ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2014
ÎNSCRIS: 12.08.14
JUL-2014

Extrem de nemulțumit

Dezamagire

Am fost la acest hotel alaturi de sotia mea si inca un cuplu in perioada 28.07 - 04.08.2014.

Citisem foarte multe comentarii legate de el pana sa plec, intr-o majoritate covarsitoare negative, insa am sperat ca multe din ele sunt exagerate.

Hotelul arata bine, are o arhitectura frumoasa, este spatios si primitor. Am ajuns in jur de ora 14:00 si am mers la receptie pentru formalitatile de check-in. Personalul de la receptie foarte ok, ne-au inregistrat imediat si in aproximativ 15 minute eram in camere.

Mare atentie pentru cei ce doresc sa mearga la acest hotel: evitati camerele de jos, adica de la etajele -1 si 1. Datorita restaurantele amplasate sub ele exista un miros constant si puternic de mancare, bineinteles miros care intra si in camere.

Noi am primit camere la -1, insa dupa ce am constatat problema cu mirosul am mers sa le schimbam, lucru care s-a intamplat in dimineata zilei urmatoare, dupa ce am cotizat cu 10 euro in tip box-ul receptiei. Camerele sunt insa foarte frumoase, spatioase, curate si cu un design placut.

Plaja asa cum se vede si din pozele de pe site, este foarte mica aproape inexistenta, marea este cu intrare adanca si plina de pietre mari ce pot deveni un pericol in caz de neatentie. Noi a trebuit sa ne cumparam pantofi pentru apa astfel incat sa putem intra fara griji in mare.

Din cele sapte zile petrecute acolo, marea a fost curata doar in 3 dintre ele, lucru la care nu ne-am fi asteptat niciodata. Nu stiu daca are legatura cu raul care este situat la cativa km de hotel, sau de faptul ca am avut noi ghinion, insa asta a fost o mare dezamagire. Piscina arata foarte bine, exista spatiu suficient pentru lumea doritoare, si este bine intretinuta.

In cazul in care doriti sa folositi wi-fi trebuie sa stiti ca acesta se plateste, nu este gratuit nici macar in locurile publice, lobby sau terase. Daca doresti wi-fi trebuie sa achiti 5 euro pentru 3 ore sau 10 euro pentru o zi intreaga.

Desi arata pe site ca ar avea, hotelul nu dispune de sala de jocuri sau pista de bowling, au in schimb teren de tenis si volei ce se pot inchiria contra cost.

La barurile hotelului care se presupune a fi UAI exista cele mai proaste bauturi posibile, exceptand berea care este ok. Noi nu suntem bautori, insa ce ofereau ei era mult sub orice standard. Bauturile erau intradevar de import asa cum trebuie la UAI insa din Bulgaria, si probabil cele mai proaste de acolo.

Restaurantul este diversificat, exista mancare pentru toate gusturile, suficienta mai ales acum in plin sezon, si de fiecare data a fost foarte buna.

Am dorit sa incercam si restaurantele a-la-carte, si am reusit doar cu 3 dintre ele (otoman, frantuzesc, italian). Am facut rezervare si la cel mediteranean afland cu stupoare a doua zi ca rezervarea noastra nu mai exista, fara a ni se da un motiv anume, ulterior afland ca masa noastra a fost data unor rusi.

Hotelul este plin de turisti rusi, si asta nu ar fi o problema daca ei nu ar fi clar favorizati fata de restul. Un exemplu graitor in sensul asta: am mers la agentia din holul hotelului pentru a ne interesa de tururile si croazierele organizate de ei iar raspunsul lor a fost urmatorul: "our tours are only for russian guests". Raspunsul lor ne-a lasat masca, asa ca am iesit revoltati si am cautat oferte la o agentie de langa hotel.

Ca o concluzie la tot ce am scris, din punctul meu de vedere pot spune ca acest hotel nu merita banii cheltuiti de noi pe sejur, si conform dotarilor este undeva la maxim 4 stele, in niciun caz 5.

A fost prima oara cand am mers in Turcia si nu am de gand sa cataloghez intregul litoral turcesc in baza acestei experiente nereusite, insa pentru noi a fost dezamagitor.

Trimis de ZBG in 12.08.14 12:50:18
Validat / Publicat: 12.08.14 14:56:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ZBG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.08.14 13:00:42]

@ZBG: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

==

@nicole33: da este ok

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [12.08.14 19:18:01]

@ZBG:

În holul hotelului nu sunt agenții propriu-zise, ci birouri ale principalilor touroperatori cu care colaborează hotelul. Dacă te-ai dus la o agenție care lucrează cu rușii, mi se pare absolut firesc ca aceasta să ofere excursii proprilor turiști.

Bănuiesc că tu ai interpretat greșit răspunsul lor. Agențiile abia așteaptă să-și vândă excursiile opționale oricărui turist, indiferent de naționalitate. Ideea era că te pricopseai cu o excursie în care ai fi beneficiat de ghidaj DOAR în limba rusă, ceea ce nu cred că ți-ar fi convenit ție.

În ce corp al hotelului ai fost cazat?

aaaaa
    [12.08.14 19:19:14]

Imi pare rau pentru experiența traita. O alegere mult mai buna ar fi fost hotelul imediat urmator Granada Luxury. Eu m-am simtit extraordinar acolo. Intr-adevar, de afara acest hotel nu arata promitator.

[13.08.14 08:45:19]

@nicole33: Este posibil, insa reclamele agentiei erau toate in engleza, nu ti-ar fi dat de inteles ca se adreseaza doar rusilor.

Am stat in corpul principal, etajul 6 deasupra intrarii principale in hotel.

[13.08.14 08:47:52]

@aaaaa: Se intampla din pacate. De aici inainte am sa rog agentia cu care colaborez eu sa imi recomande hoteluri, si in functie de asta voi alege.

Acest hotel a fost ales din impuls mai mult, pe baza site-ului lor. Asta e greseala noastra.

Granada Luxury intradevar ar fi fost o alegere mai buna, ne-a placut foarte mult cum era luminat noaptea.

aaaaa, nicole33, ZBG
    Alte impresii din această RUBRICĂOrange County Resort (ex Vikingen Quality Resort) [Okurcalar]:

• pagină generată în 0.045459032058716 sec