vazusem filmul... dar am fost dezamagita ca nu l-am intalnit pe Totonio, in port, vanzand peste. Am gasit pe youtube o multime de secvente din film si le-am salvat, asa, ca sa-mi mai treaca dorul, mai ales... de coloana sonora a serialului.

Dar... nu mai e mult timp pana in iulie 2010, pentru aniversarea voastra, iar daca te hotarasti sa alegi Capri-te ajut cu placere cu alte informatii.

crinna [07.12.09 19:06:01] »

foarte frumos !!!

ionescunic [07.12.09 19:54:22] »

Ar fi frumos dar in iunie mergem in Lefkada si in iulie in Zakynthos deci poate la toamna. Oricum daca ar fi sa mergem as merge prin Igoumenitsa si cu Ferry la Brindisi pentru ca mi se pare muuult mai scurt din Bucuresti si drumul este excelent.

Am o intrebare cum ti s-au parut italienii?? Si cum s-au comportat afland ca esti din Ro???

georgiana [07.12.09 20:45:31] »

Ma bucur ca mergeti la Marea Ionica, dupa mine... e cea mai frumoasa! Si eu am fost in Zakhynthos de 2 ori cate 2 saptamani si m-as duce in fiecare an! Deci la munte la Poiana Marului si la mare-in Zakhynthos!

Si in Lefkada e frumos!

Anul acesta am mers, tot 2 saptamani!

La cealalta intrebare... ce sa-ti raspund? Eu sunt foarte mandra ca sunt romanca, nici prin cap nu m-am gandit niciodata ca pot avea probleme de genul asta, oriunde am fost in concedii! Adevarul ca nu prea am avut tangente cu foarte multi, la receptie, de obicei, la supermarket, uneori... dar niciodata nu am avut probleme, eu sincer nu cred ca ei au vreo treaba cu turistii, din contra am fost tratata cu respectul pe care l-am inspirat. Italienii sunt simpatici, veseli, zgomotosi, negriciosi cam mici de statura! Sunt calzi ca noi, doar sunt latini si stii ceva? eu cel mai bine ma simt in Grecia si in Italia, ieri cand am scris despre Austria... crede-ma... m-am cam fortat, dar pune-ma sa vorbesc despre astea 2 tari... ca nu ma mai opresc!

ionescunic [08.12.09 08:58:32] »

Nu-ti dai seama cat semanam in gusturi turistice, m-ai convins sa dam o tura prin Italia acu!!!

georgiana [08.12.09 09:03:03] »

Ma bucur mult, dar pregateste-te... e cam scump in iulie...

Acum chiar mai incarcam cateva poze... Mai vorbim! Sotul meu mai vrea o data sa revenim in Capri, dar el asa zice mereu... oriunde!

Nu stii cand incepe partea a 3a a serialului?

ionescunic [08.12.09 09:15:22] »

Nu stiu nimic, eu care vad toate serialele posibile dar sunt americane si poate originea italiana ma face sa nu gasesc mare lucru pe internet despre el.

georgiana [18.12.09 21:13:03] »

Indraznesc si eu sa vin cu o propunere, e melodia din filmul ''Capri'', daca se poate atasa la review.

Admin [19.12.09 12:04:58] »

adaugat clipul video propus de georgiana ca ilustratie muzicala a reveiw-ului.

georgiana [19.12.09 12:35:05] »

@Ionescu:

stiu ca ti-a placut mult ''Capri'' si m-am gandit ca poate vrei sa vezi ce melodie am pus la inceputul review- ului, e melodia de pe coloana sonora a filmului, cu Pepino Di Capri, sper sa-ti placa!

ionescunic [19.12.09 13:49:53] »

am vazut de ieri , ma anunta imediat pe mail daca se scrie ceva in locurile unde sunt interesat. Am incercat sa-ti trimit mesaj privat dar nu ai activat acest lucru , o sa incerc dincolo.

Daca afli ceva de serial m-ar interesa si pe mine chiar nu am vazut prima parte decat jumate din primul serial mai demult

mari_stoica06 [02.03.10 00:30:25] »

Fascinant!!!

Si noi am vrea sa mergem anul acesta in Capri, la sfarsitul lui august sau inceputul lui septembrie. Am insa o nelamurire: unde se poate lasa masina?

Ai vreun nr. de telefon de la hotelul ,,4 Stagione" sau stii daca se pot face rezervari?

Multumesc tare mult!

petrariu [05.07.10 16:46:39] »

Buna ziua, am citit cu mare bucurie ceea ce ai scris despre Capri. Foarte frumos, se simte ca e scris cu mare drag. In luna octombrie vreau sa merg si eu cu sotul meu in luna de miere, in Capri.

Daca esti draguta sa ma ajuti cu cateva informatii, ti-as fi recunoscatoare.

Nu stiu daca e mai convenabil sa ne luam demi-pensiune sau numai mic dejun inclus in cazarea de hotel, sa pranzim si sa cinam in pizzerii si restaurante. Ma poti ajuta cu ceva preturi informativ? Daca se poate, astept raspuns.

Iti multumesc anticipat.

creivean [05.07.10 17:01:30] »

A zece-a notă pentru un review de nota 10. Cum Doamne iartă-mă l-am omis până azi.

@georgiana

Musai să-ţi dau review-urile în urmărire

Sau poate introduce webmasterul, o astfel de funcţie în ContulMeu/Abonamente/useri de urmărit

georgiana [05.07.10 18:38:53] »

@creivean,

Multumesc frumos!

Ce m-ai pus tu azi sa-mi rascolesc amintirileeee!

Si-am recit toate cele 3 review-uri despre insula Capri si azi....m-ai scos din circulatie!

Sunt in ''greva'' nu mai lucrez nimic,visez si oftez.

Nu stii cumva cand se termina recesiunea ????

creivean [05.07.10 19:04:36] »

Q4 2011, dupa F. M. I. , dar eu nu cred. De la anu' ramanem cu TVA 24%, salarii - 25 %, inflatie 9 % si o sa se introduca si impozitul progresiv.

Asta pentru cine trece iarna. Cu dublarea pretului la gigacalorie, mai bine ne-am muta in Capri. Pe bune

adri-nico [22.01.12 15:01:28] »

Frumos si reviewul asta. Mi-a placut albastrul din Grota Albastra.

adri-nico, creivean, crinna, georgiana, ionescunic, mari_stoica06, petrariu
    Alte impresii din această RUBRICĂImperiala insulă Capri: